Yaz aylarında egzamalı ciltlerin bakımı nasıl olmalı?


Egzamalı cildin bakımının ne kadar zor olduğu herkes tarafından bilinir. Egzamaya yatkın cildin varsa yaz aylarında cildin daha da fazla hassaslaşacağı için güneşten korumalısın. Güneş ışınları, cildinde kuruluk, hassasiyet ve kaşıntı yaratabilir, özellikle senin gibi hassas ciltlerde! Peki, yaz aylarında egzamalı cilt bakımı nasıl olmalı? Hangi güneş kremini kullanmalı ve hangi egzama kremlerini tercih etmeli? 

Yaz aylarında egzamalı ciltler nelere dikkat etmeli?

Aşırı sıcaktan uzak dur

Aşırı sıcaktan uzak dur

Egzamalı ciltler yoğun ısı değişimlerinden uzak kalmalı. Aşırı soğuk ve aşırı sıcak hava egzamalı cildine iyi gelmeyecek. Yaz aylarında yoğun bir şekilde terlemek, egzamanın nemli kalmasına ve yayılmasına yol açabilir. Bu nedenle sıcak günlerde serin ve gölge bir yerde oturmalı, güneşe çıkman gerekirse egzamalı cildini güneşten gizlemelisin. 

Cildini nemli bırakma

Egzamanı nemli bırakma

Egzamalı cildinin yaz aylarında dikkat etmesi gereken bir diğer konu ise havuza veya denize girmek. Cildin sürekli ıslak kalmamalı. Denize veya havuza girdikten sonra mutlaka egzamanın olduğu yeri iyice kurulamalı ve nemlendirici uygulamalısın. Aynı işlemi duştan sonra da yapmaya devam etmelisin. Egzamanın ıslak kalması, tedavi sürecini zora sokar ve egzamanın derinleşmesine yol açar. 

Editörün önerisi: Egzamalı cildini kurularken sakın sert havlu kullanma. Bunun yerine pamuklu bir t-shirt veya ince müslin havluyla egzama olan cildini hassas bir şekilde kurulamalısın. 

Bol sıvı tüket

Bol sıvı tüket

Sıcak havalarda egzama bakımı için anahtar nokta bol bol su içmek. Cildini içten nemlendirerek egzamanın kötüleşmesine ve kurumasına engel olabilirsin. Kuruyan ciltler, egzamaya daha meyilli olabilir. 

Yaz aylarında egzama bakımı için cildini içten ve dıştan nemlendirmeyi unutma. Egzama kremlerini, güneş kremlerini ve vücut nemlendiricilerini mutlaka tatile giderken yanında götür. 

Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?

Lancome.com.tr’de %25 İndirim Fırsatı

Tüm ürünlerde geçerli %25 indirimi kaçırma!

Kodu Kopyala