Retinol Hakkında Sık Sorulan Sorular ve Cevapları

Retinol Hakkında Sık Sorulan Sorular ve Cevapları

hemen üye ol. herkesicinguzellik.com
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Üye Ol

Son zamanların en popüler içeriklerinden biri olan retinol hakkında sık sorulan soruları ve cevapları bir araya getirdik!

Cildinde ince çizgiler ve kırışıklıklar kendini göstermeye başladıysa, cilt bakım rutinine retinolü dahil etmenin zamanı gelmiş olabilir. Peki ya en derin kırışıklıklar? Onlar için artık bir şey yapamayacağını düşünüyorsan, tamamen yanılıyorsun! Retinol içeren yüz serumlarıyla, en derin kırışıklıklar dahil olmak üzere cildinde ince çizgi ve kırışıklıklar üzerinde gözle görülür sonuçlar elde edebilirsin. Bu işe girişmeden önce, işte retinol hakkında sorulan sorular ve cevapları!

Retinol kullanmadan önce bunları bilmelisin:

1- Retinol ne işe yarar?

Retinol ne işe yarar?

Bir A vitamini formu olan retinolün cilde faydaları gerçekten de son derece etkili. Hücre yapısını uyararak, yeni hücre üretiminin artmasına yardımcı olan bu içerik, ince çizgi, kırışıklık ve pürüzler gibi yaşlanma belirtilerinin giderilmesini sağlıyor.

Eğer cildinde yaşlanma belirtileri varsa, retinol içeren serumlar kullanarak, en derin kırışıklıklar dahil olmak üzere tüm kırışıklıklarında gözle görülür sonuçlar elde edebilirsin.

2- Retinol ve retinoidler arasındaki fark nedir?

En basit şekilde retinol ve retinoid arasındaki farkı şu şekilde açıklayabiliriz: Retinoidi bir şemsiye olarak düşünebilirsin. Retinoid tüm retinol formlarını kapsayan genel bir addır.

3- Retinol cilde zarar verir mi?

Retinol hakkında en sık sorulan soruların başında gelen ve pek çok kişinin gözünü korkutan bu sorunun cevabı: Hayır. Retinolün cilt üzerinde bazı yan etkileri var ama kontrollü bir şekilde kullanıldığında cilde zarar vermiyor. Doğru ve iyi formülasyonlu bir retinol serum kullandığın sürece endişe etmene gerek olmayacaktır. Bu konuda dilersen bir dermatoloğa da danışabileceğini belmelisin.

4- Retinolün yan etkileri nelerdir?

Retinolün yan etkileri nelerdir?

Retinol, aktif bir içerik olduğu ve hücre yenilenmesi üzerinde rol aldığı için ciltte bazı yan etkiler gösterebiliyor. Özellikle hassas ciltlerin retinol kullanırken dikkat etmesi ve yavaş yavaş sıklığı artırarak, ciltteki etkisini gözlemleyerek kullanmaları tavsiye ediliyor.

Retinolün en sık görülen yan etkileri:

 • Karıncalanma
 • Tahriş
 • Kuruluk
 • Kaşıntı

5- Retinol kaç yaşında kullanılmalı?

Retinol, ağırlıklı olarak kırışıklıklar üzerinde etkili bir içerik olduğu için, cildinde bu tür yaşlanma belirtilerini gördüğünde kullanmaya başlayabilirsin. Retinol, etkili bir içerik olduğu için derin kırışıklıkları gidermek için genellikle 35 yaş ve üzeri için tercih ediliyor ama retinolün kırışıklık önleme etkisini de düşündüğümüzde, cildinde ihtiyaç görüyorsan, cilt bakım rutinine dönemsel olarak dahil edebilirsin.

6- Retinol kaç günde etkisini gösterir?

Retinol kaç günde etkisini gösterir?

Cilt bakımında kullandığın içeriklerin etkilerini görmek için, her zaman sabırlı olmalısın. Neyse ki retinolün etkisi gözle görülür bir fark yarattığı için seni son derece memnun edeceğine emin olabilirsin. Retinolün nemlendirme ve yenileme etkisini ilk günden fark etmeye başlayabilirsin. Derin kırışıklıklardaki etkisini görmek için de düzenli olarak en az 2 ay kullanmalısın.

7- Retinol göz çevresinde kullanılır mı?

Göz çevresi, cildin geri kalanına oranla çok daha hassas bir bölge. Retinolün tahriş etme ihtimalini düşünürsek, retinol serumlarını göz çevrene uygulamamalısın. Eğer göz çevrendeki yaşlanma belirtileri için retinol içeren bir ürün kullanmak istersen, göz çevresi için özel formüle edilmiş, uygun oranda retinol içeren cilt bakım ürünlerini kullanabilirsin.

