Güneş Kremleri İçindeki Fiziksel ve Kimyasal Filtreler Ne İşe Yarar?

Güneş Kremleri İçindeki Fiziksel ve Kimyasal Filtreler Ne İşe Yarar?

hemen üye ol. herkesicinguzellik.com
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Üye Ol

Güneş kremi almak başlı başına zor bir iş! Kaç faktör güneş kremi almalı? Güneş kremi kullanarak bronzlaşmak mümkün mü? Güneş kremi seçerken aklına gelen bütün soruları tahmin edebiliyoruz, çünkü biz de o yollardan geçtik.

Güneş kremi araştırması yaparken karşımıza kimyasal ve fiziksel filtreler çıktı. Aslında güneş kremleri, içeriklerinde kullandıkları filtrelere göre fiziksel ve kimyasal olmak üzere iki gruba ayrılıyorlar. Peki güneş kremi filtreleri ne anlama geliyor? Kafanı hiç karıştırmadan güneş kremi içeriklerine dair bildiğimiz her şeyi anlatıyoruz. 

Fiziksel filtreli güneş koruyucu nedir?

Fiziksel filtreli güneş koruyucu nedir?

Fiziksel güneş koruyucu demek inorganik bileşenlerden oluşan güneş kremi demektir. Fiziksel güneş kremleri, fiziksel olarak güneş ışınlarını dağıtarak UV ışınlarının cilde zarar vermesini önler. Bu tip güneş kremlerinin içeriğine baktığımızda yaygın olarak Titanyum dioksit (titanium dioxide) ve çinko oksit (zinc oxide) bileşenlerini görüyoruz. Yan etki yapmayan ve ciltte iltihaplanmaya sebep olmayan bu içerikler sayesinde fiziksel güneş kremleri bebekler, hassas ciltler ve hamileler için uygun bir hale geliyor. 

Fiziksel filtreli güneş kremlerinin dezavantajı ise ciltte yoğun ve beyaz bir görünüm bırakmasıdır. Bu nedenle fiziksel filtreli güneş kremleri zor sürülür ve zamanla cilt üzerinde parlamaya yol açabilir. 

Kimyasal filtreli güneş koruyucu nedir?

Kimyasal filtreli güneş koruyucu nedir?

Kimyasal filtreli güneş koruyucularında organik içerikler, kimyasal bileşenlerle kombine olarak UV ışınlarını emer. Güneş ışınları, ciltte emildikten sonra ısı enerjisine dönüşerek UV ışınlarının cildimize gelmesini engeller. Kimyasal güneş koruyucuları fiziksel güneş ürünleri ile karşılaştırıldığında UV ışınlarına karşı daha etkili bir koruma sağladıkları görülür. Fakat kimyasal güneş kremlerinin etki etme süresi daha kısadır. Bu nedenle kimyasal güneş kremlerini cildine iki saatte bir yeniden uygulamalısın. 

Kimyasal filtreye sahip olan güneş kremlerinin en büyük artısı kolay uygulanmasıdır. İçeriğindeki Ethylhexyl Methoxycinnamate, Ethylhexyl Salicylate, oxybenzone(benzophenone-3), Sulisobenzone(benzophenone-4) içerikleri sayesinde bu güneş kremleri ciltte beyaz iz bırakmaz ve kalın yapıda olmazlar. Kimyasal güneş kremlerinin tek dezavantajı ise, hassas cilt yapısında alerjiye veya sivilce problemine yol açabilir olmalarıdır. 

Güneş kremi önerileri

Garnier Ambre Solaire Advanced SPF 50

Garnier Ambre Solaire Advanced SPF 50

Garnier'in en popüler güneş kremlerinden olan Ambre Solaire Advanced SPF 50 güneş kreminin içeriğinde Ethylhexyl Salicylate ve Titanium Dioxide bulunuyor. Yani Garnier güneş kremi hem kimyasal hem de fiziksel filtreleme sistemine sahip. 

Kimyasal ve fiziksel filtrelerin avantajlarından yararlanan Garnier güneş kremi, hem cildimiz için yüksek koruma sağlıyor, hem de yoğun beyaz iz bırakmıyor, yüzümüzü yağlandırmıyor. Eğer hassas ve alerjik bir cildin varsa hiç düşünmeden Garnier Ambre Solaire Advanced SPF 50 güneş kremini kullanmaya başlayabilirsin. İncecik yapısı ve yüksek koruma özelliği sayesinde bu güneş kreminden kolay kolay vazgeçemeyeceksin.

La Roche Posay Anthelios Invisible Fluid SPF 50 +

La Roche Posay Anthelios Invisible Fluid SPF 50 +

Şimdi sana en iyi içeriklerden oluşan en iyi güneş kremi önerilerimiz olacak. Güneş kremi markaları arasında ikonik olan ve en yüksek UVA korumasına sahip ürün La Roche Posay'in Anthelios Invisible Fluid SPF 50 +, bize göre içeriği en iyi olan güneş kremlerinden biri. Kimyasal filtreye sahip olan Anthelios Invisible Fluid, UVA güneş ışınlarının %95'ini engelleyerek cildimizi koruyor. 

