Ergenlik Döneminde Cilt Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Ergenlik Döneminde Cilt Bakımı Nasıl Yapılmalı?

hemen üye ol. herkesicinguzellik.com
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Üye Ol

Cildinde yağlanma veya kuruluk gibi dengesizlikler baş göstermeye başladıysa ergenlik dönemine özel cilt bakım rutini izlemenin vakti gelmiş demektir!

Ergenlik dönemi ortalama 10 yaşından itibaren başlıyor ve vücutta hem fiziksel hem de hormonal ve duygusal değişiklikler yaratıyor. Maalesef bu dönemde hormonlar da dengesizleşiyor. Ergenlikte istemediğin cilt sorunlarıyla karşılaşabilirsin. Ancak üzülmene hiç gerek yok. Hepimiz bu yollardan geçtik ve cildimizle nasıl iletişim kurmamız gerektiğini öğrendik. Şimdi, Cildimveben.com editörleri olarak ergenlikte cilt bakımına yönelik tecrübelerimizi seninle paylaşmaya hazırız. Hadi başlayalım!

Cilt Bakımı Kaç Yaşında Başlamalı?

Cilt Bakımı Kaç Yaşında Başlamalı?

Cilt bakımı, ergenlik belirtilerine bağlı olarak her insanda farklı yaşlarda başlayabilir. Cildinde yağlılık, kuruluk, tahriş, lekelenme ve cilt altı problemlerine bağlı olarak kaşıntı gibi belirtiler varsa öncelikle bir dermatoloğa gitmeni tavsiye ediyoruz. Dermatolog yüz temizliği için ergenlikte cilt tipine uygun bakım olarak sana bazı önerilerde bulunacak.

Ergenlik Döneminde Günlük Yüz Bakımı Nasıl Yapılır?

Ergenlik Döneminde Günlük Yüz Bakımı Nasıl Yapılır?

Günlük yüz bakımı cilt tipine ve cilt sorunlarına göre yapılıyor. Ergenler için cilt bakım ürünleri de esasında cilt tipine göre çeşitleniyor. En basit haliyle yağlı veya karma cilde sahipsen sebum dengeleyici cilt bakım ürünleri, kuru bir cilde sahipsen nemlendirici etkili cilt bakım ürünleri kullanmaya başlaman gerekiyor.

Ergenlikte Cilt Bakımına Nasıl Başlanmalı?

Ergenlikte Cilt Bakımına Nasıl Başlanmalı?

Ergenlik döneminde okul ve aşk hayatının yanı sıra bir yandan da cilt problemleriyle de mücadele ediyor olabilirsin. 12 yaş cilt bakımı için üç adımlık bir rutin uygulayabilirsin. Eğer makyaj yapmaya başladıysan cilt bakım rutinine sadık kalman çok daha önemli. İyi temizlenmeyen makyaj kalıntıları cildinde ekstra problemler yaratabilir. Önerdiğimiz rutin 14 yaş cilt bakımı için de uygulanabilir. 

 • Her sabah ve akşam mutlaka yüzünü temizlemelisin.

 • Ardından cildini nemlendirmelisin.

 • Gündüzleri güneş kremi uygulamalısın.

Editörün Önerisi: La Roche Posay Anthelios UVmune 400 SPF 50+ güneş kremi, yüksek UVA ve UVB koruması sayesinde cilt lekelerinin ve izlerinin önüne geçiyor. Tam senlik!

Ergenlikte Cilt Bakımı Nasıl Devam Etmeli? 

Ergenlikte Cilt Bakımı Nasıl Devam Etmeli?

İlerleyen yıllarda cildinde lekelenme ve erken yaşlanma belirtileri olmaması için ergenlik dönemi cilt bakımı rutinini sıkı tutman gerekiyor. Ne kadar yorgun da olsan makyajla uyumamaya özen göstermeli, cildini her akşam mutlaka yıkamalısın. 

 • Karma ve yağlı bir cilde sahipsen yüz temizliği için La Roche Posay Effaclar Jel’i günde iki kez kullanabilirsin.

 • Artık rutinine La Roche-Posay Effaclar Gözenek Sıkıştırma Etkili Tonik’i de ekleyebilirsin. Yüz temizleme jelinin ardından tonikle tüm yüzünü silebilirsin.

 • Cilt bakım rutinine haftada bir gün olmak üzere peeling de ekleyebilirsin.

 • Cildin yağlı olduğu için nemlendirme adımını atlamayı düşünüyorsan bu düşünceyi hemen aklından sil! Cildini nemlendirmezsen daha fazla yağlanmasına neden olursun. Bu nedenle yağlı ciltlere uygun bir nemlendirici krem edinmeyi unutma!

 • Tabi ki cildinde leke problemi oluşmaması için her sabah güneş kremini uygulamaya devam etmelisin.

 • Ergenlikte hızlı kilo alımına ve boy uzamasına bağlı olarak vücudunda çatlak oluşmaması için vücudunu da her duş sonrası mutlaka ama mutlaka masaj yaparak nemlendirmelisin!

Editörün Önerisi: Cilt problemleri için bir çözüm arıyorsan bizim favorimiz olan La Roche-Posay Effaclar Duo (+) ile tanışmalısın. Kırmızı ve kahverengi cilt lekesi oluşumunu engellemeye yardımcı olan La Roche-Posay Effaclar Duo (+), jel dokusu sayesinde ciltte yağlı bir his bırakmıyor. Bu onarıcı kremi yüz temizleme jeli ve toniğin ardından kullanabilirsin.

Ergenlik Döneminde Yüz Temizleme Sırası Nasıl Olmalı?

Ergenlik Döneminde Yüz Temizleme Sırası Nasıl Olmalı?
 • İlk adım olarak varsa makyajını temizlemelisin.

 • Ardından yüz temizleme jeli ve tonik adımına geçmelisin.

 • Temiz cildine nemlendirici krem ve gündüzleri ilaveten güneş kremi sürmeyi unutmamalısın. 

Editörün Önerisi: Yağlı cilde güneş kremi arıyorsan La Roche Posay Anthelios Oil Control Fluid Yüz Güneş Kremi’ni deneyebilirsin. Yağlı cilde iyi gelen La Roche Posay Anthelios Oil Control Fluid, cildi güneşten korumaya yardımcı olurken özellikle T bölgesinde mat bir etki de bırakıyor.

Ergenlik Dönemi Cilt Bakımında Tonik Nasıl Uygulanmalı?

Ergenlik Dönemi Cilt Bakımında Tonik Nasıl Uygulanmalı?

Makyajını sildikten ve yüzünü yıkadıktan sonra toniği bir pamuk yardımıyla tüm yüzüne uygulayabilirsin. Tonik kullanımının ardından cildini yıkamana gerek yok. 1-2 dakika bekledikten sonra nemlendirici kremini sürebilirsin.

Yüz Maskesi Kaç Yaşında Kullanılır?

Yüz Maskesi Kaç Yaşında Kullanılır?

20 yaş öncesi günlük cilt bakımında sadece yüz temizleyici, nemlendirici krem ve güneş kremi yeterli oluyor. Mesela, 15 yaş için yüz maskesi kullanımını önermiyoruz. Ne kadar hevesli olsan da cilt bakım rutinini bozmamalısın. Ancak dermatoloğun tarafından önerilen bir maske kullanabilirsin. 

Sosyal medyada gördüğün içeriklerle cilt bakım rutininde değişiklik yapmamalı ve yalnızca cilt tipinle uyumlu, dermatologlar tarafından onaylanmış içerikleri kullanmalısın! Gün içinde cildine dokunmaman gerektiğini de unutma!

Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?