Yüzüne Ne Kadar Miktarda Güneş Kremi Uygulamalısın?


Güneş kremini yüzüne ne kadar sürmelisin biliyor musun? Bilmeyenler için güneş kremi kullanım miktarını bu yazımızda açıklığa kavuşturuyoruz!

Sadece yazın değil, yılın her günü güneş kremi kullanmak, cildimiz için yapabileceklerimizin başında geliyor. Peki, güneş kremi ne kadar miktarda sürülmeli, bilgin var mı? Birçoğumuz nemlendirici sürer gibi güneş kremi uyguluyoruz ama acaba bu yeterli mi? Hepimizin kafasını karıştıran “Güneş kremini ne kadar sürülmeli?” sorusunun cevabını bu yazımızda veriyoruz!

Güneş Kremi Kaç Saatte Bir Sürülmeli?

Güneş Kremi Kaç Saatte Bir Sürülmeli?

Soruları yanıtlamaya en kritik noktadan başlayalım! Güneş kreminin etkileri oldukça fazla. Peki, cildi korumaya yardımcı olan bu ürünü ne sıklıkla sürmen gerektiğini biliyor musun? Eğer denize veya havuza gireceksen güneş kremini yüzme sonrası yenilemende fayda var. Güneşlenirken veya açık havada vakit geçirirken iki saatte bir güneş kremi uygulamalısın. Günün çoğunda ofis veya ev ortamında isen sadece bir kez uygulaman yeterli olacak!

Her Gün Güneş Kremi Sürülür mü?

Güneşin cilde olan zararlı etkilerinden korunmak ve erken yaşlanmanın önüne geçmek için her gün güneş kremi kullanmalısın. Yeri gelmişken "Kışın güneş kremi kullanılır mı?" sorusunu da yanıtlayalım: Evet. Hava güneşli olmasa bile UV ışınları cildimize zarar vermeye devam ediyor. Bu yüzden hem yaz hem kış güneş kremini kullanmaya devam etmelisin.

Güneş Kreminde İki Parmak Kuralı

Güneş kreminde iki parmak kuralı

Güneş kremlerinin sahip olduğu SPF değerini elde etmek için uygulamayı iki parmak kuralına göre yapmak gerektiği söyleniyor. Peki, sence güneş kreminde iki parmak kuralı nedir? Bu kural güneş kremi miktarını işaret ediyor. Yani işaret ve orta parmağına şerit halinde güneş kremi sürdüğünde, bu miktarın tam koruma için yeterli olduğu söyleniyor. Bu miktarı güneş kremi ölçü kaşığı ile ayarlaman da mümkün.  Ölçü kaşığın yoksa güneş kremini çay kaşığı ile de ölçeklendirerek uygulayabilirsin.

Sosyal medyada çok popülerleşen bu iki parmak güneş kremi kuralı neden önemli sence? Çünkü yeterli miktarda krem kullanmamak cildin korumasız kalmasına sebep oluyor. Aslında iki parmak kuralı uzmanlar tarafından söylenen bir kural değil. Biz araştırdığımızda, uzmanların çay kaşığı kadar güneş kreminin yüzü korumak için yeterli olacağını söylediklerini gördük. Fakat güneş kremi kullanırken birkaç noktaya dikkat etmek gerekiyor.

Güneş Kremini Hangi Adımda Uygulamalısın?

Güneş kremini hangi adımda uygulamalısın?

Güneş kremi uygulama miktarının yanında, ne zaman uygulandığı da son derece önemli. Sen de güneş kreminin hangi aşamada uygulayacağını merak ediyorsan hemen bu konuyu aydınlatalım: Güneş kremini cilt bakım rutininin son adımında uygulaman gerekiyor.

Sabahları cildini temizleyip bakım rutinlerini gerçekleştirdikten sonra güneş kremini uygulayabilirsin. Eğer üzerine makyaj yapacaksan, arada sekiz dakika bekleyebilirsin. Bu sayede güneş kremin cilt tarafından iyi bir şekilde emilecek ve makyajını uygularken kullanacağın sünger ve fırçaya bulaşmayacak! Böylece etkisi azalmamış olacak!

