Kuru saçlara ne iyi gelir: Kuru saçlar için hayat kurtaran tavsiyeler

Kuru saçlara ne iyi gelir: Kuru saçlar için hayat kurtaran tavsiyeler

hemen üye ol. herkesicinguzellik.com
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Üye Ol

Kuru saçlar için bakım önerilerimizle sağlıkla ışıldayan saçlara kavuş!
Saçlarımız, belirli dönemlerde nemini kaybedebilir. Bu durum özellikle de kış ve yaz aylarında kendini daha sık belli eder. Kışın soğuk ve rüzgarın etkisiyle saçlarda kuruluk gözlenirken, yazın ise deniz ve havuz sonrası saç nemini kaybeder. Nemini kaybeden saç ise kurur ve cansız bir görünüme neden olur. Bu da saçın uzamasını ve saç şekillendirmeyi neredeyse imkansız hale getirir. Bunun önüne geçmek için saçlara doğru saç bakım rutini uygulamak gerekir. Senin için kaleme aldığımız bu yazımızda, kuru saç problemini ortadan kaldırıp, canlı ve parlak saçlara sahip olmak için bilmen gereken ipuçlarını listeledik.

Kuru Saç Problemi Neden Olur?

Çevresel koşullar, saç bakım alışkanlıkları ve fiziksel sağlık da dâhil olmak üzere çeşitli faktörler saçların kurumasına yol açabilir. Kuru saça neden olabilecek çevresel koşullardan bazıları şunlardır:
- Kuru ve sıcak bir iklimde yaşamak
- Güneşte veya rüzgârda çok zaman harcamak
- Sıklıkla havuz veya denizde yüzmek
Genellikle kuru saça neden olan uygulamalar ise şunlardır:

- Yanlış saç bakım ürünleri kullanmak
- Sık sık kimyasal işlemler yaptırmak
- Çok sık düzleştirici veya maşa kullanmak

Gördüğün gibi kuru saç problemi, birden fazla etmene bağlı olarak gelişebilmektedir. Peki, kuru saçlar için nasıl bir bakım uygulaman gerektiğini biliyor musun?

Eğer saçların kuruysa atman gereken ilk adım saçlarını yoğun şekilde beslemek olmalı. Yoğun şekilde beslerken aynı zamanda nem desteği de sağlamalısın. Bunu da saçlarına düzenli bakım yaparak sağlayabilirsin.

Kuru saç bakımı ile ilgili internette araştırma yaptığımızda, kuru saçlar için doğal bakım adı altında birçok bilginin yer aldığını gördük. Hatta birkaç yağın yer aldığı ev yapımı karışımlar gördük. Önceki deneyimlerimize dayanarak bu karışımları yapmak yerine bu içeriklere sahip ürünleri kullanmanı öneririz.

Evde yaptığın karışımlarda kullandığın yağların güvenilirliği ve kalitesi açısından bir sorun çıkabilir, bilmediğin karışımlar cildinde, saç derinde yan etkilere neden olabilir. En önemlisi de doğal yağların içerisinde genellikle farklı içeriklerle aktif olan maddeler bulunur. 

Yani evde yaptığın karışım saçlarında herhangi bir olumlu etkiye neden olmayabilir ama bu içeriklere sahip saç bakım ürünleri aktif içeriklerle beraber saçlarına direkt olarak etki eder. Bu nedenle kuru saçların için karışımlar yapmak yerine daima kaliteli saç bakım ürünleri kullanmanı öneririz.

Kuru Saç Bakımı Nasıl Olmalı?

Kuruyan saçlar, sağlıklı görünümünü yitirdiği için yıpranma belirtileri baş göstermeye başlar. Bu belirtiler genel olarak, cansız, mat, güçsüz, sert saç ve saç kırıklarıyla kendini belli eder. Tüm bu belirtiler, kuru saçların aslında özel bir bakıma ihtiyaç duyduğunun sinyallerini bize verir. Sen de aşağıda sıralamış olduğumuz bu maddelerden kuru saçlar için bakım önerilerimizi bulabilirsin.

Saçlarının kurumaması için neler yapabilirsin?

Saçlarının kurumaması için atabileceğin adımları aşağıda bulabilirsin.

