Fiddy Metodu Nedir? Nasıl Yapılır?


Siyah noktaları yok eden Fiddy metodu nedir ve ne işe yarar? Bilmen gereken her şeyi adım adım anlatıyoruz.

Son dönemin en popüler cilt bakım yöntemlerinden biri de Fiddy Metodu. Yağlı ciltlerin uyguladığı bu cilt bakım yöntemi ile siyah noktalar ve gözenek gibi cilt problemlerini gidermek hedefleniyor. Peki Fiddy Metodu nasıl yapılıyor ve ne işe yarıyor? Adım adım anlatıyoruz.

Fiddy metodu nedir?

Fiddy metodu nedir?

Fiddy metodu, ciltteki siyah noktaları, tıkalı ve geniş gözenekleri gidermek için uygulanan bir cilt bakım rutini. Koreli güzellik blogger’ı Fiddy Snails tarafından uygulanan bu rutin, bir çoğumuzun gidermek için uğraştığı siyah nokta ve gözenek sorununu hedefliyor.

Özellikle yağlı ve karma ciltlerde çok sık görülen siyah nokta ve tıkanmış gözenekleri önce BHA içeren bir ürünle, daha sonra kil maskesi ve son adımda da yağ bazlı bir temizleyiciyle arındırma aşamalarını içeren Fiddy metodu sayesinde pürüzsüz ve temiz bir cilde sahip olmak mümkün.

Fiddy metodu nasıl yapılır?

 Fiddy metodu nasıl yapılır?

Gelelim Fiddy metodu nasıl yapılır? sorusunun yanıtına! Cildimizdeki siyah nokta, tıkalı ve geniş gözenekleri geçirmek için pek çok yöntem ve ürün deniyoruz. Fiddy metodu ise 3 aşaması ile bu sorunu gözle görülür bir şekilde ortadan kaldırma konusunda iddialı

Başlamadan önce: Cildini temizle

Fiddy metodunu uygulamak için öncelikle cildini bir yüz temizleme jeli ile iyice temizlemelisin. Bu adım ayrıca gözeneklerinin genişlemesi için de bir başlangıç.

1. Salisilik asit içeren bir ürün uygula

Gözenek ve siyah noktalar üzerinde en etkili içeriklerden biri olan salisilik asit yani BHA içeren bir ürün, Fiddy metodunun ilk adımı. Salisilik asit bir BHA formudur ve yağda çözünebilir, böylece gözeneklerin içerisindeki kir ve fazla yağı parçaladığı için daha kolay temizlenebilir bir hale getirir.

Ürünü cildinde 15-20 dk. kadar bekletebilirsin.

Salisilik asit ürün önerisi: La Roche Posay Effaclar Tonik

2. Kil maskesi uygula

Kil maskesi ciltteki yağı ve kirleri arındırma konusunda en iyi cilt bakım ürünlerinden biri. 2. adımda salisilik asiti cildinden durulamadan kil maskesini uygulayabilirsin. Eğer kuru veya normal bir cilde sahipsen, kil maskesini sadece siyah nokta ve gözenek problemi olan bölgelere uygulayabilirsin.

Kil, salisilik asit ile parçalanan tüm yağı ve kiri yüzeye çıkaracak. Maskeyi cildinde 15-20 dk. kadar beklettikten sonra ılık suyla cildini durulayabilirsin.

Kil maskesi önerisi: L’Oréal Paris Saf Kil Siyah Nokta Karşıtı Maske

3. Yağ bazlı temizleyici kullan

Son adım ise en keyifli olanı. Cildini kil maskesinden arındırdıktan sonra yağ bazlı bir temizleyiciyi cildine uygulayıp bir süre daha beklemek. Yine 15-20 dk. bekletebilirsin.

Daha sonra cildine hafifçe masaj yaptığında, minik pütürlerin dışarı çıktığını göreceksin. İşte bu son aşamada yağ bazlı temizleyici, gözeneklerin içindeki inatçı kirleri ve kalıntıları dışarı çıkarmış olacak. Fiddy metodunun en keyifli adımı da bu! Sonrasında cildinin pürüzsüz ve sağlıklı göründüğünü fark edeceksin.

Yağ bazlı temizleyici önerisi: Midnight Recovery Botanical Cleansing Oil

Fiddy metodunda AHA ve BHA kullanılır mı?

Fiddy metodu aşamalarında bahsettiğimiz gibi bu rutinde BHA yani beta hidroksi asit kullanmak gerekiyor. Salisilik asit, gözenek ve siyah noktalar üzerinde en etkili BHA içeriklerinin başında geliyor.

Fiddy metodu haftada kaç kez yapılır?

Hem biraz uzun sürebilen bir rutin olduğu için hem de asit ve kil gibi cildi yorabilecek ürünler içerdiği için Fiddy metodunu haftada 1 kez uygulamak yeterli olacaktır. Eğer kuru veya normal bir cilde sahipsen, cildinin tahriş olmaması için 2 haftada bir de uygulayabilirsin.

Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?