Güneş Kremi Faydaları Nelerdir?


Güneş kremi faydaları hakkında bilmen gereken her şeyi bir araya getirdik!

Pencereden içeriği ışığının girdiği anda içimizi bir huzur kaplayan güneşi, hepimiz seviyoruz. Ancak şöyle de bir gerçek var ki güneş ışığı, sandığımız kadar masum değil. Her ne kadar güne pozitif bir başlangıç yapmamıza vesile olsa da güneş, kendisinde barındırdığı UVA ve UVB ışınları nedeniyle cildimize zarar veriyor, cildin erken yaşlanmasına neden oluyor. Bu zararlı ışınlardan korunmanın en güvenilir yoluysa kuşkusuz güneş kremleri. Peki, bu ürünler sadece cildimizi zararlı ışınlardan korumakla mı görevli?

Elbette ki hayır. Senin için araştırmaya koyulduğumuz bu yazıda güneş kremi faydalarını tek tek ele aldık. Ayrıca “güneş kremi ne işe yarar?”, “güneş kremi nasıl sürülür?” ve “güneş kremi ne zaman sürülür?” gibi pek çok soruyu da yanıtladık. Öyleyse gelsin cevaplar! 😊

Güneş Kremi Nedir, Ne İşe Yarar?

Güneş Kremi Nedir, Ne İşe Yarar?

Güneş koruyucular, güneşin ultraviyole ışınlarının bir kısmını emen ve yansıtan bakım ürünleridir. SPF ibaresi ile belirtilen koruma faktörleri 5, 15, 20, 30 ve 50 gibi sayılarla ifade edilir. Rakam ne kadar büyükse, ürünün güneşten koruyuculuğu da o kadar yüksektir. Temel işlevi, cildi güneş yanıklarına karşı korumak olan güneş kremleri, aynı zamanda cildi lekeler ve foto yaşlanma belirtilerine yani kırışıklık, ince çizgiler ve lekeye karşı da korurlar.

Ayrıca güneşten yayılan UVA ve UVB ışınlarının cilt kanseri gibi hastalıkların da önüne geçtiği bilinmektedir. Yani, güneş kremleri aslında cildimizin en büyük koruyucuları desek yerinde bir yorum yapmış oluruz.

Güneş Kremi Nasıl Kullanılır?

Güneş Kremi Nasıl Kullanılır?

Cildimizi böylesi hayati şekilde koruyan güneş kremleri nasıl kullanılmalı:

  • Güneş kremini, cildine geniş bir tabaka halinde uygulamalı ve cildinin açıkta kalan kısmının tamamına yaymalısın.

  • Tüm gün dışarda kalmayı planlıyorsan 2 saatte bir güneş kremini yenilemelisin.

  • Deniz ve havuz sonrası da aynı şekilde güneş kremini yenilemelisin.

  • Ayrıca güneş kremini sadece yazın değil, kış aylarında evdeyken bile kullanmaya özen göstermelisin. Çünkü güneş, kışın bulutların ve pencerenin ardından bile zararlı ışınlarını yaymaya devam ediyor.

Güneş kremi nasıl sürülür?

Güneş kremi nasıl sürülür ve ne kadar sürülür konusu en merak uyandıran başlıklardan biri. Güneş kremi sürerken genellikle iki parmak yöntemi tavsiye ediliyor. İşaret ve orta parmağın boyunca iki çizgi haline güneş kremini tüm cildine ve boynuna uygulayabilirsin. Böylece güneşten optimum derecede korunma sağlamış olacaksın.

Editörün önerisi: Günlük kullanımda rahatlıkla kullanabileceğin bir güneş kremi arıyorsan La Roche Posay Anthelios Invisible Fluid SPF 50+ güneş kremini deneyebilirsin. İnce yapısı, beyaz iz ve yağlı his bırakmayan formülü ile kendini bize sevdiren ürün; UVA, UVB, Kızılötesi-A ışınları ve kirlilik kaynaklı hasara karşı da cildi koruyor. Üstelik hassas ciltler için de son derece uygun.

"En iyi güneş kremi hangisi?" diye düşünüyorsan, güneş kremi tavsiyelerimizin olduğu bu makaleye göz atabilirsin.

Güneş Kremi Faydaları Nelerdir?

Güneş Kremi Faydaları Nelerdir?

Gelelim güneş kremlerinin faydalarına. Cildinin adeta koruyucu meleği olan güneş kremlerinin cilde sağladığı yararlar şöyle;

1. Güneşin Zararlı Işınlarından Korur:

Güneş kremleri, güneşin yaydığı UVA ve UVB ışınlarının zararlarından cildini korur. Her türlü cilt rahatsızlıklarının da önüne geçer.

2. Yanıkları Önler:

Güneş kremleri, sahip olduğu SPF koruma faktörleri ile cildini güneş yanıklarına karşı mükemmel şekilde korur. Bu sayede güneş kaynaklı kızarıklık görünümünü ve tendeki sızıyı da engeller.

3. Yaşlanma Belirtilerinin Önüne Geçer:

Güneş kremlerinin mükemmel bir yaşlanma karşıtı bakım ürünleri olduğunu biliyor muydun? Güneşin neden olduğu cilt kuruluğunu önleyen güneş koruyucular, düzenli kullanımda ince çizgi ve kırışıklıkların oluşmasını önler. Böylece her zaman genç görünen bir cildin kapılarını aralamana yardımcı olur.