1.Sıcak sudan uzak dur

Duş esnasında çok sıcak su tercih etmek, saçlarımız için doğru değil. Kuru saçların daha da kuruyup matlaşmasına neden olan sıcak su yerine, ılık hatta mümkünse soğuğa yakın derecedeki su ile saçlarını yıkamalısın. Evet, kış aylarında bunun ne kadar zor olduğunu biliyoruz ama sağlıklı saçlar için bizce değer!

2. Doğru Bir Şampuan Seç

Kuru saçlarına uygulayacağın bakım önemli. Bu nedenle işe doğru bir şampuan seçerek başlayabilirsin. Kuru saçlar için şampuan seçerken, içerisinde saçın nemlenmesini sağlayan bileşenler olmasına özen göstermelisin. Bu sayede saçlarının kaybettiği nemi geri kazandırırken, o sağlıksız görünümü de ortadan kaldırabilirsin.  
Editörün önerisi: Bizim sana kuru saç için şampuan önerimiz, L'Oréal Elseve Komple Onarıcı 5 Yapılandırıcı Bakım Şampuanı. Keratin XS içeren %4 oranında onarıcı konsantre, aminoasit ve seramid aktif bileşenleri ile zenginleştirilen bu şampuan, yıpranmış saçın 5 sorununa 1 çözüm sağlıyor. Kuru saçların kaybettiği nemi geri kazandıran bu şampuanı biz çok sevdik. Etkisini düzenli kullanımda fark edeceğin bu Elseve şampuanı sen de mutlaka denemelisin.

3. Saç Maskesi Kullan

Kuru saç bakımında mutlaka yer vermen gereken bir bakım var ki o da saç maskeleri. Diğer saç bakım ürünlerine oranla, çok daha yoğun bir etki barındıran saç maskeleri, saça nem kazandıran formülleri içerisinde barındırıyor. Haftada 2 ya da 3 kez kullanabileceğin saç maskesi bakım ürünü ile saçlarında nem dengesi sağlayabilir ve kuruluk probleminin önüne geçebilirsin.
Editörün önerisi: Kuru saçlar için maske önerimiz Elseve Komple Onarıcı 5 Yapılandırıcı Maske. Ürünün içerisinde %10 Keratin XS içeren onarıcı konsantre, aminoasit ve seramid var. Yıpranmış saçın 5 problemine 1 çözüm sunan bu maskeden biz o kadar memnun kaldık ki saçlarımız neredeyse ilk kullanımda canlı bir görünüme kavuştu. Saçlarının kaybettiği nemi geri kazanmasına ve dipten uca onarılmasına yardımcı olan bu ürün, bizce bir şans verilmeyi hak ediyor.

4. Yağları Saç Bakım Rutinine Ekle

Saç bakım yağları, saçlarına ihtiyacı olan besini ve nemi verir. Kuru saçların cansız ve mat görünmesine engel olan ve saçlara adeta yeniden hayat veren bu yağları saç bakım rutinine eklemeni öneririz.

5. Durulanmayan Kremlerden Yararlan

Kuru ve yıpranmış saçlar gün boyunca bakım etkisinin süreceği bir bakıma ihtiyaç duyar. Durulanmayan bakım kremini fındık tanesi büyüklüğünde avucuna sıkıp ellerinle yayarak daha sağlıklı görünen saçlar elde edebilirsin!
Editörün önerisi: Gün boyu saçlarını besleyecek, fön ve maşa gibi uygulamalardan da saçını koruyacak bir bakım için önerdiğimiz saç kremi ise Elseve Komple Onarıcı 5 S.O.S Koruyucu-Kurtarıcı Bakım Kremi. Keratin XS içeren %8 oranında onarıcı konsantre ile zenginleştirilen bu saç kremi, ilk kullanımdan itibaren etkisini göstererek %55 oranında daha az yıpranmış, %74 oranında daha nemli saçlara kavuşturuyor. Üstelik saçı şekillendirme esnasında 230°C’ye kadar koruyor. Harika öyle değil mi? Sen de bu durulanmayan saç kremiyle saçlarının gün boyu beslenmesini sağlayabilir, ısılı işlemlerin vereceği zararlardan saçını koruyabilirsin.

Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?