Yüzdeki Yağ Bezeleri Neden Olur? Nasıl Geçer?


"Milia" adı da verilen ciltteki yağ bezeleri yüzün kusursuz ve pürüzsüz görünmesine engel oluyor. Özellikle göz çevresinde ve çenede yoğunlaşan yağ bezeleri aslında sağlığımız açısından tehlikeli olmasa da estetik olarak olumsuz bir etki bırakıyor. Yüzdeki yağ bezeleri neden olur? Yüzdeki yağ bezelerin nedenlerini ve nasıl geçtiğini öğrendikten sonra daha pürüzsüz ve hayalindeki cilde sahip olabilirsin. İhtiyacın olan tek şey yağ bezeleri için önerdiğimiz ürünleri kullanmak ve bakım adımlarını takip etmek.

Yağ Bezesi (milia) Nedir?

Genellikle göz çevresi ve yanaklarda kendini gösteren minik kabartılara milia adı veriliyor. Bu pürüzlere milium adı verilirken, bu cilt rahatsızlığına ise milia deniyor. Beyaz veya sarı minik pütürler olarak kendini gösterdiği için genellikla milia, sivilce ve beyaz noktalarla karıştırılabiliyor.

Milia yani yağ bezeleri tüm yaşlarda görülebildiği gibi en sık ergenlik dönemindev ve yenidoğanlarda ortaya çıkabiliyor. Şimdi milia neden olur ve nasıl geçer gibi sorulara yanıt verelim...

Yüzde Yağ Bezesi Neden Olur?

Yüzdeki yağ bezeleri / Milia neden olur?

Uzmanlar, "Milia neden olur?" sorusunun tek ve kesin bir yanıtı olmadığını söylüyorlar. En belirgin milia yani yağ bezesi oluşumunun sebebi ise genetik faktörler olarak gösteriliyor. Milia nedenlerini sıralamamız gerekirse:

  • Aşırı veya dengesiz beslenme (yağı yiyecekler tüketmek)
  • Kanda yağ artışı
  • Aşırı kafein tüketimi
  • Uykusuzluk
  • Stres
  • Yüksek kolesterol
  • Korumasız güneşlenme
  • Cilt hassasiyeti

Eğer cildinde milia olduğunu düşünüyorsan, evde milia nasıl geçer çözümleri bulmak yerine, ilk iş bir dermatologa danışmanı öneririz. Yüzde oluşan yağ bezeleri çoğunlukla yağlı ciltlerde meydana geliyor. Yağ bazlı cilt bakım ürünleri kullanmak ve yağlı besinler tüketmek ciltteki yağ bezelerinin artmasına yol açabilir.

Yüzdeki yağ bezeleri zararlı mı?

Yüzdeki yağ bezeleri zararlı mı?

Yüzde ve göz çevresinde oluşan minik yağ bezeleri yani "Milia" çoğunlukla zararsız oluyor. Yüzdeki yağ bezeleri aslında metabolizmanın yakamadığı fazla yağların dışa yansıması. Yani yağ bezeleri aslında bize çok fazla yağ içeriği tükettiğimizin sinyalini veriyor. Eğer sen bu mesajı alırsan ve yağ tüketimini azaltırsan kademeli olarak yağ bezelerinin azaldığını göreceksin. 

Tıp dilinde epidermal kist denilen bu yağ bezelerinin büyük bir kısmı kendinden kaybolabiliyor. Çok nadir de olsa bu yağ bezeleri büyüyerek ağrılı bir hal alabiliyor. Yağ bezelerinin büyüdüğünü ve ağrı yaptığını hissediyorsan dermatoloğa başvurmanı öneririz.

Yüzdeki yağ bezeleri nasıl geçer?

Yüzdeki yağ bezeleri nasıl geçer?

Öncelikle milia'yı evde geçirmek için sıkmaya kalkmak yapabileceğin en zararlı şeylerden biri. Ciltte geri dönüşü olmayacak hasarlar bırakabileceği gibi enfeksiyona kadar gidebilir. Bu yüzden milia tedavisi için mutlaka bir dermatologa görünmeni öneririz. Yüzdeki yağ bezelerini doğal bir şekilde tedavi etmek için aşağıdaki önerilerimize deneyebilirsin. 

1. Aloe Vera jeli kullan

Aloe Vera doğadaki en zengin nemlendirici ve onarıcı içeriklerin başında geliyor. Aloe Vera bitkisini ikiye böl ve sarı jeli akıt. Geriye kalan şeffaf jelden minik bir parça alarak milia'nın üzerine yerleştir. Düzenli olarak aloe vera jeli sürmek yağ bezesinin küçülmesini sağlayabilir. 

2. Elma sirkesi sür

Evde yağ bezelerine doğal çözüm arayanlar sirkeden yardım alabilirler. Sirkeyi temiz bir beze sür ve bezenin üzerine yerleştir. 1 dakika boyunca elma sirkesini yağ bezesinin üzerinde beklet. Yağ bezesine sirke sürmek enfeksiyon yapmasını önleyecektir. 

3. Soğan kürü yap

Soğanı içme suyunda kaynatarak içmek ciltteki yağ bezelerin azalmasına yardımcı olabiliyor. Soğan kürünü yemekten önce ve sonra içmeni tavsiye ediyoruz. 

4. Sarımsak bakımı yap

Antibiyotik özelliği ile bilinen sarımsak kürü yüzdeki yağ bezelerine doğal çözüm olarak öneriliyor. Sarımsağı ezdikten sonra üzerine birkaç damla elma sirkesi ve doğal zeytinyağı damlat. Bir gece boyunca dolapta bu karışımı beklet. Ertesi gün sarımsak kürünü yağ bezesinin üzerine uygulayarak küçülmesini destekleyebilirsin.

yüzde yağ bezesi

Yüzdeki yağ bezelerine bakım yapmanın en etkili iki yolu cilt temizliği ve komedojenik olmayan ürünler kullanmak. Cildini yağlandırmayan cilt bakım ürünleri kullanarak ciltteki yağ bezelerini azaltabilirsin. 

Cildini düzenli temizlemek ve doğru cilt bakım ürünleri kullanmak siyah nokta ve akne oluşumunu da engeller. Aynı zamanda beslenmene de dikkat etmeli, yağlı gıdalardan uzak durmalısın. Eğer yağ bezelerin uzun zamandır seninleyse ve cilt bakımına özen göstermene rağmen azalmıyorsa cilt doktoruna görünmekte fayda var. 

Bazı kişilerde uykusuzluk ve stres gibi faktörler göz çevresindeki yağ bezelerini tetikler. Sen de yağ bezelerinden şikayetçiysen uyku, stres ve diğer psikolojik faktörlere dikkat ederek cilt sağlığını koruyabilirsin.

Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?

Lancome.com.tr’de %25 İndirim Fırsatı

Tüm ürünlerde geçerli %25 indirimi kaçırma!

Kodu Kopyala