Yazın Retinol Kullanmanın Güvenli Yolları


Dermatologlardan ve cilt bakım meraklılarından retinol içeriğinin ne kadar yararlı olduğunu duymuşsundur. İnce kırışıklık, elastikiyet sorunu gibi yaşlanma belirtilerine karşı etki gösteren retinol, yeni cilt bakım rutinlerinin favorisi haline geldi.

Retinolu düzenli kullananlar yaz aylarının gelmesiyle bu içeriğin yazın kullanıp kullanmamak arasında gidip geliyorlar. Etrafımızda çoğu arkadaşımızdan 'yazın retinol kullanılır mı?' sorusunu alıyoruz. Biz de retinolu yazın nasıl kullanacağımızı araştırdık. Yaz aylarında cilt bakımına devam etmek ve retinolun faydalarından yararlanmak için makalemizin devamına bekleniyorsun. 

Retinol nedir?

Retinol nedir?

Retinol, A vitamininin bir türevidir, bu değerli içerik genellikle kremlerde, nemlendiricilerde ve serumlarda yer alır. Retinol, yüzdeki akne, ince çizgiler, kırışıklık gibi cilt sorunlarını hafifletir, cildin sıkılığını geri kazandırır. Cilt bakımında oldukça etkili bir bileşen olarak görülen Retinol, bizim de son zamanlarda severek kullandığımız içeriklerin başında geliyor. 

Cildinde pürüzleri olanlar ve cilt yenilenmesi hedefleyenler, mutlaka retinol ile en kısa sürede tanışmalı. Retinol kullananlar, ince ve derin kırışıklıklarında gözle görülür bir azalma fark ettiğini, cildin yenilenerek daha nemli göründüğünü söylüyorlar. 

Retinolu nasıl kullanabilirsin?: Retinolu geceleri cildine uygulamalısın. Cildin kendini yenilemesi geceleri başladığı için retinol da bu süreci destekleyerek cildin daha kusursuz görünmesine yardımcı olur. Retinol içeren krem ve serumları kullanmaya yeni başlıyorsan düşük retinola sahip ürünlere öncelik vererek cildinde test etmelisin. İlk kullanımda kuruluk, tahriş ve kızarıklık gibi semptomlar görebilirsin. Eğer bu yan etkiler devam ediyorsa  dermatoloğa danışmanı tavsiye ederiz.  

Retinol yazın cildin hassasiyetini arttırır mı?

Retinol yazın cildin hassasiyetini arttırır mı?

Yaz aylarında cilt bakım rutinine ek olarak mutlaka her gün güneş koruması uygulamanı öneriyoruz. Bazı durumlarda her ne kadar güneş kremi sürsen de bazı içerikler UV ışınlarına karşı cildi hassaslaştırabiliyor. Aynı şekilde UV ışınlarına duyarlılığa neden olduğu bilinen retinolu kullanırken de güneş korumasını yanından eksik etmemelisin. 

Retinol, hücresel yenilenmeyi hızlandırarak, donuk cilt hücrelerini ortadan kaldırır ve yeni, sağlıklı olanları cilt yüzeyine çıkararak yaşlanma belirtilerini azaltmayı hedefler. Yaz mevsiminde retinolun faydalarına devam etmek istiyorsan cildini daha yoğun olarak nemlendirmelisin. Yüzde ağırlık yapmayan ve zengin nemlendirme etkisi olan nemlendiriciler ile birlikte retinolu gönül rahatlığıyla kullanabilirsin. Aynı zamanda yüzünü güneşten korumalı ve ihtiyaç duydukça güneş kremini yenilemelisin. 

Yaz aylarında retinol kullanılır mı?

Yaz aylarında retinol kullanılır mı?

Evet, yazın retinol kullanabilirsin ancak koruyucu önlemler almak unutmamalısın. SPF 30 veya daha yüksek, geniş spektrumlu, suya dayanıklı bir güneş koruyucusunu yanından ayırma.

 Güneş koruyucusunu cildin açıkta kalan tüm bölgelerine uygula ve ambalajın üzerinde belirtildiği zaman dilimlerine uygun olarak güneş kremini yenile. Dilersen güneşten koruyan giysiler giymek, büyük bir şapka takmak ve gölgede zaman geçirmek gibi önlemlerle güneş korumasını bir üst seviyeye taşıyabilirsin. 

Retinol serum önerisi

Retinol serum önerisi

Yaz aylarında da güvenle kullanabileceğin bir retinol serumu arıyorsan senin için L’Oréal Paris Revitalift Lazer Saf Retinol Gece Serumu öneririz. %0,2 saf retinol içeren Loreal gece serumu, derin kırışıklar da dahil olmak üzere yaşlılık belirtilerinin azalmasına yardımcı oluyor, cilt pürüzlerini gideriyor. Hyaluronik asit ve doğal kaynaklı yağlar sayesinde cilde rahatlatıcı bakım yapan bu serumu düzenli olarak kullanmanı öneriyoruz. 

Loreal Retinol gece serumunu birinci hafta cildine daha iki gün uygulaman yeterlidir, ikinci hafta ise gün aşırı kullanabilirsin. Eğer cildinde bir yan etki görmüyorsan retinol serumunu günlük bakımına eklemelisin. 

Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?