Editörün önerisi: Cildini hem güneşten hem de yaşlanma belirtilerinden koruyan bir ürün önerisine ne dersin? Cevabını duyar gibiyiz. İşte karşında La Roche Posay Anthelios Age Correct SPF 50 güneş kremi. Parçalanmış hyaluronik asit, fe-resorsinol ve niasinamid ile zenginleştirilen bu ürün, günlük güneş koruması sunarken aynı zamanda yaşlanma belirtilerinin azalmasına da yardımcı oluyor. Kırışıklık ve koyu lekelerin görünümü ise düzenli kullanımda azalıyor. Yağlı his bırakmayan ve 24 saat nemlendirme etkisi sunan bu ürün, iddia ediyoruz en favori güneş ürünlerinden biri olacak!

4. Leke Oluşumunu Engeller:

Güneş kremlerinin bir diğer etkisi, ciltteki melanin seviyesinin kontrol altında tutulmasını sağlamaktır. Bu sayede cildinde istenmeyen güneş lekelerinin de oluşumu engellenmiş olur.

5. Pigmentasyon Sorunuyla Baş Eder:

Güneşin ciltte yarattığı en büyük problemlerden biri de hiperpigmentasyondur. Ciltteki renk eşitsizliği anlamına gelen bu sorun, düzenli güneş kremi kullanımı ile ortadan kalkar.

Editörün Önerisi: Pigmentasyon sorunu yaşıyorsan, La Roche Posay Anthelios Pigmentation SPF 50+ Renkli Krem’i denemelisin. Biz bu ürünü güneşten koruma sağlaması ve ciltteki renk eşitsizliklerini kapatması nedeniyle çok seviyoruz. Öyle ki bazen sadece tenimize bu ürünü sürüp dışarı çıktığımız bile oluyor. Procerad ile zenginleştirilen formülüyle uzman bir bakım sunan bu krem, cildi UVA/UVB ve kızılötesi ışınlarına karşı koruyor. Ayrıca cildi lekelere karşı da koruyarak, cilt tonu eşitsizliklerinin önüne geçiyor.

6. Cilt Nemini Korur:

Güneş koruyucular, ciltte adeta bir bariyer etkisi yaratır ve cildi bir kalkan gibi sarar. Bu, aynı zamanda cildin her daim nemli kalması anlamına gelir.

7. Hava Kirliliğine Karşı Korur:

Hava kirliliğinin yarattığı cilt problemleri, cildin tüm sağlıklı yapısını bozan en büyük etmenlerden biridir. Güneş kremleri ise cildi, bu problemlerden mükemmel şekilde korur.

8. Cilt Elastikiyeti Sağlar:

Cilde esneklik kazandırmasıyla bilinen kolajen ve elastin gibi proteinler, güneş kremi sayesinde ciltte korunur. Böylece cildin, genç ve dolgun bir görünüme kavuşmuş olur.

9. Cildin Parlak Görünmesine Yardımcı Olur:

Yine cildi dış etkenlere karşı bir kalkan gibi korumasıyla bilinen güneş kremleri, güneş kaynaklı cilt solgunluğunun önüne geçer ve cildinin ışıltılı görünmesine yardımcı olur.

E daha ne olsun? Gördüğün gibi güneş kreminin cilde faydaları saymakla bitmiyor. Bu da onlara neden bu kadar ihtiyaç duyduğumuzu da bir noktada açıklıyor.

Güneş kremi nasıl temizlenir?

Güneş kreminin ciltten iyi bir şekilde temizlenmesi için genellikle çift aşamalı cilt temizliği yöntemi tercih ediliyor. Buna göre önce yağ bir temizleyici ile ciltteki güneş kremi çözülüyor, ikinci aşamada ise su bazlı bir yüz temizleme jeli ile cilt iyice arındırılıyor.

Eğer iki farklı yüz temizleyici kullanmak ve güneş kremini temizleme işini daha pratik bir şekilde yapmak istiyorsan, iyi bir yüz temizleme jeli de işe yarayacaktır. Cildinde temizleme jelini köpürttükten sonra 1-2 dakika bekletebilir ve sonra cildini iyice durulayabilirsin. Bu şekilde de güneş kremini cildinden arındırabilirsin.

Güneş Kremi Sivilce Yapar mı?

Güneş Kremi Sivilce Yapar mı?

Gelelim can alıcı sorulardan bir diğerine. Öncelikle şunu bilmelisin ki piyasada yer alan güneş kremlerinin dokuları, birbirinden farklılık gösterir. Kimisi daha yağlı ve yoğun bir formüle sahipken kimisi ise daha ince yapılıdır ve sürüldüğünde ciltte yağlandırma yapmaz. Senin bu noktada cildini iyi tanıyor olman ve güneş kremi markaları arasından kendine en uygununu seçmen gerekiyor.

Yani, sivilce problemin varsa muhtemelen cildin yağlanmaya eğilimlidir ve dolayısıyla yağlı formüle sahip güneş kremleri cildinde akne oluşumuna zemin hazırlayacaktır. Bu nedenle seçeceğin güneş kremlerinin formüllerini göz önünde bulundurmalı, buna göre bir seçim yapmalısın. Akneye eğilimli ciltlerde doktorların önerdiği güneş kremlerini kullanmakta yarar var. Hem sivilce izlerini gidermesi hem de yenilerinin oluşmasını önlemek açısından güneş kremini aksatmadan kullanmak son derece önemli.

Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?

Lancome.com.tr’de %25 İndirim Fırsatı

Tüm ürünlerde geçerli %25 indirimi kaçırma!

Kodu Kopyala