Olgun Ciltler için Bakım Rehberi

Olgun Ciltler için Bakım Rehberi

hemen üye ol. herkesicinguzellik.com
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Üye Ol

Olgun cilt, daha aydınlık ve pürüzsüz bir görünüm için koruyucu bir rutinden daha fazlasını gerektiriyor. Eğer sen de olgun cilde sahip biri olarak, geçen yıllara rağmen cildinin nemli ve sıkı kalmasını istiyorsan, yoğun nemlendirici ve anti-aging bakım ürünlerini rutinine eklemenin tam zamanı! Ancak bu ürünler ve içeriklerinden bahsetmeden önce, olgun cildin tanımını yapmanın iyi olacağını düşünüyoruz.

Olgun Cilt Nedir?

Olgun Cilt Nedir?

Eğer 40 yaş ve üstündeysen cildin, olgun cilt sınıflandırmasına giriyor. Olgun cilt; tıpkı kuru, karma, yağlı ve hassas gibi bir cilt tipini oluşturuyor. Bu nedenle söz konusu cilt tiplerinin her biri için nasıl farklı bakım ürünleri mevcutsa, olgun ciltler için de ayrı bir bakım uygulamak gerekiyor. Daha öncesinde cilt tipin ister yağlı ister kuru olsun, cilt olgunlaşmaya başladığında belirli ortak değişimler oluyor.

Olgun Ciltte Nasıl Değişimler Olur?

Olgun Ciltte Nasıl Değişimler Olur?

Yaş ilerledikçe cilt nemini yitirmeye ve incelmeye başlıyor. Özellikle de menopoz dönemiyle birlikte östrojen hormonu azaldıkça, ciltteki incelme daha da fark edilir boyutta oluyor. Nemini yitiren ve incelen ciltte, lekeler ve çizgiler belirginleşmeye başlıyor. Bunun yanı sıra ciltteki kolajen üretiminin yavaşlaması ve hücre yenilenmesinin durma seviyesine gelmesi, derin kırışıkları da beraberinde getiriyor.

Olgun Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Olgun Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Ergenlik sonrası sahip olunan cilt tipi, 40’lı yaşlardan itibaren yerini olgun cilde bırakıyor. Bu değişim, yağlı ciltlerde daha belirgin oluyor. Çünkü olgunlaşan cilt, kurumaya ve elastikiyetini yitirmeye başlıyor. Bu nedenle olgun cilde sahip olan kişilerin, tüm cilt bakım adımlarında yoğun nemlendirici, yenileyici ve sıkılaştırıcı ürünleri tercih etmesi gerekiyor. Olgun ciltlerin bakım rutini adımları detaylandırmak gerekirse:

1)  Olgun Ciltler için Temizleyici

Olgun cilde sahip kişiler, köpüren temizleyiciler yerine yağ veya süt formundaki temizleyicileri tercih etmeli. Çünkü cildin kurumasının önlenmesi ve nemlendirilmesi, olgun cilt bakımında çok büyük önem taşıyor.

2)  Olgun Ciltler için Peeling

Olgun ciltlerin aynı zamanda kuru ve hassas olduğu düşünülürse, ölü hücreleri temizleyen ve arındıran ürünlerin cildi yormaması daha da önem kazanıyor. Dolayısıyla asit oranı düşük, cildi kurutmayan ve nazikçe arındıran peeling ürünleri olgun ciltler için ideal.

3)  Olgun Ciltler için Tonik

Olgun ciltler için kullanılacak toniklerin alkol içermemesine çok dikkat edilmesi gerekiyor. Cildi nazikçe arındırırken hücre yenilenmesini de sağlayan AHA’lı tonikler, bu konuda etkili çözüm sağlıyor. Gözenek görünümü çok genişlemiş olan olgun ciltler için ise gözenek sıkılaştırıcı tonikler etkili oluyor. Ancak ekstra kuru ciltlerde yatıştırıcı ve nemlendirici özellikli toniklerin kullanılmasını öneriyoruz.

4)  Olgun Ciltler için Serum

Olgun ciltlerde serum kullanımı özellikle önem taşıyor. Bakım kremi öncesi cildin daha alt katmanlarına nüfuz ederek kolajen ve elastin liflerini uyaran serumlar, cildin daha uzun süre genç görünmesine yardımcı oluyor. Anti-aging serumlar; ciltteki kırışıklıklar, lekeler, matlaşma, yorgunluk, nem ve sıkılık kaybı gibi birçok sorunla etkili bir şekilde mücadele ediyor.

5)  Olgun Ciltler için Bakım Kremi

Cilt gün içerisinde güneş ışınları, stres, ısı ve rüzgar gibi çevresel faktörlerin etkisiyle nem kaybederek zarar görüyor. Geceleri ise cilt hücreleri kendini yenileyerek daha canlı bir görünüme sahip olmak adına çalışıyor. Bu nedenle gündüz cildi korumak ve nemli tutmak, gece ise cilt yenilenmesine destek olmak adına gece ve gündüz kremi kullanılması gerekiyor.

6)  Olgun Ciltler için Nemlendirici

Bakım kremi kullanımının yanı sıra cilde ekstra nem sağlamak adına, nemlendirici kullanımının da ihmal edilmemesi gerekiyor.

7)  Olgun Ciltler için Güneş Kremi

Cilt ne kadar güneşe maruz kalırsa, genç görünümünü de o denli hızlı yitiriyor. Bu sebeple hava nasıl olursa olsun, gündüz bakım rutininin son adımı olarak mutlaka güneş kremi kullanılması gerekiyor.

8)  Olgun Ciltler için Maske

Cildini haftada en az bir kez yoğun bakıma alman şart. Yaşlanma karşıtı, yenileyici ve onarıcı bir bakım maskesi ile cildindeki gençlik ışıltısını ortaya çıkarabilirsin. 

Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?