Yazın Kullanılabilecek Asitler ve Aktif İçerikler


Cilt bakımında mucizeler yaratan asitler yazın kullanılır mı merak ediyorsan, doğru yerdesin!

Cilt bakım rutinlerimizde asit ve aktif içerikleri kullanmayı çok seviyoruz! Cildimizin daha parlak görünmesini sağlayan peeling özellikli ve nemlendirici etkili içerikler, bizi hayalimizdeki cilt görünümüne daha çok yakınlaştırıyor. Ancak tüm bu çözüm ve önlemlere başvururken, cilt bakım rutinlerinde dikkat edilmesi gereken çok önemli bir kural bulunuyor: Hava şartları! Mesela, yaz mevsiminde cildimiz UVA ve UVB ışınlarına daha çok maruz kalıyor. Bilindiği üzere asitler ve aktif içerikler de cildimizi daha hassas hale getirebiliyor. O zaman akıllarda tek bir soru var: 

Cildimiz, asit içerikli cilt bakımlarını yaz aylarında da tolere edebilir mi? Sorunun cevabını araştırdık. Bakalım sıcak aylarda hangi asitleri ve aktif içerikleri güven içinde kullanabiliriz? Ama önce gel, yaz aylarında uzak durulması daha uygun olan cilt bakım ürünlerine değinip yolumuza öyle devam edelim: 

Yazın Hangi Cilt Ürünleri Kullanılmaz?

Yazın Cilt Bakımı Nasıl Olmalı?

Bizim buna cevabımız: Yağ bazlı, yoğun nemlendirici kremler. Aslında yağ içeren yoğun yapılı kremler de dahil çoğu cilt bakım ürünü yaz-kış kullanabiliyor. Fakat yaz aylarında sıcağın da etkisiyle cildin yapısında kimi değişiklikler meydana gelebildiği için bakım rutininde bazı farklılıklara gitmek gerekebiliyor. Örneğin; yaz aylarında sıcağın etkisiyle cilt daha fazla sebum üretmeye başlıyor. Bu durumda eğer çok kuru bir cilde sahip değilsen, yoğun nemlendirici kremler yazın cildini yağlandırabilir. Hem de normal cilt tipine sahip olsan bile… 

Yaz aylarında sıcağın etkisiyle sadece sebum üretimi artmıyor. Aynı zamanda cilt güçlü UV ışınları nedeniyle daha hassas bir hale de gelebiliyor. Burada hassasiyet konusuna tekrar dikkat çektiğimiz için azelaik asit yazın kullanılır mı, laktik asit yazın kullanılır mı gibi sorularının yanıtını şu an iyice merak etmiş olmalısın. O zaman artık asıl sorumuz gelsin: Genel olarak yaz aylarında cilt asitleri kullanılır mı? Yanıt için okumaya devam…

Cilt Bakımında Yazın Asit Kullanılır mı?

Cilt Bakımında Yazın Asit Kullanılır mı?

Evet. Doğru bir uygulama yapılıp gereken önlemler alındığı takdirde asit içeren cilt bakım ürünleri yaz aylarında da kullanılabilir. Tabii SPF50 güneş korumasını ihmal etmemek ve güneş kremini düzenli aralıklarla yenilemek kaydıyla!

Şunu baştan belirtmekte fayda var: Eğer cilt asitlerini yaz aylarında da kullanmaya devam edeceksen bakım rutininde bazı değişiklikler yapman gerekebilir. Çünkü cildinin asit bakımından sonra direkt güneş ışığına maruz kalması, tahriş hissi ve lekelenme gibi can sıkıcı sonuçlara sebebiyet verebilir. Peki, o zaman bir soru daha: Yaz aylarında hangi asit kullanılır? Sana özel en doğru yanıtı dermatoloğunun verecek olması bir yana; genel anlamda bu sorunun bir değil, birden çok cevabı var: 

1. Yazın Retinol Kullanımı

Retinol

Retinol, cilt bakımının en güçlü bileşenlerinin başında geliyor. Kolajen üretimini teşvik eden, hücre yenilenmesini destekleyen aktif içeriklerden olan retinol, aynı zamanda cilt tonunu, dokusunu da iyileştiriyor. Peki, ciltteki yaşlanma lekelerini onaran ve anti-aging bakım yapan retinol yazın kullanılır mı?

