SPF Nedir, Güneş Kremi Kaç Faktör Olmalıdır?

SPF Nedir, Güneş Kremi Kaç Faktör Olmalıdır?

Havalar ısınmaya başladığında aklımıza ilk olarak 'Kaç spf güneş kremi almalıyım?' sorusu geliyor. Güneş kremi alırken en çok dikkat etmen gereken konu güneş koruma faktörü yani SPF'dir. Peki, SPF nedir ve ne anlama gelir? Güneşten korunmak için kaç SPF güneş kremi alınmalı?

Güneş kremlerinin nasıl çalıştığını ve SPF koruması özelliklerini anlatıyoruz. Cildini güneşten korumak ihtiyacın olan bütün detayları makalenin devamında öğrenebilirsin. 

SPF nedir?

SPF nedir?

SPF açılımı Sun Protection Factor yani güneş koruma faktörü anlamına geliyor. SPF, güneş kreminin cildi güneş yanığına neden olan, cilde zarar veren ve cilt kanserine neden olabilen UVB ışınlarından ne kadar iyi koruyacağının bir ölçüsüdür.

SPF Numarası Ne Anlama Geliyor?

Güneş kremleri faktör nedir? SPF rakamı, güneş kremini tam olarak belirtildiği şekilde kullandığında güneşin UV radyasyonunun cildine zarar vermesi / yakması için ne kadar zaman süreceğini, herhangi bir güneş kremi olmadan geçen süreye kıyasla söyler. Daha yüksek SPF korumalı ve geniş spektrumlu bir güneş kremi, daha düşük SPF değerlerine sahip benzer ürünlere göre güneş yanığı, UVA hasarı ve DNA hasarına karşı daha fazla koruma sağlar. 

SPF 50 nedir, SPF 25 nedir? Kısaca hiç güneş kremi sürülmemiş cilt, SPF 30 güneş kremi sürülen cilde göre 30 kat daha hızlı yanabilir. SPF 2 güneş kremi cildini en az SPF 30 kadar iyi korur fakat SPF 2 güneş kreminin daha sık yenilenmesi gerekir. 

SPF 30 ile SPF 50 arasında ne fark vardır? SPF 30, UVB ışınlarının yaklaşık yüzde 3'ünün cildine çarpmasına izin verir. 50'lik bir SPF, bu ışınların yaklaşık yüzde 2'sinin geçmesine izin verir. Yani SPF 30'un cildine yüzde 50 daha fazla UV radyasyonuna izin verdiğini söyleyebiliriz. 

Güneş kremi kaç faktör olmalı?

Güneş kremi kaç faktör olmalı?

• SPF 15, UVB ışınlarının %93'ünü engeller
• SPF 30, UVB ışınlarının %97'sini engeller
• SPF 50, UVB ışınlarının %98'ini engeller

Genellikle gereken güneş kremi miktarın ¼ ila ½'sini kullanarak güneş koruyucularını yetersiz uyguluyoruz. Gerekli miktarda güneş kremi kullanmak, cildi korumak açısından çok önemlidir. 

Güneş kremi kaç spf olmalı? SPF 75 veya SPF 100 gibi çok yüksek güneş kremi faktörleri, SPF 30'dan daha fazla koruma sağlamazlar. Güneş kremlerinde bahsi geçen geniş spektrumlu korumaya sahip olmak için UVA korumasının UVB korumasının en az 1/3'ü kadar olması gerekiyor. Yani çok yüksek koruması olan güneş kremleri UVA'dan çok UVB ışınlarından cildi korurlar. Uzmanlar genellikle SPF15, SPF 30 ve SPF 50 güneş kreminin yeterli olduğunu söylüyorlar. Böylece 'SPF 15 nedir?' sorusunun yanıtını artık biliyorsun! 

Ne kadar güneş kremi sürmeliyim? En iyi koruma için minimum 15 SPF güneş koruyucu kullanılmasın. Genellikle 2mg/cm2 güneş kremi sürülmesi öneriliyor. Bu da ortalama tüm vücut için 30 gram güneş kremine denk geliyor. Her 2 saatte bir mutlaka güneş kremini yenilemelisin. 

SPF faktörü UVA'dan korur mu?

SPF faktörü UVA'dan korur mu?

Güneş kreminde faktör nedir sorusunu artık biliyorsun. Peki, SPF UVA'dan korur mu? SPF yalnızca UVB olarak adlandırılan güneşin ultraviyole B ışınlarına karşı koruma seviyesini gösterir. Eskiden UVB ışınlarının uzunlukları daha kısa olduğu ve güneş yanığına neden olduğu sadece UV ışınları risk olduğu düşünülüyordu. Ancak son araştırmalara göre ultraviyole A (UVA) ışınları da risk oluşturuyor. Cildi yaşlandırıyorlar ve cilt kanserine neden olabiliyor. SPF tek başına UVA ışınlarına karşı koruma sağlamaz. Bu nedenle güneş kremi alırken SPF faktörünün yanında UVA koruması olmasına da dikkat etmelisin. 

SPF 50 pa+++ nedir? Güneş kremlerinin üzerinde yazan PA, UVA koruması anlamına geliyor. PA+, PA ++ ve PA +++ şeklinde üç gruba ayrılıyor. PA +++ en yüksek UVA korumasına sahiptir.

Güneş kremi önerisi

La Roche Posay Anthelios UVMUNE 400 SPF50+

SPF faktörünün ne işe yaradığını öğrendiğine göre sana en iyi güneş kremlerinden birini anlatalım: La Roche Posay Anthelios UVMUNE 400 SPF50+, geniş spektrumlu, tere ve suya karşı dayanıklı yağlı ve yapışkan his bırakmayan bir güneş kremi, yenilenen formülüyle en uzun UVA ışınlarına karşı çok yüksek koruma sağlıyor.

Geniş spektrumlu koruması, cildi UVA ve UVB ışınlarından korurken Infrared-A ışınlarının ve kirliliğin neden olduğu hasarlara karşı cildi korumaya yardımcı oluyor. Yenilenen Anthelios daha yüksek dalga boyunda bile cildi koruyor ve güneşin zararlı etkilerine karşı ciltte adeta kalkan oluşturuyor. La Roche Posay güneş kremini güneşe çıkmadan tüm cildine uygulamalı ve iki saatte bir yenilemelisin. 

Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?