Evde İple Bıyık Alma Yöntemleri

Evde İple Bıyık Alma Yöntemleri

hemen üye ol. herkesicinguzellik.com
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Üye Ol

Yüzündeki tüyler uzadıkça kendini güzellik salonlarında mı buluyorsun? Aslında evde bıyık alma yöntemlerini uygulayabilirsin. İple bıyık alma ilk bakışta zor gelse de denedikten sonra çok zor olmadığını anlarsın. 

Bıyık alma aleti, iple tüy alma aleti gibi yöntemleri kullanmana gerek kalmadan sadece iple bıyıklarından kurtulabilirsin. Evde bıyık almayı öğrendikten sonra dakikalar içinde daha pürüzsüz bir cilde sahip olabilirsin. Bıyık alma yöntemlerini öğrenmek için yazının devamına bekleniyorsun. 

İple nasıl bıyık alınır?

1. Adım: Pamuk ip kullan

1. Adım: Pamuk ip kullan

İple bıyık alma yöntemi için mutlaka kolay kopmayan pamuk ip kullanmalısın. Çok ince ipler hızlıca kopabiliyor ve bıyık alma işlemi beklediğin uzun sürebiliyor. 

İple tüy alırken genellikle 70 cm civarındaki ipler yeterli oluyor. Sen de elinde deneme yaparak ip uzunluğunu belirleyebilirsin. 

2. Adım: İpin ucunu bağla

Evde bıyık alırken en sık yapılan hataların başında ipin ucunu dişlerle tutmak geliyor. Ağzında ip tutarken rahat hareket edemeyebilirsin. Bu nedenle mutlaka ipin ucunu bağlamalısın. Böylece ipin ucunu ağzınla tutmana gerek kalmayacak. 

3. Adım: İple burgu oluştur

İple tüy almak için ipi parmaklarına geçir ve bilekten 8-10 kere ipi dola. Böylece ipin ortasında burgu oluşturacaksın. Bu iple bıyık alma yöntemi sayesinde ipi adeta hassas bir makas gibi kullanabilirsin. 

4. Adım: İple pratik yap

İpi çapraz bir şekilde burduktan sonra pratik yaparak tüy alma yöntemini ilerlet. Çapraz yaptığın ipi sağa sola çekerek nasıl tüy aldığını görmelisin. Parmaklarını açtığında ortadaki burgunun parmaklarından uzağa doğru ilerlediğini göreceksin. Aynı şekilde parmaklarını kapadığında burgu olan kısım sana doğru yaklaşacak. 

5. Adım: Bıyıklarını almaya hazırsın

Tüylerini almak istediğin bölgeyi dilinle şişir ve gerginleştir. Böylece bıyıklarına daha kolay ulaşabileceksin. Sonrasında ipin tam ortadaki burgu kısmını bıyıklarına getir ve ileri geri hareketlerle tüylerini al. İlk uygulamada evde bıyık alma sana zor gelse de birkaç kere denedikten sonra elin alışacak.

Epilasyon sonrası cilt bakımı

Epilasyon sonrası cilt bakımı

Evde iple kaş alma ve iple yüz alma gibi uygulamalardan sonra cildin kızarabilir. Hassaslaşan cildini yatıştırmak için ipli tüy alma aleti öncesinde cildine pudra sürebilirsin. Pudra sürmek hem cildini epilasyona hazırlar hem de tüy aldıktan sonra cildindeki kızarıklığı kontrol altında tutar.

Kaş alma aleti, bıyık alma aparatı gibi ürünler cildinde daha fazla hassasiyete yol açabilir. Bu nedenle klasik iple tüy alma yönteminden vazgeçmemelisin. Eğer daha uzun süreli kalıcılık istiyorsan evde ağda yapmayı öğrenebilirsin. 

Epilasyon sonrası cildini rahatlatmak için ferahlatıcı bir nemlendiriciyi mutlaka yanında bulundur. İple tüy aldığın bölgeye seramid içeren cildi onarmaya yardımcı olan nemlendircini uygula. Epilasyon yapılan bölgede hafif kızarıklık ve pütürlü görünüm oluşması normaldir, nemlendirici sürerek bunu kontrol altına alabilirsin. 

Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?