Evet, Retinol kullanımına yazın da devam edebilirsin. Ancak tabii ki retinol serumunu gece bakımında kullandığın ve sabahları yoğun güneş koruyucu krem uyguladığın sürece! Gündüz kullanılan retinol, cildi güneşe karşı daha hassas bir hale getirebilir. Fakat, yazın gece bakımında retinol kullanılabiliyor. 

Editörün Önerisi: L’Oréal Paris Revitalift Lazer Saf Retinol Gece Serumu gece bakımında kullanarak cildinde retinolun faydalarını görmeye başlayabilirsin. Formülünde yüzde 0,2 saf retinol olan bu serum, en derin kırışıklarda bile etki gösteriyor ve geceden geceye cilt görünümünü yeniliyor.

Yazın C Vitamini Kullanımı

Yazın C Vitamini Kullanımı

En çok tercih edilen cilt bakımı asitlerinden biri de L-Askorbik Asit, yani C vitamini. C vitamininin antioksidan özellikli bileşeni olarak da bilinen L-Askorbik asit, yüzdeki pigmentasyonu hafifletiyor ve kolajen üretimini artırarak cildi onarmaya başlıyor. Leke görünümünü azaltmak ve cildi daha pürüzsüz göstermek için kullanılan C vitamini, aynı zamanda yeni leke oluşumunun da önüne geçebiliyor.

Peki, C vitamini yazın da kullanılır mı? Yanıtı az çok tahmin edebiliyor olmalısın ama biz yine de cevaplayalım: C vitamininin yazın tek bir şartla kullanılmasına izin veriliyor. O da sadece akşam rutininde uygulayıp gündüzleri ise güneş kremi kullanmak! Mega antioksidanlar arasında yer alan C vitaminini yazın da kullanmak istiyorsan mutlaka gündüzleri güneş kremi kullanarak önlemini almalısın. 

Editörün Önerisi: La Roche Posay Saf C10 Vitamini Işıltı Veren Antioksidan Serum ciltteki leke ve ton farklılıklarını eşitlemek için bizim kullandığımız en iyi cilt serumlarından biri! Gündüz cilt bakımında SPF 50 ve üzeri güneş kremini sürerek cildini zararlı UVA ışınlarından koruyabilirsin. Gece rutininde de C vitamini serumunu kullanabilirsin.

Yazın Hyaluronik Asit Kullanımı

Hyaluronik Asit

Yaz aylarında hepimiz daha nemli ve ışıl ışıl görünen bir cilde sahip olmak isteriz. Yazın bize bunu sağlayacak en değerli içerik ise hyaluronik asit. Öncelikle şunu netleştirelim: Hyaluronik asit yazın kullanılır mı sorusunun cevabı evet! Kendi ağırlığının bin katı kadar nem tutma özelliğine sahip olan hyaluronik asit, yaz aylarında da gönül rahatlığıyla kullanılabiliyor. 

Serbest radikallere karşı adeta kalkan görevi gören ve cildi koruyan hyaluronik asidi yaz aylarında nasıl kullanabilirsin? Yaz aylarında cildine ekstra nem kazandırmak için Garnier Hyaluronik Aloe Jel'i tercih edebilirsin. İçeriğindeki aloe vera ve hyaluronik asit cildin derinlemesine beslenmesini sağlıyor. Yaz aylarında kurumaya eğilimli olan cildi canlandırıyor ve yoğun nem veriyor. Jel dokusuyla da ferah, taze bir his sağlıyor.

