Tonik Nedir, Nasıl Kullanılır?


Cilt temizliğinin başlıca adımlarından cilt tonikleri, bakım rutinimizin vazgeçilmezlerinden. Her cilt tipine özel bir tonik var. Bu nedenle kullandığın toniğin cilt tipine uygun olduğundan emin olmalısın. Son zamanlarda sen de tonik önerisi arayışındaysan ya da cilt bakım rutinine ilk defa tonik ekleyeceksen bu rehberimizi mutlaka okumalısın!

Tonik nedir? Nasıl Kullanılır ve ne işe yarar? Toniklerle ilgili bilmen gereken her şeyi bir araya getirdik!

Tonik nedir?

Tonik nedir?

Öncelikle toniğin ne olduğundan bahsedelim. Cilt tonikleri, temizleme sonrasında geriye kalan kiri, yağı yok eder ve cildin pH dengesini korur. En önemlisi de, cilt bakım rutininde sonradan kullanılacak bakım ürünlerinin kolay emilmesine destek olur. AHA ve BHA tonikler ise ciltte peeling etkisi yaratarak izlerin, lekelerin ve renk eşitsizliklerinin giderilmesini sağlar.

Tonikler likit formdadır ve cilt temizlendikten sonra uygulanır. Gözenekleri temizlediği, gözeneklerin sıkılaşmasını sağladığı için özellikle yağlı ve sivilceli ciltlerin kullanımı için salisilik asit toniklerleri oldukça önemlidir. Ayrıca yaşlanma karşıtı bakımda ise glikolik asit içeren tonikler, leke görünümünün azalmasını sağlarken, üzerine uygulanan kırışıklık kremlerinin ve serumların etkisini artırdığı için vazgeçilmez bir adımdır.

Tonik ne işe yarar? Faydaları nelerdir?

Tonik ne işe yarar?

Gelelim yüze sürülen toniğin ne işe yaradığına:

1. Gözenekleri küçültür

Salisilik asit gibi asitler içeren tonikler, genişlemiş gözeneklerin sıkılaşmasını sağlarken, siyah nokta ve sivilce oluşumunun önüne geçer. Gözenek sıkılaştıran tonikler, peeling etkisi yaratarak cilt yüzeyinin nazik bir şekilde soyulmasını sağlayar ve cilt problemlerinin azalmasını sağlarlar.

2. Cildinizin pH dengesini geri kazandırır

Cildimiz doğal olarak asidiktir, tipik olarak 5 ila 6 arasında bir pH dengesi vardır. Ancak bu denge, sabunun alkali yapısından dolayı temizlikten sonra artabilir. Bu olduğunda, cildin normal seviyelerine dönmesi için bir tonik kullanılması, bu dengeyi hızla geri yüklemene yardımcı olabilir.

Cildinizin pH dengesini geri kazandırır

3. Cilt bakım ürünlerinin etkisini artırır

Toniklerin en önemli görevi, üzerine uygulanan serum ve bakım kremlerinin etkisini artırması. Örneğin C vitamini uygulamadan önce cildine tonik uygulayarak, serumun etkisinin daha derinlere inmesini ve böylece daha çok etki göstermesini sağlayabilirsin.

 4. Nemlendirici görevi de üstlenir

Bazı tonikler nemlendirici özelliğe sahiptir. Cildi temizlerken nemlendirerek daha sağlıklı bir cilt görünümü verebilir.

5. Cildi yeniler, renk eşitsizliklerini giderir

AHA ve BHA içeren salisilik asit tonik, glikolik asit tonik, niasinamid tonik gibi ürünler ciltte peeling etkisi yaratarak leke görünümünün azalmasını sağlar, siyah noktaları giderir ve cildin daha pürüzsüz görünmesini sağlar.

6. Cildi derinlemesine arındırır

Temizleyici etkisi bulunan cilt tonikleri, yüz yıkama jeli sonrası gözeneklerin içinde kalan kir, makyaj kalıntısı ve fazla yağı temizleyerek cildin tamamen arınmasına yardımcı olurlar.

Tonik nasıl kullanılır?

Tonik nasıl kullanılır?

Yüz toniği nasıl kullanılır? sorusu sıkça karşımıza çıkıyor.

  • 1. adım: Yüzünü cildine uygun bir yüz temizleme jeli ile yıkadıktan ve kuruladıktan sonrasonra yüzündeki nemi almalısın
  • 2. adım: Yüz toniğni ellerine dökerek tampon hareketlerle yüzüne uygulayabilirsin
  • 3. adım: Birkaç dakika cildinin toniği emmesini bekledikten sonra serum ve nemlendirici adımına geçebilirsin.
  • Toniği cildinden durulamana gerek yoktur.

Genellikle toniğin pamukla uygulandığını görürüz fakat pamuk toniğin büyük kısmını emdiği için etkisi azalıyor, hem de tampon hareketlerle uygulamak çok daha etkili bir sonuç veriyor. Unutmamalısın ki tonik, cilt temizleme adımı değil, aksine sonraki bakım adımlarına hazırlayan bir aşama.

