​Kusursuz sarı saçlara giden yol: Sarı saçın bakımı

​Kusursuz sarı saçlara giden yol: Sarı saçın bakımı

hemen üye ol. herkesicinguzellik.com
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Üye Ol

Saçlarını daha açık, sarı tonlarında bir renge boyamak bu işin en zor kısmı olsa da, saç renginin hep ışıltılı ve canlı kalmasını sağlamak da bir o kadar zor. Sarı saç rengine ulaştıktan sonra, saçların açıldığı için kırılmaya karşı çok daha hassas olurlar. Hatta saç renginde istenmeyen turuncu yansımalarla da karşılaşabilirsin. Saçlarındaki istenmeyen bu renk tonlarını yeniden saç boyamadan ortadan kaldırman mümkün.

Sarı saç bakımında doğru adımları takip ederek saçlarının daha canlı parlak görünmesine yardımcı olabilirsin!

1. Saçlarını boyamadan önce bakıma başla

1. Saçlarını boyamadan önce bakıma başla

Saçlarını sarı tonlarına boyamadan önce, bakıma başlayarak daha ışıltılı görünmelerini sağlayabilirsin. Saçını boyamadan 1 hafta önce, bakım maskesiyle saçlarına yoğun bakım yapmalısın. Böylece saç boyasının saçlarını etkilemesine izin vermemiş olacak ve saçlarının parlaklığını garanti altına alacaksın. 

2. İdeal şampuanı bul

İdeal şampuanı bul

Saçlarını sarıya boyadıktan sonra istenmeyen turuncu yansımalar mı oluştu? Bunları ortadan kaldırmak için yeniden saçlarını boyatmana gerek yok. Mor şampuan ve mor maske kullanarak sarı saçlarının daha küllü tonlara ulaşmasını sağlayabilirsin. Mor şampuanın içindeki pigmentler saçlarına daha soğuk tonlar kazandırıyor. İstenmeyen sıcak yansımalar, doğru sarı saç bakımı ile ortadan kaldırılabilir, ihtiyacın olan tek şey en iyi mor şampuan ve mor maskeyi bulmak!

elseve bond repair

Editör önerisi: Saçların sarıya boyandıktan sonra işlemler nedeniyle yıpranmış olabilir. Bu yıpranmalara karşı saçlarımızı yoğun şekilde onarmak için bizim yeni favorimiz Elseve Bond Repair serisi. Saç yüzeyinin altından saç korteksine nüfuz ederek bağları onaran, saça gücünü yeniden kazandıran bu bakım serisinde şampuan öncesi kurtarıcı bakım, şampuan ve saç kremi yer alıyor. Şampuanın sülfatsız olduğunu da söylemeden geçmeyelim. :)

3.Sarı saçlarını daha parlak göster

Sağlıklı görünen sarı saçlar için bakım önemli

Şampuan dışında, saç bakım ürünleri de saçlarının sağlıklı olmalarını sağlarken çok önemlidir. Saç kremleri, durulanmayan bakımlar saçlarının daha kolay taranmasını sağlarken, ışıltılı ve canlı olmasına yardım eder. Besleyici içeriklere sahip saç bakım ürünleri, sarı saçlarının daha parlak görünmesini sağlıyor. Özellikle platin sarı saçların varsa veya saç rengini açtırdıysan, sarı saç boyasından sonra saç uçlarında matlık oluştuysa mutlaka besleyici durulanmayan saç bakım ürünlerini de kullanmanı öneririz. Sarı saçların parlak göründüğünde çok daha havalı olacak! :)

4.Isıya karşı koru

ısıya karşı koruma

Saçlarını ısıyla şekillendirirken, özellikle saçların boyalıysa çok dikkatli olmalısın. Aşırı ısı kullanımıyla, saç rengin solabilir. Bu nedenle maşa veya düzleştirici kullanmadan önce ısı koruyucu bakımları kullanmalısın. Cildini nasıl güneşten koruyorsan, saçlarını da aşırı ısıdan koruyarak saç tellerinin yıpranmasının ve saç renginin mat görünmesinin önüne geçebilirsin. Isı koruyucu bakım kullanmak saç renginin ömrünün uzatacak. 