4. Yazın Niacinamide Kullanımı

Yazın Niacinamide Kullanımı

Düzenli kullananlar için, cilt bariyerini güçlendirme ve ton eşitleme gibi önemli etkileri bulunan niacinamide de yaz-kış devam edilmek istenen içerikler arasında. Peki, niacinamide yazın kullanılır mı? Evet, dikkatli bir şekilde uygulandığı takdirde kullanılabilir. Ancak yazın niacinamide kullanacaksan bunu da yukarıdaki ilk üç asit gibi mutlaka geceleri uygulamalısın ve gündüzleri yüksek koruma faktörlü bir güneş kremi kullanmayı asla ihmal etmemelisin.

Editörün Önerisi: Yaz aylarında da kullanabileceğin, hassas cildini yatıştıracak ve cilt bariyerini onarmana yardımcı olacak bir niacinamide serum arıyorsan La Roche Posay Saf Niacinamide 10 Serum ile tanışmalısın. Koyu leke görünümünü azaltmaya yardımcı olan, cilde nem ve ışıltı kazandıran bu serumu mutlaka denemelisin. Serumu cildine uygulandığın anda teninin parlak bir görünüme kavuştuğunu fark edeceksin.

5. Yazın AHA, BHA ve PHA Kullanımı

AHA'LAR, BHA'LAR ve PHA'LAR

"Kış aylarında yoğun olarak kullandığımız AHA, BHA ve PHA içeriklerini yaz aylarında da kullanmaya devam edebilir miyiz?" sorusunun cevabını senin için araştırdık. Evet, ciltte peeling yapan ve ölü deri hücrelerinin atılmasını sağlayan bu içerikleri yaz aylarında da cilt bakımında kullanabilirsin. Glikolik asit gibi AHA'ları, salisilik asit gibi BHA'ları ve galaktoz gibi PHA'ları içeren cilt bakım ürünlerini yukarıda bahsettiğimiz C vitamini ve retinol gibi dikkatli şekilde kullanmalısın.

Yaz mevsiminde cildini derinlemesine temizlemek için La Roche Posay Effaclar Micro Peeling Jel'i kullanabilirsin. Formülünde salisilik asit olan bu mikro peeling jel, ciltte oldukça hafif bir peeling etkisi yaratıyor ve yüzü hassaslaştırmıyor. Özellikle güneş kremi gibi yoğun kremleri yüzüne sürdükten sonra temizleme ihtiyacı hissettiğinde Effaclar Micro Peeling Jel ile gözeneklerini yoğun şekilde temizleyebilir, cildini yaz boyunca daha ferah hissedebilirsin. Ancak sabahları SPF50+ faktörlü güneş koruyucu krem uygulamayı unutmamalısın.

Bir Adım Ötesi: Yazın AHA ve BHA içeren Serum Kullanımı

Yazın AHA ve BHA içeren Serum Kullanımı

AHA ve BHA asitler cildi nazikçe eksfoliye ediyor ve böylelikle cildin ölü derilerden arınmasına yardımcı oluyor. AHA ve BHA asitlerinin bu etkisinden daha yoğun bir şekilde yararlanabilmek için tercih edebileceğin serumlar da bulunuyor. Yukarıda AHA ve BHA gibi asitler içeren temizleyiciler konusunda seni aydınlattık. Peki, AHA BHA serumlar da yazın kullanılır mı dersin?

Evet, doğru bir rutin içerisinde AHA ve BHA serumları yaz aylarında kullanmaya devam edebilirsin. Ancak bu serumları da aynı şekilde sadece gece kullanmaya özen göstermelisin. Sabah ise mutlaka yüksek koruma faktörüne sahip bir güneş koruyucu kullanmalısın. Yoksa “Yazın glikolik asit kullanılır mı? Salisilik asit yazın kullanılır mı?” gibi sorular hala zihnini mi kurcalıyor? Bu saydığımız asitlerin hepsi AHA ve BHA türevi. Özetle bu saydığımız koşullar, tüm AHA-BHA türevleri için geçerli.

