Saçlar Neden Yanar? Saçın Yandığı Nasıl Anlaşılır?


Saçların cansız göründüğü için yandığını düşünüyor ve yanan saç nasıl anlaşılır merak ediyorsan, tam olarak doğru yerdesin!

Çoğumuz saçlarımızın kuru, yanmış olmasını, saç uçlarımızın kırılmasını sanki bir gecede oluşmuş gibi düşünürüz. Bu saç sorunları tabii ki bir gecede olabilecek durumlar değil! Bazen dış koşullardan, bazen de yaptığımız bazı saç hatalarından dolayı bu saç problemleriyle karşılaşabiliyoruz. Ancak zaman ilerledikçe durum daha da kötü oluyor ve yanmış gibi görünen saçlarla uğraşmak sandığından zor bir hale gelebiliyor!Saç hangi durumlarda yanar bilmen ve bu durumla karşı karşıya kalmamak için bazı alışkanlıklarını değiştirmen gerekiyor. Bakalım, bu alışkanlıklar hangileriymiş?

Saç Neden Yanar?

Saç Neden Yanar?

Pek çok kadın “Saç neden yanar?” sorusunun yanıtı bildiğini düşünse de aslında saçlara zarar veren çoğu alışkanlık gözden kaçırılabiliyor. Kimi zaman farkında olmadan yaptığın işlemler ve güzellik için saçlarına yaptığın küçük uygulamalar saçlarının yanmasına sebep olabilir. Eğer sen saç hangi durumlarda yanar merak ediyorsan gel birlikte bakalım!

1. Boya ve Kimyasal işlemler

Boya ve Kimyasal işlemler

Saç boyama, perma veya Brezilya fönüyle düzleştirme gibi işlemler saçların yanmasına neden olabiliyor. Bu işlemler için kullanılan kimyasal formüller, saç tellerinin yapısını incelterek direncini azaltabiliyor. Bu durumda da saçlar daha mat, ince ve kopmaya meyilli oluyor. 

Editörün Önerisi: Boya, perma ve brezilya fönü gibi işlemlerden sonra incelen ve kopmaya meyilli hale gelen saçlarına çok daha hassas davranmalısın. Saçlarına ihtiyaç duyduğu hassas bakımı sunmak için L’Oréal Paris Elseve Bond Repair Tüm Yıpranmış Saçlar için Saç Bağlarını Güçlendirici Şampuan’a güvenebilirsin. Sülfatsız bir formüle sahip olan Elseve Bond Repair şampuan ile saçlarını daha fazla yıpranmasına sebep olmadan, nazikçe temizleyebilirsin.

2. Yüksek Sıcaklıklar

Yüksek Sıcaklıklar

Saç maşası, düzleştirici ve saç kurutma makinesi gibi yüksek sıcaklıkla çalışan cihazlar saçın yanmasına neden olabiliyor. Elbette çoğu zaman doğru şekilde uygulandığında tek bir uygulama saçların yanmasına neden olmuyor. Ancak zamanla ısı saçlarda yıpratıcı etkilere sebep olabiliyor. Bu etkileri erken fark edebilmek için özellikle farklı saç modelleri denemekten keyif alan kişilerin, saçın yandığı nasıl anlaşılır sorusunun yanıtını iyi bilmesi gerekiyor.

3. Güneş Işınları

Güneş Işınları

Güneş ışınları, saçların doğal yağ dengesini bozarak kurumasına ve yanmasına neden olabiliyor. Özellikle yaz aylarında güçlü olan güneş ışınları yalnızca saç tellerine değil saç derisine de zarar verebiliyor. Saç dipleri neden yanar merak edenler için çoğu zaman bu sorunun bir cevabı da UV ışınları oluyor.

Saçın Yandığı Nasıl Anlaşılır?

Saçın Yandığı Nasıl Anlaşılır?

Saçlarının yanmasına neden olan bu kadar çok faktör olması seni şaşırtmış ve düşündürmüş olabilir. Listeyi okuduktan sonra kendini “Acaba benim saçlarım da yandı mı, yanan saç nasıl anlaşılır?” diye düşünürken bulabilirsin. Merak etme, bu konuda yalnız değilsin. Neyse ki saç yanması nasıl anlaşılır sorusunun son derece basit bir yanıtı var: Bakarak!

Saçlarına biraz daha yakından bakarak yanıp yanmadığını kolayca anlayabilirsin. Saçların mat, uçları kuru ve cansız görünüyorsa yanmış olabilir. Eğer saçların boya veya açıcı gibi bir madde yüzünden yandıysa o zaman bu belirtilerden daha ağır sonuçlar da görülebilir. Ancak bu konuda saçın yanma sebebini de göz önünde bulundurmalısın. Boyadan yanan saç nasıl anlaşılır merak ediyorsan işte sana evde kolayca yapabileceğin küçük bir test:

  • Öncelikle saçlarını ıslatmalısın.
  • Ardından saçlarından küçük bir tutam ayırmalı ve yavaşça çekmelisin. Fazla sert davranmamaya dikkat etmelisin.
  • Çektiğinde saçların lastik gibi uzuyor ve kopuyorsa haberler kötü! Maalesef saçların yanmış!
  • Ancak saçların esnemiyor ve kopmuyorsa henüz endişe edecek bir durum yok demektir.

