Atopik Cilt Bakımı için İpuçları

Atopik Cilt Bakımı için İpuçları

hemen üye ol. herkesicinguzellik.com
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Üye Ol

Halk arasında egzama olarak da bilinen “atopi” ve atopik ciltler hakkında bilmen gerekenleri bir araya getirdik.

Atopi, atopik dermatit veya halk arasındaki bilinen adıyla “Egzama” cildin çok kuru olmaya eğilim göstermesi, kuruluktan pul pul dökülme (pullanma), lezyonlar ve yoğun kaşıntı hissi ile kendini gösteren bir cilt hastalığıdır. Atopi nedir? Atopik dermatit nedir? Nelere dikkat etmek gerekir, belirtileri nelerdir ve atopik ciltlere nasıl bakım yapmak gerekir? gibi çok sık sorulan soruları yanıtlıyoruz.

Atopi / Atopik Dermatit Nedir?

Atopi / Atopik Dermatit Nedir?

Atopi, yani daha sık bilinen adıyla egzama, cildin çok kurumaya eğilim göstermesi, kuruluk sonucu pullanma ve yoğun kaşıntı ile kendini gösteren bir cilt rahatsızlığıdır. Atopik ciltler genellikle genetiktir ve ilk olarak bebeklikte kendini gösterir.

Atopik dermatit genellikle genetik ve çevresel faktörler sebebiyle kendini gösterebilir. Cilt yüzeyindeki tabakanın zayıf oluşu sebebiyle cilt çok kurumaya meğilli olur ve alerjenlerin de etkisiyle ciltte belirttiğimiz reaksiyonlar ortaya çıkabilir.

Atopi belirtileri nelerdir?

Atopinin belirtileri her yaş grubuna göre farklılık gösterebilir. Bebeklerde genellikle dirsek, diz ve kafa derisinde kendini gösterirken, yetişkinlerde bu bölgelere eller, ayaklar, kol içleri ve diz arkaları da eklenebilir.

Atopik dermatit belirtileri ise şu şekilde sıralanabilir:

 • Cildin çok kuruması
 • Cildin kalınlaşması
 • Kuruluk sebebiyle pul pul dökülme ve lezyonlar
 • Kızarıklık
 • Yoğun kaşıntı
 • Tahriş

Eğer cildinde bu belirtileri gözlemliyorsan, atopi tedavisi için mutlaka bir dermatoloğa görünmeni öneririz. Dermatoloğun önereceği tedaviler ve cilt bakım önerileri ile şikayetlerinin azalmasını sağlayabilirsin. Bu tarz cilt rahatsızlıklarında, kulaktan dolma evde uygulanan yöntemler genellikle şikayetlerin artmasına da sebep olabilir. Bu yüzden atopik ciltler için özel formüle edilmiş, dermatologların önerdiği tedaviler ve ürünleri tercih etmeye dikkat etmelisin.

Atopik dermatit neden olur?

Atopik dermatit neden olur?

Atopi neden olur?” sorusu en sık sorulanlardan biri. Atopik dermatit sebepleri, hem genetik hem de çevresel faktörlere dayanabilir.

Atopinin çevresel sebeplerini şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Alerjiler
 • Stres
 • Kimyasal içerikli temizlik ürünlerinin kullanımı
 • Bazı yiyecekler (inek sütü, yumurta, buğday ve kuruyemişler gibi)

Atopik cildi olanlar nelere dikkat etmeli?

Atopiye eğilim gösteren ciltlerde, cildi nemlendirmek ve bariyerinin güçlenmesini sağlamak son derece önemlidir. Alerjenlere açık olan cilt bariyerinin güçlenmesi, şikayetlerin azalmasına yardımcı olacaktır.

Bununla birlikte, atopik cildi olanlar bu adımlara dikkat etmeliler:

 • Cildi kaşımaktan kaçınmak
 • Cildi tahriş edebilecek alkol ve kimyasal içeriklerden uzak durmak
 • Çok sıcak duş almamak
 • Pamuklu giysiler giymek
 • Stresten uzak durmak

Atopik cilt bakımı nasıl yapılır?

Atopik cilt bakımı nasıl yapılır?

Atopik ciltlerde, ilk adımda cilt bariyerini güçlendirmek önemlidir. Bariyeri güçlenen cilt dış faktörlere karşı savunma kazanırken, aynı zamanda nem kaybının önüne geçilerek kuruması da engellenebilir. Dermatoloğun önereceği, atopik ciltler için özel formüle edilmiş ürünler tercih edilebilir.

Bununla birlikte atopik ciltlerde kuruluk kaynaklı kaşıntı hissini azaltmak ve cildi yatıştırmak için doğru içerikleri içeren cilt bakım ürünleri tercih edilmelidir. Cildi temizlerken kimyasal, alkol ve parfüm içeren temizleyicilerden uzak durulmalıdır.

Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?