Saç dökülmesi için evde nasıl bakım yapmalı?

Saç dökülmesi için evde nasıl bakım yapmalı?

Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Üye Ol

Saç dökülmesi dünyadaki en yaygın saç sorunlarından biri. Hemen hemen herkes, hayatının bir döneminde saç dökülmesi sorunuyla karşılaşıyor. Özellikle içinde bulunduğumuz mevsim geçişi döneminde saçlarımız daha fazla dökülmeye başlıyor.

Yoksa sen de son dönemde saç dökülmesi sorunu mu yaşıyorsun? O zaman senin için hazırladığımız, saç dökülmesi için evde yapılabilecek bakım ipuçlarını mutlaka okumalısın. Hadi başlayalım! :)

Saçlarını düzenli olarak yıka

Düzenli saç yıkama, saç tellerini ve saç derisini temiz tutmak saç dökülmesini önlemenin en önemli adımlarından biridir. Bunu yaparak, saçlarının kopmasına veya dökülmesine neden olabilecek her türlü enfeksiyon riskini azaltmış olursun. Dahası, temiz saçlar saça daha fazla hacimli bir görünüm verir.

Tabii ki saçlarını dökülme karşıtı şampuanlarla yıkamalısın. Özellikle güçlü içeriklere sahip şampuanları tercih etmelisin. Bu konuda bizim favorilerimizden olan Vichy Dercos Energisant Dökülme Karşıtı Şampuan’ı denemeni öneririz. Dermatologlar tarafından da önerilen bu şampuan, saç dökülmesi ile mücadele eden Aminexil molekülü içeriyor. Özellikle saç dökülmesi karşıtı ürünler kullanıyorsan içeriğinin de temiz olmasına özen göstermelisin. Vichy Dercos Energisant Dökülme Karşıtı Şampuan, hipoalerjenik, parabensiz formüle sahip.

Aynı zamanda dokusu akışkan olduğu için de kolayca saça uygulanabiliyor. Başlangıç ve ileri seviye saç dökülmesi sorunu yaşayan kadınlar ve erkeklerin kullanımına uygun bu şampuan, Saç Sırları editörleri olarak bizlerin de saç bakım rutininin vazgeçilmezlerinden! :)

Saç derisine masaj yap

Saç derisine düzenli olarak, birkaç dakika masaj yapmak, saç derisindeki kan dolaşımını arttırarak, saç foliküllerinin aktif kalmasına yardımcı olur. Böylece saçlar köklerden itibaren beslenerek daha sağlıklı şekilde uzar. Biz, saç derisi masajı yaparken, bu masajın etkili olabilmesi için saç serumlarını kullanıyoruz. Özellikle dökülme karşıtı serumları tercih ediyoruz. Vichy Dercos Aminexil Clinical 5 Saç Bakım Serumu ise en sık kullandığımız serumlardan.

Bu saç bakım serumu, saçı kökünden güçlendiren Aminexil, saçın doğal büyümesini canlandıran Arginine, saç telinin kalınlaşmasını sağlayan SPF 94 içeriyor. Kolay uygulaması ile saç derisinde yağlı ve yapışkan his bırakmıyor. Biz, 6 hafta boyunca her gün, düzenli olarak kullandığımızda saçlarımızın güçlendiğini, hatta bu güç takviyesiyle beraber saçlarımızın artık dökülmemeye başladığını gözlemledik. Sen de denemeye ne dersin? :)

Saçlarının kırılmasına engel ol

Özellikle kırılarak dökülen saçlar söz konusu olduğunda, saç kremi kullanımının önemi büyük. Saç kremi, saçlarımızın boy ve uç kısımlarına uygulanarak bu noktadaki saçların yumuşamasını ve saçın kolayca taranmasını sağlar. Böylece banyo sonrasında saçlarını tararken saçların tarağa takılmaz ve kırılmadan, dökülmeden taranır.

Saç kremi olarak da sana önerimiz, Vichy Dercos Energisant Şampuanı’nı tamamlayan, Vichy Dercos Energisant Saç Kremi. Şampuanı kullandıktan sonra, bu kremi nemli saça uyguluyorsun. 1-2 dakika bekledikten sonra, saçın iyice duruluyorsun. İşte bu kadar! 

Saç dökülmesi için vitamin desteği alabilirsin

Vitaminler sadece genel sağlık için sağlıklı değil aynı zamanda saçlar için de iyidir. A vitamini saç derisinde sağlıklı sebum üretimini teşvik eder, E vitamini saç köklerinin üretken kalmasına yardımcı olduğu için saç derisinde kan dolaşımını canlandırır. B vitamini ise saçın sağlıklı rengini korumasına yardımcı olur. Bu vitamin takviyeleriyle saçlarını canlandırabilirsin.

Beslenme düzenini protein ile zenginleştir

Et, balık, yumurta veya diğer proteinleri yemek saç sağlığını geliştirir ve saç dökülmesini engellemeye yardımcı olur. Bu besinleri düzenli olarak tüketmeye özen göstermeni öneririz.

Islak saçlarını fırçalamaktan kaçın

Saçlar ıslakken, en zayıf halindedir. Bu yüzden ıslak saçları fırçalamaktan kaçınmalısın çünkü saç dökülmesi olasılığı artar. Ancak ıslak saçları taraman gerekiyorsa, çok geniş dişli bir tarak kullanmanı öneririz.

Su içmeyi ihmal etme

Saç telleri de su içerir, bu nedenle nemli kalmak ve sağlıklı saçların büyümesini sağlamak için günde en az sekiz bardak su içmeni tavsiye ederiz.

Saçlarını havluyla kurulama

Saçlarının sağlıklı olmasını istiyorsan, onlara nasıl bakacağınızı bilmelisin. Saçını havluyla kurulamaktan, çitilemekten daima kaçınmalısın. Aksine, saçlarının doğal olarak, kendiliğinden kurumasını beklemelisin.

Fiziksel aktiviteyi arttır

Her gün fiziksel aktivite için zaman ayırmak oldukça önemli. Günde 30 dakika fiziksel aktivite yapmak, hormonal seviyelerin dengelenmesine yardımcı olur. Bu da saç dökülmesini azaltmanın yanı sıra stres seviyelerini azaltır.

Stresten kurtulmak…

Bu dönemde ne kadar zor olduğunu biliyoruz… Ancak geçmişte yapılan çalışmalar, stresi saç dökülmesi ile ilişkilendiren tıbbi kanıtlar bulmuştur. Stresle başa çıkmak için fiziksel aktivitelere zaman ayırmalı, hatta meditasyon ve yoga gibi alternatif fiziksel aktivitelerle kendini rahatlatmaya çalışmalısın. Böylece stresi azaltmakla kalmaz, aynı zamanda hormonal dengeyi de sağlamış olursun.

Isı işlemlerini bir kenara bırak

Saçlarını sürekli ısıtma ve kurutma işlemlerine maruz bırakmaman gerekir. Isı, saç proteinlerini zayıflatır ve sürekli ısıtma ile kurutma, saç dökülmesine neden olan zayıflık ve kırılganlığa neden olabilir.

Saç derin nefes alsın!

Saç derinin de nefes almaya ihtiyacı vardır. Bu nedenle her zaman olabildiğince gevşek saç modelleri tercih etmeye özen göstermelisin. Gergin toplanmış saç modelleri saçları ve saç köklerini çeker. Bunun sonunda da uzun vadede dökülmelere neden olabilir.

Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?