Kimyasal filtreli güneş kremlerinin alerjiye ve sivilce çıkarmaya yatkın olduğunu söylemiştik. Fakat La Roche Posay'in Anthelios Invisible Fluid SPF 50 + güneş kremi, hassas ve alerjik cilt yapısına da uygun. Gliserin içerikli formülü sayesinde cildini nemlendiriyor ve 24 saat boyunca cildinin nemli kalmasına yardımcı oluyor. La Roche Posay güneş kreminin en sevdiğimiz yanı ise ciltte beyaz iz bırakmaması ve kolay bir şekilde uygulanabilir olması!

Vichy Ideal Soleil SPF 50

Vichy Ideal Soleil SPF 50

Vichy Ideal Soleil güneş kremi hem kimyasal hem de fiziksel filtrelemeye sahip. Vichy güneş kreminin içeriğindeki Titanium Dioxide, fiziksel filtrelemeye sahip olduğunu, Ethylhexyl Salicylate ise kimyasal filtre özelliğinin olduğunu bizlere gösteriyor. 

Eğer lekeli bir cildin varsa senin için önerdiğimiz güneş kremi Vichy  Ideal Soleil olacak. Vichy güneş kremi, ciltteki renk eşitsizliğini düzenliyor, koyu lekelerin daha az belirgin olmasına yardımcı olur ve cildi güneşin zararlı etkilerinden korur.  Aynı zamanda bu güneş kreminin içeriğindeki Vichy Termal suyu sayesinde cildimiz daha güçlenir ve yatışır. E bir güneş kreminden başka ne bekleyebiliriz ki?

Biotherm Creme Solaire Anti Age SPF 50

Biotherm Creme Solaire Anti Age SPF 50

Biotherm Creme Solaire Anti Age güneş kreminin formülünde Ethylhexyl Salicylate ve Titanium Dioxide bulunuyor. Yani Biotherm güneş kremi hem fiziksel hem de kimyasal filtreleme özelliğine sahip. 

UVA ve UVB ışınlarına karşı koruma sağlayan Biotherm Creme Solaire Anti Age güneş kreminin aynı zamanda yaşlanma karşıtı özelliği de bulunuyor. Yani cildinde kırışıklık oluşmasını istemiyorsan ya da var olan kırışıklarının derinleşmesini istemiyorsan anti-aging özellikli güneş kremlerini kullanmalısın. Anında emilen ve yüzde beyaz iz bırakmayan bu güneş kremini biz de severek kullanıyoruz. 

Kiehl's Ultra Light Daily UV Defense Sunscreen SPF 50 PA++++

Kiehl's Ultra Light Daily UV Defense Sunscreen SPF 50 PA++++

Kiehl's Ultra Light Daily UV Defense en popüler güneş kremlerinden biri. İçeriğinde oxybenzone bulunan Kiehl's güneş kremi kimyasal filtreleme özelliğine sahip. Yüzde beyaz bir iz bırakmayan ve UV ışınlarına karşı ciltte bariyer oluşturan Kiehl's güneş kremi içeriğindeki E vitamini sayesinde cildini yumuşatır ve cildinin kırışmamasına yardımcı olur. 

Kiehl's Ultra Light Daily UV Defense 50 faktör güneş korumasına sahiptir. UVA ve UVB koruması içeren bu güneş kremi cildini güneşten korurken aynı zamanda kirlilik karşıtı özel formülü sayesinde cildine bakım yapar. Hassas ciltlere de uygun olan Kiehl's güneş kremi, ciltte beyaz bir iz bırakmaz ve kolayca uygulanır. Biz Kiehl's güneş kremini makyaj bazı olarak da kullanıyoruz. 

SkinCeuticals Mineral Radiance UV Defense SPF 50

SkinCeuticals Mineral Radiance UV Defense SPF 50

SkinCeuticals Mineral Radiance UV Defense güneş kreminin ana içeriklerinden biri Titanium Dioxide'dir. Artık bunun ne anlama geldiğini biliyorsun, değildir mi? Fiziksel koruyucu içeriğe sahip olan SkinCeuticals Mineral Radiance UV Defense güneş kremi cildimizi hem  UVA/UVB ışınlarına karşı korur, hem de yüzde beyaz iz bırakmaz. 

SkinCeuticals Mineral Radiance UV Defense güneş kreminin içeriğindeki mineral filtre etkisi sayesinde cildimizde yüksek koruma sağlar ve güneşin cildimizde hasar bırakmasını önler. Oldukça yumuşak ve kolay sürümü olan bu güneş kremini biz hassas ve olgun cilde sahip arkadaşlarımıza da öneriyoruz. 

Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?