5. Mor şampuan kullan

Elseve Color Vive Mor Bakım Rutini

Sarı saç bakımında mor şampuan ve mor maske kullanmanın ne kadar önemli olduğundan bahsettik. Peki, saçların için en iyi bakım ürünleri hangisi? Tek tek anlatalım. Sarı saç bakımında en çok tercih edilen sarı saç şampuanlarının başında Elseve Turunculaşma Karşıtı Mor Şampuan geliyor. Mor renklendiriciler ve UV filtresi içeriği ile karşıt tonları nötralize ediyor ve istenmeyen turuncu, sarı renkteki yansımalara karşı savaşıyor.

6. Mor maske kullan

Mor şampuanın yanında mor maske de kullanmanı öneriyoruz. Turunculaşma karşıtı renk düzeltici bakım sağlayan Elseve Renk Düzeltici Mor Maske, mor şampuana destek olarak saçtaki turunculaşmaları yok ederek saça küllü bir görümüm veriyor. Her iki ürünü de haftada 1 banyo rutininde kullanabilirsin.

7. Sarı saç bakım rutini oluştur

sarı saç bakımı

1.Şampuan

Saç bakımının ilk adımı şampuandan geçiyor. Saçlarındaki sıcak yansımaları nötrleştirmek için haftada 1 kere mor şampuan kullan. Islak saçına uygula ve saç derisine masaj yaparak ürünü tüm saçına yay. 2-3 dakika boyunca masaj yap ve sürenin sonunda ılık suyla durula. Haftanın diğer günlerinde ise boyalı saçlara uygun renk koruyucu şampuan ya da saçların yıpranmışsa yıpranmış saçlara özel bir şampuan kullanmanı tavsiye ederiz. 

2.Maske

Haftada 1 kere saçlarına mor maske yapmak, saç rengindeki yansımaları nötrler ve saç tellerinin daha güçlü olmasını sağlar. Mor saç maskesini, mor şampuan adımından sonra ıslak saçlarına uygula. Saçlarının uçlarına ve boylarına mor maskeni sür ve bekle. Eğer saçlarında yoğun bir şekilde sıcak yansımalar varsa 10 dakika, daha az sıcak yansımalar varsa 5 dakika boyunca tutman yeterli olacak. 

8. Saç bakım kremleri ile tanış

Banyo rutininde saç bakım kremini uygulayarak saçlarının kolay taranmasını ve saç tellerinin derinlemesine beslenmesini sağlayabilirsin. Özellikle sarı saç boyama işleminden sonra saç bakım kremini rutinine eklemeni öneririz. Duştan sonra havluyla nemini almış saçlarına saç kremini uygula ve 2-3 dakika bekle. Sürenin sonunda saçlarını ılık suyla durula ve yumuşacık saçlara kavuş!

9. Isıdan koru

9. Isıdan koru

Sarı saçlarını yüksek ısıdan korumak, kolay taramak, güçlendirmek ve şekillendirmek için mutlaka bakım spreyi kullanmalısın. Saçlarına fön çekmeye, saçını düzleştirmeye, maşa yapmaya başlamadan önce mor sıvı bakım spreyini uygula ve 230 dereceye kadar saç tellerini güvence altına al. Durulama gerektirmeyen bu bakım spreyi, saçlarını yüksek ısıdan koruyacak ve daha kolay şekil almasını sağlayacak. 

10. Saçını nemli tut

Sarı saç bakımı için nem şart; özellikle yanmış saçlar için bir ihtiyaç! Sarı saçlar için bakım yaparken saçlarına nem desteği sağlayacak ürünleri tercih etmelisin. Sarı saçlar için bakım ürünleri ararken saç rengini koruyan, nem veren ve saçlarına parlaklık sağlayan ürünleri tercih et. Saçların kuru, mat ve cansız görünüyorsa ihtiyacı olan nemi alamamış demektir. 

11. Soğuk su ile durula

Sarı boyalı saç bakımı yaparken soğuk ile saçlarını yıkamaya özen göstermelisin. Sıcak suyla saç yıkamak sarı saça bakım yapmanın önüne geçer, sarı saçlarını matlaştırır. Soğuk su, cildimizi canlandırdığı gibi saçlarımızı da canlandırıyor ve saç renginin uzun süre parlak görünmesine yardımcı oluyor. 

12. Saçlarını güneşten koru

Yıpranmış sarı saçlar için bakım yapmak istiyorsan saçlarını ilk olarak güneşten koru. Güneş ışınları saç renginin matlaşmasına ve boyalı saçlarının bakımsız görünmesine yol açar. UVA ve UVB ışınları saç renginin solmasına yol açıyor. Güneşli günlerde güneş koruması içeren saç spreyleri kullanabilir veya büyük şapkalarla saçlarını güneşten koruyabilirsin. 

