Aktif İçerikler Hakkında Bilmen Gereken Her Şey!


Cilt bakım ürünlerinde yer alan aktif içerik nedir ve aktif içerikler ne işe yarar senin için araştırdık.

Cilt bakım ürünleri vazgeçilmezimiz. Peki ama kaçımız satın aldığı ürünlerin etiket bileşenlerini kontrol ediyor dersin? Ya da soruyu şöyle yöneltelim; hangi etken maddenin hangi cilt sorun ya da sorunlarına iyi geldiğini biliyor musun? Cilt bakımında bilinçli bir tüketici olman önemli. Bu nedenle eğer ki bu sorulara cevabın “hayır” ise endişelenme. CildimveBen ekibi olarak seni daima bilgilendirmek için buradayız. Farklı cilt sorunları için farklı kullanım alanlarına sahip olan aktif içerikleri bilmen neden önem taşıyor, gel birlikte bakalım.

Aktif Bileşen Nedir?

Aktif Bileşen Nedir?

Öncelikle bu kelime öbeğinin tanımıyla başlayalım. Aktif içerik, belirli cilt sorunları için kullanılan ve etkisi laboratuvar ortamında kanıtlanmış olan içeriktir. Buradan hareketle, yaşlanma karşıtı ürünlerde sıklıkla karşımıza çıkan hyalüronik asit içeriğinin, bu aktif bileşenlerden biri olduğunu söyleyebiliriz. Bu etken madde, ağırlığının 1000 katı kadar su tutabilme özelliği sayesinde, cilt kırışıklığı görünümünün temel nedeni olarak bilinen nemsiz cildin, nemini tutabilmesine yardımcı olurken, cildin dolgunlamasında da etki sağlıyor.

Sanıyoruz ki bu örneğin ardından, aktif bileşen konusu şimdi çok daha iyi anlaşılıyor. Ne dersin? 😊 Öyleyse cilt sorunlarında mutlak surette bilmen gereken en önemli aktif bileşenler neler, gel bir de bunları tek tek ele alalım.

Yaşlanma Karşıtı Bakım İçin Retinol

Yaşlanma Karşıtı Bakım İçin Retinol

Retinol aktif bileşeni, aslında A vitamininin bir türevi. Özellikle yaşlanma karşıtı bakımda etkisi kanıtlanan retinol, nemlendirici krem ve serum gibi yaşlanma belirtilerine karşı etkili formüllerin içerisinde sıklıkla yer alıyor. Ayrıca retinolün, hücre yapısını iyileştirmeye yardımcı olduğu, kolajen üretimini desteklediği ve ince çizgi görünümünün giderilmesini sağladığı biliniyor. Sen de kırışıklık bakımında kullanmak üzere bir ürün arıyorsan, seçeceğin formüllerin içerisinde retinol aktif içeriğinin olduğundan emin olmalısın.

Editörün önerisi: Yaşlanma karşıtı bakımda serum arayışındaysan önerimiz, L’Oréal Paris Revitalift Lazer Saf Retinol Gece Serumu. İçerisinde saf retinol yer alan bu serum, anında nemli ve pürüzsüz görünen bir cilt görünümü sunarken; 1 ayın sonunda cilt dokusunu düzenlemeye yardımcı oluyor. 4 ayın sonunda ise en derin kırışıklıklarda bile %36 oranında gözle görülür bir etki sağlayarak kırışıklık görünümünün azalmasını sağlıyor.

Nemsiz Ciltler İçin Hyaluronik Asit

Nemsiz Ciltler İçin Hyaluronik Asit

Hyaluronik asit (HA) aktif bileşeni, aslında vücutta doğal olarak bulunan ve kendi kendine üretilebilen bir içerik. Cilde nem, esneklik ve dolgunluk sağlayan bu HA’lar, yaşa bağlı olarak vücutta kendi üretimini azaltıyor. Bu durum, nemsiz ve dolayısıyla da yaşlanmaya eğilim gösteren bir cilt görünümüne neden oluyor. Cildin ihtiyaç duyduğu bu HA içeriğini ise ona geri kazandırmak gerekiyor. Bunun için de uzmanlar, içerisinde HA aktif içeriği bulunan cilt bakım ürünlerinden faydalanılmasını öneriyor. Sen de “Cildim eskisi kadar nemli değil. Nemsizliğe bağlı kırışıklıklarım da arttı.” diyenlerdensen, içerisinde HA bileşeni bulunan cilt bakım ürünlerinden faydalanabilirsin. 

