Saç tiplerine göre saç kurutma rehberi

Saç tiplerine göre saç kurutma rehberi

hemen üye ol. herkesicinguzellik.com
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Üye Ol

Duş aldın, saçlarını en iyi şampuan ile yıkadın. Saç bakım rutinini tamamladığını düşünüyorsan yanılıyorsun. Saç bakımının en son aşaması saçlarını kurulamaktır. Eğer saçlarını yanlış kurutuyorsan saç bakımının en son aşamasında sınıfta kaldın demektir. 

Saçlarını en doğru bir şekilde kurutmak için saç tipine uygun kurutma yöntemini bulmalısın. Peki, saç tiplerine göre saç nasıl kurutulur? Saçlarını kuruturken yıpratmamak için aşağıdaki adımları takip etmelisin!

Saç kuruturken dikkat edilmesi gerekenler

Saç kuruturken dikkat edilmesi gerekenler

Saçlarını saç kurutma makinesi ile kurutmak her ne kadar pratik bir çözüm gibi görünse de saçlarına ısının zarar verdiği aşikar! Saçlarını kuruturken yıpratmamak ve saç tellerinin kuruyup kırılmasını önlemek için öncesinde mutlaka  ısı koruyucu sprey kullanmalısın. Isı koruyucu sprey kullanmak saçlarını ısıdan koruduğu gibi daha parlak görünmelerini sağlayacaktır.

Editör önerisi: Özellikle saçların boyalıysa, doğal saç bakım spreylerine yönelmelisin. Doğal ürünler saçlarına zarar vermeden saçlarını beslerken, saç renginin de daha kalıcı olmasına etki edebilir. Bu nedenle parabensiz, silikonsuz Botanicals Fresh Care Argan ve Aspir Besleyici serisi ile saçlarına ihtiyacı olan parlaklığı ve bakımı sağlayabilirsin.

Saç tiplerine göre saçlar nasıl kurutulur?

Saç tiplerine göre saçlar nasıl kurutulur?

Her saç tipinin farklı saç kurutma yöntemi vardır. Saç tipine göre saçlarını nasıl kurutacağını öğrenmek için saç tipini seç ve hemen öğren!

İnce telli saçlar

İnce telli saçlarını kuruturken saç kurutma makinesini saçlarının çok yakınına getirmeden, uzaktan kurutmalısın. Isıyı saçlarının tek bir bölgesine direkt uygulamak yerine saç kurutma makinesini dolaştırarak uygulamanı öneririz. Ayrıca hacim kazanması için baş aşağı şekilde kurutmayı deneyebilirsin. 

Editör önerisi: Saçların çok fazla zayıf mı görünüyor? İnce telli saçlarının daha yoğun, daha çok görünmesi için Vichy Densi Solutions serisi ile tanışmanı öneririz. Şampuan, krem ve serum üçlüsünü düzenli olarak kullandığında saçlarının daha gür göründüğünü ve daha sağlıklı uzadığını görebilirsin.

Kalın telli saçlar

Kalın telli saçlar

Kalın telli saçlar, ince telli saçlara göre daha dayanıklı oluyor. Fakat yine de önlemi elden bırakmamalısın. Isı koruyucu spreyini sıktıktan sonra saçlarını kurutma makinesini yukarıdan aşağı hava verecek şekilde tutarak kurut çünkü kalın telli saçlar kabarmaya daha yatkındır. 

Saçlarının kabarmaması ve elektriklenmemesi için saçlarının tamamını kurutmak yerine %30’unu nemli bırakmalı, saçlarının doğal bir şekilde kurumasını beklemelisin. Bu şekilde saçların doğal yoldan kuruduğu için hem zarar görmez, hem de kabarmasına engel olmuş olursun.

Kıvırcık saçlar

Kıvırcık saçlar

Kıvırcık saçlarını kuruturken difüzör kullanmanı öneriyoruz. Difüzör ile buklelerinin dağınık görünmesini engelleyebilir, daha eşit kalmasını sağlayabilirsin. Difüzörü nasıl kullanacağını bilmiyorsan buraya tıklayıp hemen öğrenebilirsin! Buklelerine son olarak şekillendirici saç köpüğü uygulayarak 5 dakikada doğal saç modeli elde edebilirsin.

Zarar görmüş saçlar

Kimyasal işlemlerle zarar görmüş, yıpranmış, kurumuş bir saç oldukça hassastır. Bu nedenle çabucak kırılmaya meyillidir. En ufak bir darbede saçlar kırılabilir. Zarar görmüş saçları kurutmadan önce yukarıda da bahsettiğimiz gibi ısı koruyucu sprey uygulayarak koruyucu kalkan gibi saçlarını korumalısın.

Saçının daha da zarar görmesini engellemek için aynı tutamları üst üste, tekrar tekrar kurutmaktan kaçınmalısın. Son olarak da saç kurutma makinesini mümkün olduğunca az kullanmalı, saçlarının kendiliğinden kurumasını sağlamaya çalışmalısın. Ayrıca oldukça düşük bir ısı ayarında saçlarını kurutmalısın. 

Editör önerisi: Saçların çok fazla hassassa, saçlarına hassas davranacak şampuanlar kullanmalısın. Termal su içeren, sert sularla bile saçını yıkasan saçlarını koruyan La Roche-Posay Kerium Doux Extreme Şampuan bu konudaki favorilerimizden. Günlük kullanıma uygun bu şampuanla zarar görmüş, hassas saçlarına nazik bir dokunuş sağlayabilirsin.

Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?