Saçların Yanmaması için Neler Yapılmalıdır?

Saçların Yanmaması için Neler Yapılmalıdır?

Saçlarının yanmaması için özellikle de boyama konusunda iki kez düşünmelisin. Saç boyarken neden yanar, yakmadan saç boyamanın bir yolu yok mu diye düşünüyor olabilirsin. Aslında sağlıklı saçlar boyama sebebiyle yanmaz. Ancak tekrarlayan boyama işlemleri, yanlış ürün seçimi ve uygulamalar saçlarında yanığa neden olabilir. 

Saçlarını yakmadan boyamak için profesyonel kuaför salonlarındaki uzmanlardan destek alabilirsin. Ayrıca saçının tamamına boya uygulamadan önce küçük bir kısımda deneme yaptırmalısın. Peki, başka neler yapabilirsin? Hadi öğrenelim!

1. Düşen Isılar = Güzel Saçlar

Güzel Saçlar

Hem banyoda hem de saçlarını şekillendirirken, hatta kuruturken de ısıyı düşürmelisin. Sen de banyoda sıcak sularla yıkanmayı sevenlerden misin? En azından vücudunu durularken sıcak, saçlarını yıkarken ılık suyla yıkanmanı öneririz. Ayrıca saçlarını kuruturken de ılık ısıda kurutmalı ve maşa, düzleştirici gibi aletleri kullanmadan önce mutlaka saçının ısıdan korunması için durulanmayan bakım kremlerinden, ısı koruyucu spreylerden yararlanmayı unutmamalısın. Isı gerektirmeyen saç modellerini merak ediyorsan linke tıklayabilirsin!

2. Nemi Saçına Hapset!

 Nemi Saçına Hapset!

Saçın için en hayati nokta neme doymuş, yeterince beslenmiş olmasıdır. Sadece banyoda besleyici şampuanlar, bakım kremleri, maskeler kullanmak yetmiyor; banyo sonrasında da bakımı sürdürmeli, bakım yağları, saç serumları ile saçının gücüne güç katmalısın. Ayrıca kuru saçlarının neme doyması için bu ürünleri cömertçe kullanmanda da bir sakınca yok! Saç sağlığı düzenli ve özenli bakımla başladığı için bakım şart!

Editörün Favorisi: İşlem görmüş ve yıpranmış saçlarına onarıcı bakım uygulamak için rutinine L’Oréal Paris Elseve Bond Repair serisini ekleyebilirsin. L’Oréal Paris Elvive Bond Repair serisine ait şampuan, saç kremi ve şampuan öncesi bakım kremiyle saçlarının mat ve cansız görünümünü tersine çevirebilirsin. 

Sitrik asit kompleksiyle geliştirilmiş olan Bond Repair serisi bağ onarım teknolojisiyle saçı hem içten hem de dıştan onarıyor. Elseve Bond Repair serisini düzenli kullanarak saçlarında boyama ve açıdan kaynaklı gelişen bağ hasarını giderebilirsin. Böylelikle saçlarının çok daha parlak ve güçlü görünmesini sağlayabilirsin.

3. Boya Tercihini ve Sıklığını İyi Planla!

Boya Tercihini ve Sıklığını İyi Planla!

Saçlarının yanmış gibi görünmesindense, sen de tabii ki harika parlaklıkta bir saç rengine kavuşmayı istersin değil mi? Aslında çoğu kişi saç boyalarının saça zarar verdiğini düşünse de saçın üzerine üst üste, sık sık ve devamlı uygulanan renklendirme işlemleri sonucunda saç yanmış bir hale gelir. Yani önemli olan, kimyasal işlemlerin ne sıklıkta uygulandığı ile alakalıdır.

Saç renginin her zaman olduğundan daha parlak, canlı olmasını istiyorsan bizim önerimiz saçı besleyen, yağ veya arı sütü içeren saç boyalarını kullanman. Bu saç boyaları sayesinde saç rengin ışığı harika şekilde yansıtır ve sana da bu görünümün tadını çıkartmak kalır!

4. Hemen Bırakman Gereken Bir Alışkanlık: Hırsla Saç Taramak!

Saç Taramak

Saçlarının bir an önce açılması için yoksa sen de saçlarını hırsla tarıyor musun? Hiç uğraşmana gerek yok çünkü saçlarını taramadan önce durulanmayan bir bakım kremi veya bakım spreyi uygularsan bu kadar uğraşmana gerek kalmayacak. Saçlarını kolay taramanın tekniklerini linke tıklayarak öğrenebilirsin.

5. Dış Etkenler de Saçına Zarar Verir!

Dış Etkenler de Saçına Zarar Verir!

Güneş ışınları, kirli hava, hatta rüzgâr bile saçlarına zarar veriyor. Bu noktada da saçlarının zarar görmesine engel olmak için bir kalkan görevi üstlenen durulanmayan bakım kremleri devreye giriyor ve saçları her türlü dış etkene karşı koruyor.

Saçlarının neden cansız göründüğünü artık öğrendiğine göre, onarıcı bir bakım rutini oluşturarak saçlarını eski canlı görünümüne kavuşturabilirsin!

Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?

Lancome.com.tr’de %25 İndirim Fırsatı

Tüm ürünlerde geçerli %25 indirimi kaçırma!

Kodu Kopyala