Göz Altı Morlukları Neden Olur? Nasıl Geçer?

Göz Altı Morlukları Neden Olur? Nasıl Geçer?

hemen üye ol. herkesicinguzellik.com
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Üye Ol

Göz altı morlukları neden olur ve ne iyi gelir? Göz altı morluklarını gidermek için bilmen gereken her şeyi bir araya getirdik!

Cilt uzmanlarına en çok sorulan sorulardan biri göz altı morluklarının nasıl geçtiği! Göz altı morlukları yalnızca kadınların değil erkeklerin de cilt sorunlarından biri. Her ne kadar kapatıcılarla gizlemeye çalışsak da bu sorunun oluşmasına engel olmak, göz altı morluklarını önlemek için yapabileceklerini, kullanabileceğin ürünleri listelemek istedik. Hemen rehberimize göz atmaya hazır mısın?

Göz Altı Morlukları Nedir?

göz altı morlukları

Sabah uyandığında gözlerinin altında koyu halkalar görüyorsan ve göz altı kapatıcıları makyajının vazgeçilmezlerinden olduysa, göz altı morlukların var demektir. Genelde herkes bu koyu halkaların yorgunluk ve uyku eksikliği nedeniyle olduğunu düşünür. Ancak tek nedeni uykusuzluk değildir. Çeşitli alerjiler veya doğal yaşlanma süreci gibi göz altı morluklarının oluşmasının başka nedenleri de vardır.

Göz Altı Morlukları Neden Olur?

Göz Altı Morlukları Neden Olur?

Göz altı morlukları neden olur? sorusunun yanıtı hepimiz için merak konusu. Bizi olduğumuzdan daha yorgun gösteren göz altı morluklarının sebeplerini şu şekilde sıralayabiliriz:

1. Çevresel faktörler

Göz altı morluklarının en belirgin nedenlerinden biri hem çevresel faktörlerin (güneşe maruz kalma, sigara içme ve uykusuzluk gibi) hem de genetik özelliklerimizin neden olduğu hiperpigmentasyondur. 

2. Genetik özellikler

Özellikle alt göz kapağı normalden daha ince bir deriye sahip olanlarda, koyu ten rengine sahip olanlarda hiperpigmentasyona yatkınlık görülür. Bu durum, damarların görünümünü arttırır ve daha koyu bir görünüme neden olur. 

3. Alerjiler

Göz altı morluklarına mevsimsel alerjiler de neden olabilir. Göz altındaki damarlar genişlediğinde, göz altları koyulaşır. Bunun dışında göz altındaki yağ ve kolajen kaybı da koyu halkaların oluşmasına neden olur.

4. Uykusuzluk

Göz altı morluklarının en önemli sebeplerinden biri de uykusuzluktur. Günlük olarak ortalama 8 saatlik uyku ihtiyacımızı karşılayamadığımızda, bu durum koyu göz altı halkaları olarak bize dönebilir.

5. Mavi ışık

Cep telefonları, bilgisayar ve televizyonlar hepimizin hayatının vazgeçilmezi olmuş durumdalar. Günümüzün büyük bir kısmını ekranlara bakarak geçirdiğimiz düşünüldüğünde, bu ekranlardan gelen mavi ışığın göz altı morluklarına neden olduğunu da bilmelisin.

6. UV hasarı

Göz altı morlukların diğer bir sebebi ise UV ışınları yani güneş. Güneş kremi sürmeden, korumasız bir şekilde uzun süre güneşte kalmak, ciltte erken yaşlanma belirtilerine neden olabileceği gibi göz altı morluklarının da kaynağı olabilir.

7. Yeterince su içmemek

Vücuttaki su kaybı da göz altındaki koyu halkalara neden olabiliyor. Vücudun için yeterli miktarda su içmediğinde, göz altların koyu gözükmeye başlar ve gözleriniz batık görünür. 

Göz altı morluk tipleri nelerdir?

Göz altı morluk tipleri nelerdir?

Göz altı morluklarının farklı sebepleri olduğu gibi farklı tipleri de vardır:

1. P tipi göz altı morluğu:

Fazla melaninden kaynaklanan bu göz altı morluğu, göz altının tamamında görülür. C vitamini gibi leke karşıtı ürünler ile azalması sağlanabilir.

2. S tipi göz altı morluğu:

Göz altı çukurunun derin olması sonucu, buraya düşen gölge yüzünden göz altı daha mor ve koyu görünür. Kolajen üretimini destekleyen ürünlerle azaltılabilir.

3. V tipi göz altı morluğu:

Bu tip göz altı morluğunda, morluk daha çok göz pınarlarında yoğundur. Ağırlıklı sebebi uykusuzluk ve bu bölgedeki derinin inceliği gösterilebilir. Kullanılan ürünlere dikkat edilmeli, nazikçe uygulanmalıdır. Kafein içeren göz kremleriyle görünümü azaltılabilir.

Göz Altı Morlukları Nasıl Geçer?

Göz Altı Morlukları Nasıl Geçer?

Göz altı morluklarına kesin ve mucizevi bir çözüm bulmak çok mümkün olmayabiliyor. Fakat yaşam tarzını değiştirmek, göz altı morlukları için kremler kullanmak ve bazı medikal müdahalelerle göz altı morluklarının görünümünü azaltmak mümkün.