Editörün Notu: Hızlı emilen, yağlı bir his ve beyaz iz bırakmayan, her gün rahatlıkla kullanabileceğin, üzerine makyaj da yapabileceğin bir güneş kremi arıyorsan, La Roche Posay Invisible Fluid SPF 50 güneş kremini tercih edebilirsin. Su gibi incecik yapısı sayesinde cilde çok kolay dağılan bu güneş kremi, 50 faktör filtresiyle yüksek güneş koruma özelliğine sahip.


Güneş Kremi Nemlendiriciden Önce mi Sürülür?

Güneş kremi nemlendiriciden sonra sürülür. Güneş kremi uygulamasının cilt bakımında hangi basamakta uygulanacağı sorusunun en doğru yanıtı, cilt bakım rutininin en son adımıdır. Sen de güneş kremi nemlendiriciden önce mi sürülür sonra mı, hangi aşamada uygulaman gerektiğini bilmiyorsan son aşama kuralını aklında tut. Yani nemlendiricini uygulayıp kısa bir süre emilmesini bekledikten sonra güneş kremini sür ve güne hazırlan!

Makyaj Bazı Güneş Kreminden Önce mi Sürülür?

Emilimi diğer likit ürünlere göre daha geç olan güneş kremleri makyaj bazından önce uygulanmalı. Güneş kreminin doğru kullanımı için öncelikle nemlendirici, ardından güneş kremi ve tüm bu bakım ürünleri emildikten sonra da makyaj bazı kullanabilirsin.

Fondötenden Önce Güneş Kremi Sürülür mü?

Evet, güneş kremi tıpkı makyaj bazında olduğu gibi fondöten kullanımından önce geliyor. Güneş kremini sürdükten sonra yaklaşık 8 dakika bekledikten sonra fondöten adımına geçebilirsin.

Güneş Kremini İki Saatte Bir Yenile!

Güneş Kremini İki Saatte Bir Yenile!

Güneş kremi ile ilgili bir diğer önemli nokta ise gün içerisinde sık sık yenilenmesi gerektiği. Uzmanlar genellikle iki saatte bir yenilemenin yeterli olduğunu söylüyorlar. Yazın, özellikle deniz veya havuz kenarındaysan güneş kremini iki saatte bir yenileyebilirsin. Kış mevsiminde veya evde olduğun günlerde ise arayı biraz daha açabilirsin.

Güneş Kremini Denize ve Havuza Girdikten Sonra Yenilemeyi Unutma!

Bazı güneş kremleri suya dayanıklı formüle sahip olsalar da, denize veya havuza girildiğinde etkileri azalabiliyor. Güneşten iyi bir şekilde korunmak için denize veya havuza girdikten sonra güneş kremini yenilemeyi ihmal etmemelisin.

Editörün Notu: Güneş kremini pratik bir şekilde yenilemek ve onu çantandan eksik etmemek için Vichy Capital Soleil SPF 50 Güneş Kremi’nin cep boyunu edinebilirsin. 30 ml’lik bu mini güneş kremi cebine veya çantana kolayca sığacağı için her yerde kolaylıkla güneş kremini yenileyebilirsin.

Cilt Korumasını Şapka, Güneş Gözlüğü ve Kıyafetlerle de Destekle

Sadece yüzünü değil, tüm vücudunu güneşten korumak için güneş kremi uygulamanın yanında kıyafetlerle ve aksesuarlarla da cildini koruma altına almalısın. SPF değeri yüksek bir güneş kremini yüzüne ve vücuduna uyguladıktan sonra şapka, güneş gözlüğü ve ince kıyafetlerle güneş kremine destek olabilirsin.

Editörün Notu: Hassas ve beyaz bir cilde sahipsen çok yüksek koruma içeren Garnier Ambre Solaire Sensitive Advanced Sprey’i kullanabilirsin. GFK 50 içeren bu sprey formlu güneş kremi, vücuda çok kolay ve eşit bir şekilde dağılıyor. Hafif dokulu olduğu için de gerektiğinde pratik bir şekilde yenilenebiliyor.

Evet, bilgi ve tavsiyelerin ardından geldik güneş kremi dosyasının sonuna! Zamana direnmek ve her yaşta canlı görünen bir cilde sahip olmak istiyorsan yaz-kış güneş kremini sürmeyi ihmal etmemelisin.

Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?