8- Retinol kullanırken güneş kremi kullanmak gerekir mi?

Bu, retinol ile ilgili en çok dikkat edilmesi gereken konulardan biri. Retinol aktif bir içerik olduğu için, UV ışınlarına karşı cildi korumak son derece önemli. Bu yüzden retinol kullandığın dönemde mutlaka, minimum SPF 20 içeren bir güneş kremi kullanmalısın. Aksi halde cildin güneşe karşı hassaslaşabilir ve istemediğin etkiler görebilirsin.

9- Cilt tipinin retinole uygun olup olmadığını nasıl anlayabilirsin?

Eğer hassas bir cilde sahipsen, retinol kullanırken dikkatli olmanda fayda var. Eğer cildinin nasıl bir tepki vereceğini düşünüyorsan, birkaç gece boyunca kulağının arkasında deneyebilirsin. Eğer bu bölgede tahriş veya kızarıklık gibi bir reaksiyon olursa, hassas cilde uygun olan formüllere yönelebilirsin.

10- Retinol her gün kullanılır mı?

Retinol her gün kullanılır mı?

Dediğimiz gibi, retinol aktif bir içerik ve ciltte yan etkileri olabiliyor. Bu yüzden kullanmaya başlamadan önce cildi alıştırmak gerekiyor. Bir retinol serumu kullanmaya başlayacaksan, öncelikle ilk haftada sadece 2 gece uygulayabilirsin. Sonraki haftada gün aşırı uygulayıp, herhangi bir reaksiyonla karşılaşmadığın sürece her gün kullanabilirsin.

11- Retinol nasıl kullanılır?

Retinolün bir gece içeriği olduğunu bilmelisin. Bu şu anlama geliyor: Retinolu gece cilt bakım rutinine dahil etmeli ve gündüz kullanmamalısın. Temiz ve kuru cildine 2-3 damla kadar uygulayabilir ve hafifçe masaj yaparak cildine yedirebilirsin.

Ertesi gün de, evde olsan bile mutlaka minimum SPF 20 içeren bir güneş kremi kullanmayı ihmal etmemelisin. Retinolu başka hangi içeriklerle birlikte kullanıp kullanamayacağını öğrenmek istersen, bu makalemize göz atabilirsin.

12- Retinol hangi besinlerde bulunur?

Retinol bir A vitamini kaynadığıdır bu yüzden hayvansal gıdalardır. "Retinol hangi besinlerde bulunur?" sorusunun yanıtı:

 • Karaciğer
 • Peynir
 • Somon
 • Süt
 • Tereyağ
 • Haşlanmış yumurta

13- Retinol ile birlikte ne kullanılmaz?

Genel olarak AHA ve BHA gibi ciltte peeling etkisi yaratan asitleri retinol ile birlikte kullanmamalısın. Retinol kendi başına tahriş yaratma olasılığı bulunan güçlü bir içerik, Retinol ile C vitamini, salisilik asit, glikolik asit gibi asitlerin birlikte kullanımı ciltte tahriş olma ihtimalini artırabilir.

14- Retinol kimler kullanmalı?

Cildinde kırışıklık ve ince çizgi endişeleri olanlar, bu yaşlanma belirtilerini kullanmak için retinol kullanabilirler. Hassas ciltliler retinol kullanırken ciltlerini alıştırarak retinolü kontrollü bir şekilde kullanmalılardır.

15- Retinizasyon nedir?

Retinizasyon, cildin retinol kullanımına alıştığı süreçtir. Retinolü adım adım cilt  bakım rutinine dahil ederek retinizasyon sürecini gerçekleştirebilir, böylece iritasyon ihtimalini en aza indirebilirsin.

 • 1.hafta: 2 gece
 • 2. hafta: gün aşırı
 • 3. hafta: Tolere edildiği kadar / her gece

16- Retinol leke açar mı?

Retinol cilt dokusuna etki eden ve cilt yenileme özelliği olduğu için ciltteki lekelerin görünümünde de işe yarar ama tamamen leke odaklı bir içerik değildir. Retinol kullanırken cilt yeni leke oluşumuna çok açık olacağı için mutlaka SPF 50 bir güneş kremi kullanmak gerekir.

Retinol Serumu Önerisi

1. L'Oréal Paris Revitalift Saf Retinol Gece Serumu

Retinol Serumu Önerisi

Eğer cildinde kırışıklıklar varsa ve retinol serumu kullanmak istiyorsan, L'Oréal Paris Revitalift Saf Retinol Gece Serumu'nu önerebiliriz. Bu serumun formülündeki %0,2 saf retinol, derin kırışıklıklar dahil tüm kırışıklıklar üzerinde etkili. Loreal Retinol Serum'un en güzel kısmı, stabil bir formüle sahip olması. Yani zaman geçse de, etkisi azalmıyor, son damlasına kadar kırışıklıklar üzerinde etkili olmaya devam ediyor.