13. Sarı rengini keşfet

13. Sarı rengini keşfet

Kendine yakışan sarı saç rengini bulduktan sonra saçlarının daha kusursuz göründüğünü fark edeceksin. Eğer küllü ve nude tonlarda sarı saç rengini seviyorsan sana L'Oréal Paris Excellence Creme Nude Renkler 8U Nude Koyu Sarı rengini öneririz. Buğday tenlilere çok yakışan bu sarı saç rengi, saçlara doğal ve parlak bir bitiş sağlıyor. 

14. Doğru saç modellerini kullan

Sarı saç bakım ürünleri kadar saçlarını nasıl şekillendirdiğin de önemlidir. Sarı saçlarının yıpranmasını önlemek için sıkı saç modellerinden uzak durmalısın. Salaş örgüler ve atkuyruğu ile sarı saçlarını ön plana çıkarabilirsin.

15. Saçlarını düzenli kestir

saçlarını düzenli kestir

Sarı saçlarını daha bakımlı göstermek için uçlarını düzenli kestirebilirsin. Her saç kesimi sonrasında sarı saçlar için bakım yağı sürerek sarı saçlarını daha parlak göstermeli ve saç kesimini öne çıkarmalısın.

16. Duş filtresi kullan

Büyük şehirlerdeki musluk sularında yoğun demir ve mineraller, florürlerin olabiliyor. Bu gibi kimyasallar özellikle boyalı saçları sertleştiriyor ve daha mat gösteriyor. Yıpranmış sarı saçlar için evde bakım yaparken mutlaka duş filtresi kullanmalısın. Duş filtreleri sudaki kimyasalları azaltarak saçlarının daha arınmış suyla temizlenmesini sağlar.

17. Şampuanına sadık kal

Sarı saçlar için bakım ürünleri kullandığında mutlaka 1-2 ay boyunca bunları düzenli bir şekilde denemelisin. Tek kullanımdan sonra işe yaramadığını düşünüp şampuanını değiştirme. Özellikle boyalı saç şampuanları ve yıpranmış sarı saçlar için maske birkaç kullanımdan sonra etkisini göstermeye başlıyor.

Editör önerisi: Eğer sarı saçların için şampuan arayışındaysan, sarı saç renginin göz alıcı parlaklıkta olmasını sağlayan Kérastase Blond Absolu Bain Lumiere Saç Banyosu'na bir şans vermeni öneririz.

18. Doğal yağlar kullan

Sarı saça bakım yaparken doğal yağları da deneyebilirsin. Hindistan Cevizi yağı, Argan yağı gibi sarı saçlar için bakım yağları, saçlarını nemlendirir ve saç renginin daha parlak görünmesini sağlar.

19. Bol su tüket

Boyalı saçların daha parlak görünmesi için günde en az 2 litre su tüketmelisin. Su içmek saçlarının nemlenmesine ve daha sağlıklı uzamasına yardımcı olur.

20. Saç rengini sık sık değiştirme

Saç rengini beğenmediğinde hemen yeni sarı saç boyasına sarılma. Saç rengini çok sık değiştirmek ve saçlarını açtırmak saçlarının yıpranmasına yol açabiliyor. Yeni saç rengine bir şans ver ve sarı saça yakışan saç modelleriyle bu renge alışmaya çalış. Yeni saç rengini 1 ay sonra deneyebilirsin. 

21. Sarı Saçın Son Dakika Kurtarıcısı!

Doğal sarı saç renginin bakımı nasıl olmalı?

Saçlarını doğal sarı saç rengine boyadıktan bir süre sonra koyu diplerin uzadıysa hiç panik olma! Diplerdeki saç rengini anında eşitleyen harika bir ürün önerimiz var. L'Oréal Paris Magic Retouch Sarı Saçlar için Koyu Dipleri Kapatıcı Sprey ile 3 saniyede koyu saç diplerini gizleyebilir ve saçlarının kusursuz görünmesini sağlayabilirsin.

22.Sıvı bakım kremi kullanımı:

Günlük olarak da Elseve Sarı Saç Kurtarıcı Mor Sıvı Bakım Kremi'nden yardım almanı öneriyoruz. Doğal sarı saç rengine sahip olanlara, röfleli saçlara ve işlem gören saçlara özel bu bakım spreyi, işlemlerden zarar gören saçları onarıyor, güçlendiriyor, kırılmalara karşı koruma altına alıyor. Parlaklık vermesi, saçın kolayca taranmasını sağlaması da cabası!

Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?