Editörün önerisi: Doğal kaynaklı hyaluronik asit içeriği ile cilde anında nem kazandıran Vichy Mineral 89, bizim en favori günlük nemlendiricilerimizden. Düzenli kullanım ile cildi nemli tutan, güçlendiren ve canlı görünüm kazandıran bu ürün, aynı zamanda cildi daha dolgun bir görünüme kavuşturuyor. Günden güne sağlıklı görünen bir cilt için sen de Vichy Mineral 89’u mutlaka denemelisin. 

Güneş Korumasında Çinko Oksit ve Diğerleri

Güneş Korumasında Çinko Oksit ve Diğerleri

Çinko oksit, titanyum dioksit, avobenzon ve oksibenzon aktif bileşenleri, güneş koruyucu ürünlerinde en sık kullanılan içerikler olarak gösteriliyor. Bu aktif bileşenlerden özellikle çinko oksit ve titanyum dioksitin, güneşin zararlı UV ışınlarına karşı koruma faktörünün bulunduğu, diğer iki içeriğin ise UV ışınlarını emmeye yardımcı olduğu biliniyor. Güneş bakımında böylesi etkili olan bu içerikleri artık öğrendiğine göre, güneş koruyucu krem seçerken çok daha hassas davranacağından şüphemiz yok.

Editörün önerisi: Güneş bakımında bizim en favori ürünümüz La Roche Posay Invisible Fluid SPF 50+ oluyor. Yüzde beyaz iz ve yağlı his bırakmayan, akışkan yapılı ve hassas göz çevresine karşı ideal bir kullanım sunan bu güneş koruyucu krem, tüm cilt tipleri için de uygunluğu ile ön plana çıkıyor. Üstelik formülünde parfüm barındırmayan ürün, suya, kuma ve tere karşı da son derece dayanıklı. Ürünü muhakkak denemeni tavsiye ediyoruz.

Hiperpigmentasyon İçin AHA ve C Vitamini Mucizesi

Hiperpigmentasyon İçin AHA ve C Vitamini Mucizesi

Hiperpigmentasyon, cilt renginin eşit olmadığı durumlarda kullanılan bir terim. Cildin bir kısmında koyu lekenmelerin yer aldığı bu cilt rahatsızlığına karşı dermataloglar, alfa-hidroksi asitleri (AHA) ile C vitaminin etkili olduğunu söylüyor. AHA’lar ciltteki koyu lekelerin soyularak ciltten atılmasına yardımcı olurken, C vitamini ise ciltteki renk eşitsizliği görünümünün önüne geçilmesinde rol oynuyor.

Editörün önerisi: Ciltteki renk eşitsizliği ve koyu lekeli görünüm için deneyip, sonucuna hayran kaldığımız ürün Kiehl’s Powerful Strength Line Reducing Concentrate. İçerisinde %12,5 oranında C vitamini barındıran bu serum, ciltteki renk eşitsizliği ve leke görünümü probleminin önüne geçmeyi sağlarken, cildi anında parlak ve pürüzsüz bir görünüme kavuşturuyor.

Akneye Eğilim Gösteren Ciltlerde BHA

Akneye Eğilim Gösteren Ciltlerde BHA

Uzmanlar, akneye eğilimli ciltlerin salisilik asit  içeren formüllerden yararlanmaları gerektiği görüşündeler. Bilhassa da yağda çözünen bir beta hidroksi asidi (BHA) olan salisilik asit, akneye eğilimli ciltlerde bakterilerin ortadan kaldırılmasına yardımcı oluyor. Sen de akneye eğilim gösteren cildin için bir ürün arayışındaysan, içeriğinde BHA aktif bileşenlerinin yer almasına dikkat etmelisin. Böylece cildine çok daha etkili bir bakım uyguladığını göreceksin.

Editörün önerisi: Tonik kullanımının önemini bildiğini düşünüyoruz. Hele de yağlı ve akneye eğilimli bir cilt yapısına sahipsen, tonik uygulamasına cilt bakım rutininde mutlaka yer vermelisin. Bizim, yağlı ve akneye meyilli ciltlere özel tonik önerimiz ise kesinlikle La Roche Posay Effaclar Tonik. Ciltteki fazla yağın arındırılmasını sağlayan ve genişlemiş gözeneklerin sıkılaşmasına yardımcı olan bu tonik ile sen de cilt bakımında yepyeni bir döneme başlangıç yapabilirsin!

Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?