Cilt görünümünün yenilenmesine yardımcı olan, en derin kırışıklıklarla birlikte ciltteki pürüzler gibi diğer yaşlanma belirtileri üzerinde de etkili olan Retinol serum, hyaluronik asit içeriği ile cildi nemlendirme özelliğine de sahip. Geceleri kullanabileceğin L'Oréal Paris Revitalift Saf Retinol Gece Serumu'nu, yavaş yavaş cildini alıştırarak rutinine dahil etmeli ve gündüzleri de güneş kremi ile desteklemelisin.

2. La Roche Posay Retinol B3 Serum

La Roche Posay Retinol B3 Serum

Hassas ciltlerin rahatlıkla kullanabileceği en iyi retinol serumlarından biri de La Roche Posay Retinol B3 Serum. Saf retinol, B3 Vitamini ve gliserin içeren formülüyle ciltteki kırışıklık, ince çizgi ve ton eşitsizliği gibi yaşlanma belirtilerinin görünümünün azalmasını sağlayan bu serum, aynı zamanda cildin retinole optimum tolerans göstermesini sağlıyor. Bu sayede reaksiyon göstermeden hassas ciltlerin de rahatlıkla kullanabileceği bir hale geliyor.

3. Kiehl's Retinol Skin-Renewing Daily Micro-Dose Serum

2. Kiehl's Retinol Skin-Renewing Daily Micro-Dose Serum

Günlük olarak kullanmayı çok sevdiğimiz, hassas ciltlerin kullanımı için mikro doz yöntemi ile geliştirilmiş Kiehl's Retinol Skin-Renewing Daily Micro-Dose Serum da bir diğer retinol serum önerimiz. En sevdiğimiz özelliği ise özel formülü sayesinde, retinolün ciltte yaratabileceği kızarıklık, kuruluk ve soyulma gibi etkileri en aza indirmeye yardımcı olması.

Kiehl's Retinol Skin-Renewing Daily Micro-Dose Serum, saf retinol, peptid ve seramidler içeren formülü sayesinde yaşlanmanın gözle görülür etkilerini hedefliyor, kırışıklıkların görünümünü azaltmaya, cildi sıkılaştırmaya ve cit tonunu eşitlemeye yardımcı oluyor. Saf retinol ciltteki hücrelerin yenilenmesini teşvik ederken, peptid ve seramidler de cildi korumaya yardımcı oluyor. Bu sayede de bu retinol serumu hem gündüz hem de gece bakım rutininde rahatlıkla kullanılabiliyor.

Kiehl's retinol serumu kullananların %85'i kırışıklık görünümünde azalma gördüğünü söylerken, %90'ı da cildini daha sıkı hissettiğini söylemiş*. Bununla birlikte cilt tonunun eşitlenmesi, gözenek görünümünün azalması ve cilt dokusunun gelişmesi de en sık görülen etkileri arasında. Tüm bu yorumlar da bu retinol serumu bir an önce cilt bakım rutinimize eklememiz için bizi teşvik ediyor!


*Kişisel değerlendirme, 12 hafta, 135 kişi

4. Vichy Liftactiv Retinol Specialist Derin Kırışıklık Karşıtı Serum

3. Vichy Liftactiv Retinol Specialist Derin Kırışıklık Karşıtı Serum

En güçlü formüle sahip retinol serumlarından bir diğeri de Vichy Liftactiv Retinol Specialist Derin Kırışıklık Karşıtı Serum. Formülündeki %0.2 saf retinol ile hücre yenilenmesini destekleyerek ciltteki derin kırışıklıklar üzerinde etki eden Vichy Retinol Serum, %1 probiyotik türevleri ile de ciltte aydınlık ve pürüzsüz bir görünüm elde etmeye yardımcı oluyor. Bu retinol serumu deneyenlerin %100'ü*, kırışıklık görünümünde azalma olduğunu belirtmiş, yani gözle görülür bir etkiye sahip ve bu da bu serumu bir an önce denemen için sana bir işaret!

*Klinik çalışma, 39 kişi, 12 hafta

5. CeraVe Yenileyici Retinol Serum

CeraVe Yenileyici Retinol Serum

Hiperpigmentasyon sonucu oluşan lekelerin ve gözeneklerin görünümünü gidermeye yardımcı olan CeraVe Yenileyici Retinol Serum, son zamanların en merak edilen cilt serumlarından biri. Kapsüllenmiş retinol içeren formülüyle hassas ciltlerin de kullanımına uygun olan Cerave Retinol serum, aynı zamanda cildin koruyucu bariyerinin onarılmasına yardımcı oluyor, cildin daha pürüzsüz görünmesini sağlıyor.

Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?