Tırnaktaki beyaz lekeler ne anlama geliyor?

Tırnaktaki beyaz lekeler ne anlama geliyor?

hemen üye ol. herkesicinguzellik.com
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Üye Ol

Zaman zaman tırnağında oluşan beyaz lekelerin sebebini hiç merak ettin mi? Tırnakta oluşan beyaz lekeler yani Lökoniki aslında bir sağlık sorununun habercisi. Endişelenme, büyük bir sorun değil ama vücudumuz bize bir şeylerin eksik olduğunu haber veriyor. Tırnağındaki beyaz lekelerin şekli ve büyüklüğü de farklı sağlık sorunlarının habercisi olabilir. Lökoniki dosyasını açıyoruz. Tırnağındaki beyaz lekelerin sebebini öğrendikten sonra bu minik sorunu hayatından çıkarabilirsin. 

Lökoniki (tırnaktaki beyaz leke) nedir?

Lökoniki (tırnaktaki beyaz leke) nedir?

Lökoniki, tırnak üzerinde meydana gelen beyaz lekelere verilen isimdir. Tırnakta meydana gelen beyazlıklar aslında bize bir zararı bulunmaz. 

Tırnaktaki beyaz lekeler farklı formlarda karşımıza çıkabilir. Bazen bütün tırnağımızı kaplar, bazen de ince şeritler halinde görünürler. Tırnakta oluşan beyaz lekelerin en büyük zararı tırnak yatağını zedelemesi olabilir. Bu da çok nadiren oluşur. Önemli olan tırnağındaki beyaz lekenin sebebini bulup, bu sorunu ortadan kaldırman. 

Tırnakta beyaz leke neden olur?

Tırnakta beyaz leke neden olur?

Tırnakta oluşan beyaz lekelerin birden fazla nedeni var. Bu sebeplerin başında kansızlık, kalsiyum eksikliği ve tırnak mantarı geliyor. 

Tırnakta meydana gelen beyaz lekelerin bir diğer yaygın sebebi ise tırnağa darbe gelmesi ve keratin zedelenmesi. 2-3 ay önce tırnağını bir yere vurduysan veya yanlış manikür yaptıysan bunun etkisini tırnağında  aylar sonra beyaz lekeler olarak görebilirsin. 

Editörün önerisi: Eğer tırnağındaki yatay beyaz şerit, tırnağınla birlikte uzamıyorsa bunun sebebi protein eksikliği olabilir. Tırnak yatağında meydana gelen beyaz lekeyi mutlaka uzman dermatoloğu ziyaret etmelisin.  

Tırnaktaki beyaz leke nasıl geçer?

Tırnaktaki beyaz leke nasıl geçer?

Tırnaktaki beyaz lekelerin çoğunluğu tırnaklarınla birlikte uzayıp vücudundan atılır. Bu süreçte bol bol su içmeli ve mineralli beslenmelisin. Çinko ve kalsiyum içerikli gıdalar tüketmen, tırnak sağlığına iyi gelecek. 

Tırnak lekelerin beyazdan sarı renge dönüyorsa bu tırnak mantarının işareti olabilir. Sarı tırnak lekesini mutlaka uzman dermatoloğa göstermelisin. Tırnak lekelerinin pembeye dönmesi ise böbrek sorunlarından dolayı olabilir. Özetle, beyaz dışındaki tırnak lekelerini mutlaka doktora danışmalısın. 

Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?