Göz altı morlukları nasıl geçer? sorusunu bu maddelerle açıklayabiliriz:

1. Sağlıklı beslenmek

Göz altı morlukları için taze meyveler, sebzeler, tam tahıllar, yağsız protein ve sağlıklı yağlarla dolu besleyici bir beslenme düzenini takip etmek göz de dahil olmak üzere tüm vücutta gözle görülebilir iyileştirmeleri sağlayabilir. Ayrıca alkol ve aşırı kafein tüketimi de azaltılabilir.

2. Düzenli uyku

Günde ortalama 7-9 saat uyumalısın. Ayrıca göz atlarının şişmesini önlemek için sırtüstü ve başın biraz daha yüksek yatmaya özen göstermelisin.

3. Soğuk kompres

Göz altı torbalarını, şişkinliği ve koyu halkaları azaltmak için soğuk kompres uygulayabilirsin. Göz maskelerini buzdolabında saklayabilir, ihtiyaç duyduğunda kullanabilirsin.

4. Bol su içmek

Vücudun susuz kalması da göz altı morluklarına sebep olduğu için gün içinde bol su içmeye dikkat etmelisin.

5. Göz altı morlukları için doğal yöntemler

Göz altı morluklarını geçirmek için çay poşetlerini gözlerinde bekletebilir, salatalık maskesi uygulayabilirsin. Ayrıca evde doğal yöntemlerle göz altı maskesi yapabilirsin. Maske önerilerimizi öğrenmek için bu makalemize göz atabilirsin.

6. Güneş koruyucu kullan

Göz altı morluklarından kaçınmak için günlük bir güneş koruyucu kullanman şart! Güneş gözlüğü kullanmanın yanında, UVA ve UVB korumalı güneş koruyucu kremlerinle de göz altlarını koruma altına alabilirsin.

7. Göz altı morluklarını makyajla gizle

Göz altı morluklarını çabucak gizleyip kapatmak için makyaj hilelerinden de yararlanabilirsin. Cilde çok doğal bir renk veren kapatıcılar, natürel ışıltılı bir görünüm sağlar. En iyi kapatıcı önerilerimiz için buraya tıklayabilirsin.

8. Göz altı ışık dolgusu

Göz altındaki çökük görünümü gidermek için göz altı ışık dolgusu çok sık tercih edilen bir yöntem. Göz altı ışık dolgusu hakkında daha detaylı bilgi almak için bu yazımıza göz atabilirsin.

9. Göz altı morlukları için kremler

Kesin çözüm olmasalar bile göz altı morlukları için kremler de çok işe yarayabiliyorlar. Bu göz altı morluk kremlerini düzenli olarak kullandığında, morluk görünümünün gözle görülür bir şekilde azaldığını görebilirsin. En iyi göz altı morlukları için krem önerilerimizi keşfetmek için bu yazımıza bakabilirsin.

Göz altı morluğu tipine göre öneriler

Göz altı morluğu tipine göre öneriler

Göz altların çukursa:

Göz altındaki koyu halkaların, torbaların ve ince çizgi görünümünün azalması için, hylauronik asit içeren göz kremlerini tercih edebilirsin. Lancome Renergie Multi-Lift göz kremi, hyaluronik asit ve keten tohumu özü içeren formülüyle, göz altı dolgusu etkisi gösteriyor. Bu göz kremini düzenli olarak kullandığında etkisini göreceksin!

Yorgun görünüm varsa:

Eğer göz altı morlukların göz pınarlarında daha yoğunsa, kafein içeren bir göz çevresi serumuna ihtiyacın var demektir. Bunun için L'Oréal Paris Revitalift Filler Aydınlatıcı Göz Serumu'nu kullanabilirsin. %2,5 oranında saf hyaluronik asit ve kafein içeren bu göz serumu, nemlendirerek canlı bir görünüm veriyor. Hylauronik asit cilde yoğun nem verirken, kafein ise yorgunluk belirtilerine iyi geliyor.

Aynı zamanda ince çizgilerin görünümünü azaltırken, göz altı morlukları ve torbaların da görünümünü gidermeye yardımcı oluyor, dinlenmiş bir görünüm veriyor.

Göz çevren koyu renkteyse (pigmentasyonv kaynaklı):

Eğer göz altı morlukların cilt tonunun koyu olmasından ve renk eşitsizliğinden kaynaklanıyorsa, C vitamini içeren göz kremleri kullanabilirsin. Kiehl's Powerful-Strength Line Reducing & Dark Circle-Diminishing Vitamin C Eye Serum, C vitamini içeren formülüyle göz çevrene daha aydınlık bir etki vererek göz altı morluklarının görünümünü azaltmaya yardımcı olacak.

Göz altı torbaların varsa:

Göz altı torbaları da morluk görünümünü artırabiliyor. Garnier Nem Bombası Göz Altı Torbalarına Karşı Kağıt Göz Maskesi, portakal suyu ve hyaluronik asit içeren formülü ile göz altı torbalarının ve koyu halkaların görünümünü azaltmayı sağlıyor. Üstelik bu göz maskesini buzdolabında bekleterek, soğuk etkisiyle torbaların ve şişliğin görünümünü de azaltabilirsin.


*Kişisel değerlendirme, 4 hafta, 66 kadın

Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?