Tonikleri hem gündüz hem de gece kullanabilirsin ama cildin hassassa, kolayca tahriş oluyorsa günde bir kez kullanabilirsin. Eğer sivilceler, yağlı ciltler için tonik kullanıyorsan da; bu tonikler güçlü asitli içeriklere sahip olduğu için kullanım sıklığını bir uzmana danışmanı öneririz.  Toniğini uyguladıktan sonra 1-2 dakika bekledikten sonra üzerine yüz serumunu ve bakım kremini uygulayabilirsin. AHA ve BHA içeren tonikler kullanıyorsan, minimum SPF 30 içeren güneş kremi uygulamayı da ihmal etmemelisin.

Tonik neden kullanılmalı? Kullanılmazsa ne olur?

Tonik cilt bakımında mutlaka kullanılmalı mı? sorusu sıkça soruluyor. Eğer yağlı bir cilde sahipsen ve gözenek, siyah nokta gibi cilt problemlerinden şikayetçiysen tonik adımının cilt görünümünde fark yaratacağından emin olabilirsin.

Tonik, cildi temizledikten sonra gözenekler içinde kalan inatçı kirleri çıkarmada ve gözenek sıkılaştırmada oldukça etkili. Bu yüzden bu adımı atlamamanı öneriyoruz.

Pamuksuz tonik nasıl kullanılır?

Toniği pamuğa dökerek uygulamak, son dönemde vazgeçilen bir alışkanlık haline geldi. Çünkü pamuk ürünün büyük bir çoğunluğunu emiyor ve bir çok cilt bakımı influencerı, toniği tampon hareketlerle uygulamanın çok daha etkili olduğunu vurguluyor. Bu yüzden pamuksuz tonik nasıl kullanılır sorunun cevabını şu şekilde verebiliriz: Toniği gerekli olduğu kadar avcuna döküp, cildine tampon hareketlerle uygulayabilirsin.

Önce tonik mi nemlendirici mi sürülür?

Tonik, yüz yıkama jeli sonrası uygulanması gereken bir adım. Önce tonik uyguladıktan sonra nemlendirici adımına geçebilirsin.

Tonik haftada kaç kez kullanılır?

Toniği cildini temizledikten sonra günde 1-2 kere uygulayabilirsin. Eğer kullandığın toniğin içinde AHA / BHA asitleri bulunuyorsa günde bir kere de kullanabilirsin. Bu durumda mutlaka güneş kremi kullanman gerektiğini de hatırlatalım.

Cilt tipine göre tonik seçimi nasıl olmalı?

Cilt tipine göre tonik seçimi

Toniğini, cilt tipine uygun olarak seçmen gerekir. Cilt tipine uygun toniği bulmak için aşağıdaki tonik önerilerimize bir göz atabilirsin!

Normal ve karma ciltler için tonik:

Cildini kirden ve kalıntılardan arındırmak, aynı zamanda nemlenmesini ve tazelenmesini sağlamak istersen, Lancome Tonique Confort'u kullanmanı öneririz. Akasya balı ve hyaluronik asit içeren bu yüz toniği, cildi nemlendiriyor, arındırıyor, yatıştırıyor ve taptaze görünmesini sağlıyor.

Kuru ciltler için tonik:

Kuru cilde sahipsen, ciltteki kirin giderilmesine yardımcı olan SkinCeuticals Equalizing Toner ile cildini arındırabilirsin. Kuru, karma, normal ve hassas ciltlerin kullanımına ugyun bu tonik, cildi pürüzsüzleştirmeye, cilt görünümünü yenilemeye yardımcı olur.

Hassas ciltler için tonik:

Hassas ciltlere tonik önerimiz ise Vichy Puréte Thermal Tazeleyici Tonik. Alkolsüz, E vitamini ve nemlendirici gliserin içeren bu tonikle beraber cildin yatışır ve tamamen temizlenir. 

Yağlı ciltler / akneli ciltler için tonik:

Yağlı, akneye eğilimli ciltler için La Roche Posay Effaclar Tonik öneriyoruz. Salisilik asit içeren bu gözenek sıkılaştırıcı tonik, cilt görünümünün düzelmesine yardımcı olacak. Güneş kremi ile birlikte kullanmayı ihmal etme!

Lekeli ciltler için tonik:

Cildinde lekeler, izler ve renk eşitsizlikleri varsa, glikolik asit toniklerinden yardım alabilirsin. L'Oréal Paris Revitalift %5 Saf Glikolik Asit Peeling Etkili Tonik, ciltte peeling etkisi yaratarak koyu leke görünümünü gidermeye, pürüzsüzleştirmeye ve cildin parlak görünmesine yardımcı oluyor.

Solgun ve hassas ciltler için tonik:

Eğer makyajını temizledikten sonra cildinin solgun göründüğünü düşünüyorsan sana Garnier Micellar Gül Suyu'nu kullanmanı öneririz. Makyajını çıkardığında bile cildin parlasın istiyorsan gül suyu tonik tam sana göre! Ayrıca formülündeki gül suyu cilde ışıltı veriyor ve mis gibi kokuyor.

Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Seni daha yakından tanıyarak ilgini çekecek içerikleri sana önerebiliriz!