Güneş alerjisi nedir? Güneş alerjisi belirtileri nelerdir?

Güneş alerjisi nedir? Güneş alerjisi belirtileri nelerdir?

hemen üye ol. herkesicinguzellik.com
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Üye Ol

Güneş alerjisi yazın karşılaşılan en yaygın sorunlardan biri. Güneş alerjisi hassasiyeti ve deride döküntüler oluşması yaz aylarında seni rahatsız edebilir ve kaşıntını kontrol altına almadığın sürece cildinde hasar bırakabilir. Peki, güneş alerjisi belirtileri nedir? Unutma, her cilt döküntüsü yazın güneş alerjisi anlamına gelmiyor. Güneş alerjisini diğer alerji veya cilt hastalıklarından nasıl ayırt edebilirsin? 

Güneş alerjisi nedir?

Güneş alerjisi nedir?

Güneş alerjisi, güneş ışınlarının zararlı etkilerinin ciltte hassasiyet oluşturmasıyla meydana gelir. Bazı kişilerde güneş yanığı, kolye küpe gibi aksesuarlar, çeşitli kozmetik kremler ve parfümler güneş ışığı ile birleşerek güneş alerjisinin etkilerinin ortaya çıkmasına neden olabilir. 

Güneş alerjisi, güneşte aşırı kaldıktan sonra ciltte oluşan serbest oksijen ve hidroksil radikallerin meydana getirdiği doku ve hücre hasarıdır. Güneş alerjisi belirtileri cilt yapısına ve güneş ışığının maruz kaldığı bölgeye göre değişkenlik gösterir. Güneş alerjisinin etkilerini, güneşin en çok maruz kaldığı cilt dokusunda veya kimyasallarla temas eden bölgelerde görüyoruz. 

Güneş alerjisi belirtileri nelerdir?

Güneş alerjisi belirtileri nelerdir?

Güneş alerjisinin en yaygın belirtileri arasında kızarıklık, kaşıntı ve deri döküntüleri yer alıyor. Güneş alerjisinin olduğu bölgede kaşıntıyla birlikte deride minik yumrular ve kabarıklıklar oluşabilir. 

Güneş alerjisinin etkisi yaş arttıkça azalıyor, bu nedenle çocuklarda ve gençlerde daha yoğun olarak güneş alerjisi belirtileri görünür. Beyaz tenliler ve bebeklerin cildi daha hassas olduğu için güneş alerjisi olmaya daha meyillidir. 

Güneş alerjisi en çok hangi bölgelerde görülür?: Güneşin en yoğun etki ettiği bölgeler yani boyun, ellerin dış kısmı, alt kollar ve alt bacaklar en çok güneş alerjisi görülen bölgeler.

Güneş alerjisinden nasıl korunabilirsin?

Güneş alerjisinden nasıl korunabilirsin?
  • Güneşe çıkmadan önce cildine mutlaka en az SPF 30+ koruması olan ve UVA + UVB ışınlarına karşı cildini koruyan güneş kremi uygula. Güneş kremini, dışarı çıkmadan en az 30 dakika önce uygulamalı ve her 2 saatte bir yenilemelisin. Güneş kremini boynuna, kollarının arkasına ve ellerinin üzerine sürmeyi unutma! 
  • Güneşin en yoğun olduğu 10:00-15:00 saatleri arasında dışarı çıkmamaya dikkat et, güneş alerjisi olmamak için gölgede zaman geçirmeye çalış.
  • Dudaklar en çok unutulan bölgelerdir. Dudaklarını korumak için SPF 30 korumalı dudak kremi kullanmalısın. 
  • UV ışınlarına karşı geliştirilen güneş gözlüğü kullan, sahte güneş gözlüğü camını yazın kullanmamalısın. 
  • Güneşe çıkarken uzun kollu pamuklu kıyafetler giyerek güneş alerjisi riskini en aza düşürebilirsin.

Güneş alerjisini nasıl tedavi edebilirsin?

Güneş alerjisini nasıl tedavi edebilirsin?

Güneş alerjisini belirtilerini görmeye başladın, eyvah! Güneş alerjisi belirtileri sana uyuyor ve cildinde kaşıntı ve hassasiyet hissediyorsan 3 ila 5 gün güneşe çıkma. Alerji oluşan bölgeyi iyi koruyarak hassasiyeti kontrol altına alabilirsin. Güneş alerjisi olanların bir çoğu kendini güneşten koruyarak bu belirtileri azaltabiliyor. Fakat 5 gün geçmesine rağmen güneş alerjinin yarattığı hassasiyet geçmiyorsa dermotoloğa gitmelisin. Çünkü güneş alerjisinin etkileri zamanla artabilir ve cildine daha fazla zarar verebilir.

Güneş alerjisi tedavisinde genellikle antihistamin ilaçlar ve deri üzerine sürülen cildi rahatlatan kremler veriliyor. Bu aşamada alerjinin tanımı, alerjinin derecesi ve alerjinin nedeninin belirlenmesi çok önemli. Bu sebeple ilaç kullanmadan önce mutlaka cilt doktoruna giderek muayene olmalısın.  

Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?