Seboreik Dermatit (Yağlı Egzama) Nedir? Tedavisi Nasıldır?

Seboreik Dermatit (Yağlı Egzama) Nedir? Tedavisi Nasıldır?

hemen üye ol. herkesicinguzellik.com
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Üye Ol

Saç derisinde yağlanma ve kabuklanma görüyorsan sebebi yağlı egzama yani seboreik dermatit olabilir. Saç derisinin kaşınarak tahriş olması ileri dönemde kabuklanmaya kadar uzanabilir. Genellikle sarı renkli ve yağlı kabuk olarak karşımıza çıkan yağlı egzama problemi doğru kepek şampuanı ve tedaviyle ortadan kalkabilir. Sen de seboreik dermatit problemi yaşıyorsan veya bu semptomları kendinde gözlemliyorsan yazımıza göz atmalısın.

Editörün Notu: Eğer saç derinde kalıcı kepek yani seboreik dermatit gibi bir şikayetin varsa, doğru tedavi ve uygulama önerileri için mutlaka bir dermatologa görünmeni öneriyoruz. Seboreik dermatit ilaçları reçetesiz kullanmamalısın.

Seboreik Dermatit Nedir? Neden Olur?

Seboreik dermatit genellikle saçlı deride karşımıza çıkıyor. Yoğunlukla saçların içinde, bazen de sakalların arasında yağlı egzama görülebilir. Seboreik dermatit oluşan deri kızarık ve pembe bir ton alır. Kızaran deri üzerindeki yağlı sarı kepek şeklini andıran kabuklanmalara da yağlı egzama denir. 

Yağlı egzama sorunu kozmetik görünüm dışında sağlığımıza zarar vermiyor. Fakat Seboreik dermatit kepeğe karşı önlem almadığında bu problem ilerleyerek Seboreik Ekzemaya dönüşebilir. 

Seboreik dermatit neden olur? Yağlı egzama probleminin ana sebebi derimizde yaşayan Malaszesia mantar mikrobudur. Tamamen zararsız olan bu mantar mikrobu çevresel sebeplerden ötürü aşırı derecede artmaya başlar. Savunma sistemiz ise bu artışı normal olarak görmez ve karşılık olarak Seboreik dermatit problemi meydana çıkar. 

Seboreik dermatit probleminde Malaszesia mantar artışının sebeplerinin başında stres, mevsim geçişleri, medikal ilaçlar ve kimyasal içerikler geliyor. 

Seboreik Dermatitin Tedavisi Nasıldır?

Seboreik dermatit problemi yaşıyorsan endişelenme! Uzman dermatoloğa giderek yağlı egzama problemi ilerlemeden bu sorunu durdurabilirsin. 

Saç derisi yoğun bir şekilde kaşınıyor, pul şeklinde kepeklenme oluyorsa mutlaka uzman bir hekime göstermelisin. Eğer yağlı egzamanın ilk döneminde bu saç problemini kontrol altına almazsan saç dökülmesine kadar ilerleyebilir, bizden söylemesi!

Seboreik Dermatit (Yağlı Egzama) Belirtileri Nelerdir?

Seboreik Dermatit (Yağlı Egzama) Belirtileri Nelerdir?

Seboreik dermatit en yaygın belirtisi kaşıntı ve kaş derisindeki pul pul kepek görünümü. Saçlarını kaşıdığında açık sarı renkli yağlı kepekler omuzlarına düşmeye başlıyorsan sende seboreik egzama meydana gelmiş demektir. Seboreik dermatit oluştuğunda saç derisi tahriş olabilir ve sebum üretiminden dolayı saç tellerinde dökülme meydana gelebilir.

Yağlı egzama sorununu saç egzamasından ayırmak için mutlaka uzman bir hekime danışmalısın. Saç egzaması problemi yaşayanların yarısında kalıcı kepeklenme sorunu görülebilir. 

Seboreik Dermatit Kimlerde Görülür?

Yağlı egzama ve Seboreik egzama genellikle beyaz tenlilerde ortaya çıkıyor. Cildi yağlı ve sebum üretimi kontrol altına alınamayan kişilerde yüzde seboreik dermatit daha sık karşımıza çıkıyor. 

Seboreik Dermatit En Çok Hangi Bölgelerde Görülür?

Yüzde ve saçta seboreik dermatit sık sık görülebiliyor. Yüz ve saç dışında yağ bezlerinin en çok olduğu göğüs arası, sırt, vücut kıvrımları ve kulaklarda da seboreik dermatit oluşabiliyor.

Seboreik Dermatit Tekrar Eder Mi?

Seboreik dermatit kesin çözüm malesef yoktur. Seboreik dermatit ilaçla
 kontrol altına alınsa dahi ileride tekrar oluşabiliyor. Atak dönemide tedavi edilebilen seboreik dermatit, ileriki dönemlerde hiç oluşmayabilir veya tekrar kendini gösterebilir. Seboreik dermatit beslenme önerilerine dikkat ederek tekrar etmesini önleyebilirsin. 


Yüzde Seboreik Dermatit Hangi Bölgelerde Görülür?

Seboreik dermatit belirtileri en çok yüzde oluşuyor. Yüzde saç çizgisi, kaş araları, kaş içleri, burun kenarları, sakal içleri, yanaklar, kulak, kulak içerinde yağlı egzama oluşabilir. Seboreik egzama kaş ve kirpiklerde kepeklenme sorunu da yapabiliyor. 

Tedavi İçin Hangi Seboreik Dermatit Şampuanları Kullanılmalı?

Seboreik dermatit şampuan ve seboreik dermatit krem kullanarak yağlı egzama belirtilerini hafifletebilirsin. Seboreik dermatit tedavisi için tahriş olan saç derisini rahatlatan ve saç derisi bakımı yapan şampuanları tercih etmelisin. Egzama şampuanını mutlaka düzenli kullanmalı ve klasik şampuanlarla birlikte karıştırmamalısın. 

Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?