Genç Ciltliler için Cilt Bakım Önerileri


Ne varsa gençlikte! Düzenli cilt bakımını alışkanlık haline getirmek de buna dahil. Ancak bu süreçte cildin için hangi bakım ürünlerini seçebileceğin konusunda kafanın karışık olması çok doğal. Az ve öz ürün mü kullanmalısın, yoksa şimdiden etkili bir bakım rutini mi oluşturmalısın? Acaba hangisi? 

Ergenlikle birlikte “yeni sen”i tanıdığın ve her yönüyle keşfettiğin bir dönemin içinde olduğunu buram buram hissediyorsun, öyle değil mi? Büründüğün kişinin ileride de daima genç ve kusursuz görünen bir cilde sahip olması için yapman gerekenleri şimdiden düşünme zamanı! Ergenliğin başladığı 13-14 yaş ile yetişkinliğe adım atacağın 25 yaş aralığı, cildinin de tıpkı yaşın gibi “genç” olduğu bir dönem. Bu yaş aralığında cildine yaptıklarının veya yapmadıklarının izlerini ömür boyu taşıman muhtemel. Peki, sence bunların sonucu pişmanlık mı olmalı? Yoksa “iyi ki” mi?

İşte karşında genç ciltler için bakım önerileri!

Yaşa Göre Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Yaşa Göre Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Cilt bakım ürünlerinin ve bazı ürün içeriklerinin yaşa göre kategorize edildiğini daha önce mutlaka fark etmişsindir. Peki, bunun sebebini hiç düşünmüş müydün? Şöyle ki, hemen her cilt bakım ürünü, cildin yaşına ve ihtiyaçlarına göre yetersiz veya fazla gelmeyecek ölçütte formüle ediliyor. 

Özetle; cilde ihtiyaç duyduğu bakımı tam olarak sağlayabilmek ve cilt kusurlarının oluşumunu önlemek için yaşa göre cilt bakımı yapmak oldukça mühim bir konu! Bu doğrultuda, 14-16 yaş, 16-22 yaş ve 22-25 yaşlarda bakım rutinine ekleyebileceğin belli başlı bazı ürünler mevcut. Genç ciltler için bakım önerilerimizi keşfetmeye hazırsan, başlıyoruz! 

14-16 Yaş Cilt Bakımı Nasıl Olmalı?

İhtiyacın olan ürünler:

 • Temizleyici jel
 • Nemlendirici
 • Güneş kremi

Bu üç adımla başlangıç için basit ve etkili bir rutin oluşturabilirsin! Cildini nem kaybına yol açmadan arındıracak bir temizleyici jel ile sabah akşam temizlemeli; cildindeki ideal nem oranını korumak adına nemlendirme adımını da es geçmemelisin. Gündüz bakım rutinini güneş kremi ile tamamlamayı ise asla unutmaman gerek! Tercihine göre, bu dönemde haftalık olarak bitkisel kökenli maske vb. ürünlerle doğal cilt bakımı da yapabilirsin. 

Editörün Önerisi: Ergenlikle birlikte cildinde yağlanmaya bağlı bazı problemler yaşıyor olman çok normal. Özellikle bu dönemde cilt, akneye fazlasıyla eğilim gösterebiliyor. La Roche Posay Effaclar Jel, akneye eğilim gösterebilen ciltler için ideal bir temizleyici. Cildi nazikçe temizleyerek fazla sebumu ve kiri arındırmaya yardımcı olan bu ürün, alkolsüz formülüyle de gençlerin favorisi!

16-22 Yaş Cilt Bakımı Nasıl Olmalı?,

İhtiyacın olan ürünler:

 • Temizleyici jel
 • Tonik
 • Nemlendirici
 • Güneş kremi

16 ve 22 yaş aralığında cilt bakım rutinini yavaş yavaş genişletmeye başlayarak, uygulayacağın adımlar arasına tonik kullanımını da dahil edebilirsin. Cildi fazla kir, sebum ve temizleyici jelin olası kalıntılarından arındırmaya yardımcı olan tonikler, gözenek görünümü vb. sorunları önlemesi açısından bu dönemde favori ürünlerin arasına girebilir! 