Editörün Önerisi: Eğer lekeler ve genişlemiş gözenekler canını sıkıyorsa La Roche Posay Effaclar Serum ile tanışmalısın! Bu zengin formüllü serum içerisindeki yüzde 3,5 glikolik asit, yüzde 1,5 salisilik asit, LHA ve niasinamid sayesinde cildin yenilenme sürecini destekliyor ve cilt sorunlarının görünümünü azaltıyor.

Asit Kullanımına Ne Zaman Ara Verilmeli?

Asit Kullanımına Ne Zaman Ara Verilmeli?

Yazın tatile çıkmadan en az bir hafta önce cilt bakımında asit kullanmayı bırakmalısın. Evet, doğru okudun. Ve şu an muhtemelen şaşırdın. Çünkü asitlerin yaz boyu -dikkatli olmak kaydıyla- kullanılabileceğini söylemiştik. Ancak öte yandan, cilt bakımında asit kullanmaya ara vermen gereken bazı durumlar da bulunuyor. Her ne kadar yaz aylarında cildini güneşten koruyarak asit kullanmaya devam etmen mümkün olsa da, özellikle yoğun şekilde güneşe maruz kalacağın tatil dönemlerinde asit kullanımına ara vermelisin. 

Biraz mevsimden bağımsız bir konu olsa da yeri gelmişken söyleyelim; şu durumlarda da cilt bakımında asit kullanımını durdurmalısın: 

  • Cildinde hassasiyet ve aşırı kuruluk oluştuğunda, 

  • İlaç kullandığın zamanlarda, 

  • Hamilelik ve emzirme dönemlerinde.

Yukarıdaki durumlar nedeniyle cildin için asit kullanmaya ara verdiysen, yeniden başlamadan önce mutlaka tekrar dermatoloğuna danışmalısın.

Yazın Asit Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Yazın Asit Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?
  • Asitler cildin üst tabakasını yenileyerek daha genç ve taze bir görünüm sağlıyor. Bu nedenle asit kullanırken cildini mutlaka dış etkenlere karşı korumalısın.

  • Güneşe çıkacağın zamanlarda şapka ve güneş gözlüğü gibi koruyuculara ek olarak en az SPF50 içeren güneş koruyucu kremler kullanmalısın. 

  • Güneş kremini gün içerisinde en geç 4 saatte bir yenilemeyi unutmamalısın. 

  • Eğer cilt bakımında asit kullanmaya yeni başlıyorsan öncelikle haftada birkaç gün düşük konsantrasyonlu asitler içeren cilt bakım ürünlerini tercih etmelisin.

  • Asit kullanırken mutlaka kontrollü ilerlemelisin. İrritasyon ve alerjik reaksiyon gibi bir sorun yaşamamak için cildindeki değişimleri her zaman takip etmelisin.

  • Asit kullanımı cildinin normalden daha fazla kurumasına neden olabilir. Bu nedenle rutinine uzun süreli nemlendirme etkisine sahip bir krem de eklediğinden emin olmalısın.

Editörün Önerisi: Yaz aylarında asit kullanırken cildini koruması için La Roche Posay Anthelios SPF50 Sprey Güneş Kremi’ne güvenebilirsin. UV ışınlarına karşı çok yüksek koruma sağlayan bu yüz güneş kremi, tüm cilt tiplerine uyum sağlayabiliyor. Sprey başlıklı olması sayesinde ise gün içinde zahmetsizce yenilenebiliyor. Cilt tarafından kolayca emilen Anthelios sprey güneş kremi geride iz ve yağlı görünüm bırakmıyor. Böylelikle makyajın için endişelenmene de gerek kalmıyor. 

Bu içeriğimiz ile “Yazın serum kullanılır mı?” ya da “Yazın hangi serumlar kullanılır?” gibi soru işaretlerinin senin için komple son bulduğunu umuyoruz. Yaz aylarında asitleri nasıl kullanabileceğini artık bildiğine göre, şimdi cildinin ihtiyaçlarına göre kendi bakım rutinini oluşturabilirsin. Cildini korumak için doğru adımları at ve cilt bakımında asitlerin faydalarından yaz-kış yararlanmaya sen de hemen başla!

Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?