11 Adımda Sivilcelerden Kurtulma Rehberi

11 Adımda Sivilcelerden Kurtulma Rehberi

hemen üye ol. herkesicinguzellik.com
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Üye Ol

En sıkıntı duyulan cilt problemlerinden biri hangisi diye sorsak eminiz ki herkesten sivilce yanıtını alırız! Sivilcelerden kurtulmak tabii ki hepimizin hayali ama bunu gerçekleştirmek için bazı adımlar atmak gerekiyor. Sivilce nasıl geçer, sivilceye ne iyi gelir diye bir sürü araştırma yaptıysan ve hiçbir sonuç alamadıysan bu rehberimiz tam sana göre! Hadi hemen başlayalım. :)

1.Uzman görüşü al!

Uzman görüşü al

Her şeyden önce kesinlikle bir uzman görüşü almalısın. Sivilceler genelde hormonsal sebeplerden dolayı görülür ve bir dizi test yaptıktan sonra sana en uygun tedaviyi dermatoloğun önerir.

Dermatoloğa danışmadan, kendi kendine herhangi bir tedavi uygulamamalısın. Bu nedenle sivilce sorunuyla karşı karşıyaysan ilk adım olarak mutlaka bir uzmana danışmalısın.

2.Her gördüğün sivilce tedavisine inanmamalısın.

Sivilce tedavisi

Sivilcelerden kurtulmakla ilgili internette araştırma yaptığında, eminiz ki sen de birçok tedavi önerisi görüyorsundur. Hatta sosyal medyada da birçok yanlış bilgi bulunuyor. Ancak bu yanlış bilgiler senin de tahmin ettiğin gibi cildin için yarar yerine zarar taşıyor.

Sivilce yok etmek için cildine bitkilerin karışımını uygulamak, sivilcelerin üzerine diş macunu sürmek gibi uygulamalar yerine dermatoloğunun önerdiği, cilt tipine uygun ürünler kullanmanı tavsiye ederiz.

3. Sivilcelerini sıkmamalısın.

Sivilcelerini sıkmamalısın.

Bunu daha önce de birçok kez duyduğunu biliyoruz ve yine de yapmak istediğini de biliyoruz. Ancak sivilcelerini sıkman, cildinde “travmaya” neden olabilir. Bu travma ise, sivilcenin iltihaplanmasına, enfeksiyon kapmasına, yara izi bırakmasına neden olabilir.

Yani kısacası, sivilcen nasılsa birkaç gün sonra yok olacak. Hal böyleyken, ellerini şimdi o sivilceden çekmeni rica edeceğiz. :)

4. Toniklerden yardım alabilirsin.

Toniklerden yardım alabilirsin.

Sivilceli ciltlerin yüzlerindeki yağı, kiri arındırmasına destek olacak toniklerden yardım alması gerekiyor. Yüz temizleyici jeller yüzündeki kiri, makyaj kalıntılarını, yağı temizler.

Ancak yüzünü yıkadıktan sonra tonik de kullanarak yüzünü tamamen arındırmış olursun. Aynı zamanda gözeneklerini temizleyip küçülmelerine de destek olabilirsin.

5. Salisilik asit içeren bakım ürünleri kullanabilirsin.

Salisilik asit

Salisilik asit, dermatologların önerdiği sivilce kremlerinde bulunan bir maddedir. Bu madde, anti-bakteriyeldir ve cildi ölü hücrelerden arındırır. Gözeneklerin içerisine işleyerek derinlemesine temizler ve özellikle tıkanmış gözenekler için oldukça etkilidir.

Salisilik asit cilt üzerinde çalışmaya başladıktan sonra, gözeneklere nüfuz eder ve cilt yüzeyindeki hücreler arasındaki bağları çözer. Bu, gözenekleri tıkayan ve lekelere karşı büyük bir savaşçı yapan bu süreçtir. Aynı zamanda sebum salgısını azaltabilir ve iltihabı azaltabilir.

6. Uygun makyaj malzemelerini tercih edebilirsin.

Genelde sivilceli ciltlerin makyaj yapmaması tavsiye edilir. Ancak bu durum, kullandığın makyaj malzemelerinin cilt tipine uygun olmadığıyla ilgilidir. Tabii bir de salisilik asit gibi içeriklere sahip, yani sivilceleri ciltlere uygun ürünler kullanman gerekir.

7. Doğru sivilce ürünlerini kullanmaya özen göstermelisin.

Doğru sivilce ürünlerini

Yukarıda da bahsettiğimiz ve bazı makyaj malzemelerinde de bulunan salisilik asit, sivilcelerin iyileşmesine etki eden bir madde. Anti-bakteriyel özellikteki salisilik asit, tıkanmış gözenekleri açıyor ve tekrar tıkanmasını önlemeye destek oluyor. Aynı zamanda da cildi tahriş etmeden mikro soyucu etkiye de sahip. Salisilik asit içeren sivilce kremleriyle cilt bakımını destekleyebilirsin.

8. Sivilceleri tetikleyen yiyeceklerden uzak durmalısın!

Sivilceler

Çikolatayı, abur cuburu kim sevmez ki! Ancak özellikle yağlı, şekerli yiyecekler sağlığın için zararlı olmasının yanında cildin için de oldukça zararlı. Sen de fark ettiysen, birkaç gün üst üste abur cuburu, fast-food’u abartınca ciltte sivilceler çıkmaya başlar. İşte bu nedenle fast-food’tan ve abur cuburdan olabildiğince uzak durmalısın.

Aynı zamanda bazı sebze ve meyveler, yiyecekler de cildinin alerjik reaksiyon gösterip sivilce oluşumuna neden olabilir. Eğer çeşitli yiyeceklere, süt ürünlerine alerjin olduğunu düşünüyorsan, doktoruna danışarak gıda intoleransı testi yaptırmanı öneririz.

9. Nemlendirici uygulamayı unutmamalısın!

Nemlendirici

Her zaman söylediğimiz gibi, nemlendir, nemlendir, nemlendir! :) Cildin yağlı da olsa, sivilceli de olsa nemlendirmeyi sakın unutma! Cildindeki yağ dengesi bozulduğunda, neme ihtiyaç duyan cilt daha fazla yağ üretir. Bunun sonucunda da cildin yağlanır, durum ilerledikçe sivilceler oluşur. İşte bunun olmaması için sivilceli ciltlere uygun bir nemlendirici kullanmanı öneririz.

10. Cilt tipine uygun temizleyici seçmelisin.

Cilt tipine uygun temizleyici

Genelde sivilceli cilde sahip olanlar sert içerikli temizleyicileri kullanıyorlar. Yüzlerini yıkadıktan sonra hissettikleri gerginlik, kuruluk, ciltlerinin daha iyi temizlendiğinin bir göstergesi gibi gelir onlara. Ancak bu gerginlik ve kuruluk hissi, aslında cildinin sonrasında nem dengesi sağlamak için daha fazla yağ üretmesine neden oluyor. 

11.Güneş koruyucu kullanmayı unutma!

Güneş koruyucu

Bu listede bulunan en önemli adımlardan biri de güneş koruyucu krem kullanmak! Sivilcelerinin leke bırakmasına, güneşin zararlı UV ışınları da sebep olur. Özellikle de cildinde soyucu etkiye sahip ürünler kullanıyorsan, cildini güneş ışınlarına kesinlikle maruz bırakmamalısın. Bunun için de yüksek korumalı güneş kremlerini tercih etmelisin.

Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?