22-25 Yaş Cilt Bakımı Nasıl Olmalı?

İhtiyacın olan ürünler:

 • Temizleyici jel
 • Tonik
 • Serum
 • Göz kremi
 • Nemlendirici
 • Güneş kremi

Cildinin yapısal gelişimini yavaştan tamamlamaya başlamasıyla birlikte, cilt bakım rutinine bazı eklemeler yapman gerekiyor. Özellikle serum ve göz kremi, genç cilt bakım rutininin ileri yaşa yatırım açısından olmazsa olmazları! Eğer 22-25 yaş aralığındaysan, günlük cilt bakım rutinini bu ürünlerle oluşturabilirsin. Daha detaylı ve hedef odaklı bir bakım rutini için ise haftada ortalama iki kez maske ve peeling kullanabilirsin.

Editörün Önerisi: 20’li yaşların ortalarına doğru göz çevresinde ince çizgi ve kırışıklık görünümleri oluşmaya başlayabiliyor. Bunun için yoğun nem veren bir göz kremi kullanmayı tercih edebilirsin. Kiehl's Creamy Eye Treatment with Avocado, avokado yağı içeren formülüyle göz çevresini yoğun şekilde nemlendirmeye yardımcı oluyor. Üstelik konsantre dokusuyla az miktarda kullanımda dahi göz çevresinin nem ihtiyacını tümüyle karşılıyor! 

Genç Ciltliler için Doğru Cilt Bakım Rutini Nasıl Olmalı?

Genç Ciltliler için Doğru Cilt Bakım Rutini Nasıl Olmalı?

Genç ciltlerde hormonal veya çevresel sebeplerle çeşitli cilt kusurları görülebilse de cilt çoğu zaman erken yaşta elastikiyetini koruyor. Bu sebeple, hedef odaklı bakım rutinleri oluşturarak kusursuz bir cilt görünümüne kavuşmak bu yaşlarda daha kolay oluyor. Peki, bunun için nereden başlamalı? Genç ciltler için bakım rutini oluştururken öncelikle mevcut cilt kusurlarını belirlemek gerekiyor. Diğer bir ifadeyle, genç cilt bakımı önerilerini cildin ihtiyaçları doğrultusunda vermek gerekiyor.

Mesela; cildin akneye eğilim gösteriyorsa bakım rutinine beta hidroksi asit (BHA) çeşitlerini, cildinin nem oranı düşükse de “gençlik pınarının anahtarı” olarak görülen hyalüronik asidi ekleyebilirsin. Fakat bu dönemde anti-aging içerikli ürün kullanmana gerek olmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Yine de ilerleyen yaşlarda cildinin çok daha genç görünebilmesi için güneş kremini erken yaşlarda kullanmaya başlaman gerektiğini unutmamalısın!

Editörün Önerisi: Vichy Mineral 89, hyaluronik asit içeren formülüyle nemlendirici adımını büyülü bir dokunuşa dönüştürüyor. Hyaluronik asidin yanı sıra Vichy Volkanik Suyu içeren Vichy Mineral 89, cildin nem oranını artırırken çevresel faktörlere karşı da koruma sağlıyor. Denemek için geç kalma!

Hangi Cilt Problemi için Hangi Ürün İçeriklerini Kullanabilirsin?

Hangi Cilt Problemi için Hangi Ürün İçeriklerini Kullanabilirsin?

Editörün Önerisi: Genç ciltlerde yağlanmaya bağlı cilt kusuru oluşumuna ve bunlardan dolayı oluşabilen iz görünümlerine muhtemelen sen de aşinasın. Peki, bunun için en etkili ürün içeriklerini bir arada sunan Garnier AHA BHA Cilt Kusurları Karşıtı Siyah Serum’u denemiş miydin? Cilt kusurlarının görünümünü hafifleterek daha eşit ve aydınlık bir cilt görünümü sunan bu ürüne sen de şans vermelisin!

Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?

Lancome.com.tr’de %25 İndirim Fırsatı

Tüm ürünlerde geçerli %25 indirimi kaçırma!

Kodu Kopyala