Cilt Bakımında Bilmen Gereken En İyi 10 İçerik

Cilt Bakımında Bilmen Gereken En İyi 10 İçerik

hemen üye ol. herkesicinguzellik.com
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Üye Ol

Cilt bakımında hangi içerik ne işe yara diye merak ediyorsan, işte bilmen gereken en iyi 10 içerik ve cilde olan faydaları!

Cilt bakımı ürünlerinde karşımıza çıkan pek çok içerik var. Her biri farklı cilt problemlerine iyi gelen bu içeriklerden bazıları son zamanlarda çok popülerler. Sık sık duyduğun, kremlerin, serumların üzerinde gördüğün bu içeriklerin ne işe yaradıklarını biliyor musun? Cilt bakımında kullanabileceğin, bilmen gereken en iyi 10 içeriği bir araya getirdik!

1. C Vitamini

C Vitamini

Bir antioksidan olan C vitamini, anti-aging yani yaşlanma karşıtı bakımda en önemli içeriklerin başında geliyor. Antioksidanların genel özellikleri, serbest radikallerin cilde vereceği zararların azalmasını sağlamak. C vitamini de UV ışınları, düzensiz beslenme, stres gibi çevresel faktörlerin sebep olduğu yaşlanma belirtilerini düzeltmeyi hedefliyor.

C vitamini içeren cilt bakım ürünleri kullanarak cildinin daha eşit tonda olmasını, ince çizgi ve kırışıklıkların görünümünün azalmasını sağlayabilirsin. Özellikle C vitaminli yüz serumları, yaşlanma belirtilerini azaltma konusunda en etkili cilt bakım ürünlerinden. C vitamini kullanırken dikkat etmen gereken en önemli nokta ise mutlaka yüksek güneş koruması içeren bir güneş kremi uygulamak.

C vitamini serumu önerisi: SkinCeuticals C E Ferulic

2. Hyaluronik Asit

Hyaluronik Asit

Son zamanların en popüler cilt bakım içeriklerinden biri olan hyaluronik asit, kendi ağırlığının 1000 katı kadar su molekülü tutma özelliği ile hem nemlendirme hem de yaşlanma etkileri konusunda çok etkili bir içerik. Cildin zamanla elastikiyetini ve dolgunluğunu kaybetmesi sonucu meydana gelen sıkılık kaybına iyi gelen hyaluronik asit, farklı molekül boyutlarına sahip bir içerik. Büyük moleküllü olanlar cildin üst katmanında kalarak nemlendirme görevi görürken, mikro boyuttaki moleküle sahip olanlar, cildin alt katmanlarına kadar inerek cildin daha dolgun görünmesine yardımcı oluyorlar.

Hyaluronik asit içeren nemlendirici önerisi: L’Oréal Paris Hyaluron Uzmanı Cilt Dolgunlaştıran Nemlendirici Krem

3. Retinol

Retinol

Yaşlanma karşıtı, kırışıklık bakımında en önemli ve popüler olan içeriklerin başında retinol geliyor. Ciltteki ince çizgi ve kırışıklıkların azalmasını sağlayan retinol, tam bir kırışıklık-savar! Retinol içeren nemlendirici kremler kullanarak cildinin daha genç ve pürüzsüz görünmesini sağlayabilirsin.

Retinol içeren cilt bakım ürünü önerisi: SkinCeauticals Retinol 3.0

4. Salisilik Asit

Salisilik Asit

Salisilik asit, cilt problemlerine sahip olanların tercih edebileceği bir içerik. AHA’lardan biri olan salisilik asit’in cildi mikro bir şekilde soymak gibi bir özelliği bulunuyor. Bu sayede de ciltteki gözeneklerin, sivilcelerin, siyah noktaların ve ince çizgilerin görünümünün azalmasına yardımcı oluyor. Eğer problemli bir cilde sahipsen, salisilik asit içeren cilt bakımı ürünlerini tercih edebilirsin.

Salisilik asit içeren bakım kremi önerisi: La Roche Posay Effaclar Duo (+) Unifiant

5. Aloe Vera

Aloe Vera

Aloe Vera, cildi nemlendirme ve yatıştırma konusunda en popüler içeriklerden biri. Yara ve tahrişleri iyileştirdiği bilinen aloe vera, aynı zamanda harika bir nem kaynağı. Aloe vera maskeleri ve aloe vera içeren yüz kremleri kullanarak cildinin daha nemli, canlı ve sağlıklı olmasını sağlayabilirsin.

Aloe Vera içeren nemlendirici önerisi: Garnier Hyaluronik Aloe Jel

6. Kil

Kil

Killer, ciltteki kiri, ölü deriyi ve kalıntıları arındırma konusunda çok etkili olan içeriklerdendir. Detoks etkisi bulunan killer, özellikle yüz maskelerinin vazgeçilmezlerinden. Cildine düzenli olarak kil maskesi uygulayarak tüm kirden iyi bir şekilde arındırabilir, fazla yağın dengelenmesini ve gözenek görünümünün azalmasını sağlayabilirsin.

Kil maskesi önerisi: L’Oréal Paris Saf Kil Detoks Maskesi

7. Peptid

Peptid

Yaşlanma karşıtı cilt bakım ürünlerinde sıkça karşımıza çıkan peptidler, aslında ciltteki kolajen üretimini destekleyen içeriklerden biridir. Vücudun kendi kendine ürettiği kolajen, yaşla beraber azalmaya başlar. Kolajeni dışardan almak yerine, peptidler içeren bakım kremleri kullanarak cildinin daha fazla kolajen üretmesini destekleyebilirsin. Böylece cildindeki kırışıklıkların görünümünün ve elastikiyet kaybının azalmasını sağlayabilirsin.

Peptid içeren nemlendirici önerisi: Vichy Liftactiv Collagen Specialist Krem

8. Prebiyotik & probiyotik

Prebiyotik & probiyotik

Cilt mikrobiyomu üzerinde son derece etkili olan pre ve probiyotikler, cildin pürüzsüzleşmesi ve yaşlanma belirtilerinin azalması konusunda işe yaran içeriklerden. Cildi onaran, ince çizgi ve kırışıklık görünümünün azalmasını sağlayan, cildin kendi florasını güçlendiren prebiyotikler ve probiyotikler, daha genç ve sağlıklı bir cilt görünümü için olmazsa olmazlardan.

Pre & Probiyotik içeren serum önerisi: Lancome Advanced Genifique Yüz Serumu

9. Glikolik asit

Glikolik asit

Cilt bakımında, özellikle de yaşlanma karşıtı bakımda oldukça popüler olan bir diğer içerik ise, bir AHA formu olan glikolik asit. Ciltteki renk eşitsizliklerini, koyu lekeleri ve ince çizgileri giderme özelliği bulunan glikolik asit, cildi çok ince bir katman halinde soyarak pürüzsüzleşmesini sağlıyor. Tıpkı diğer AHA ve BHA’lar gibi, glikolik asit içeren cilt bakım ürünleri kullanırken, cildi güneşten korumaya dikkat etmek gerekiyor.

Glikolik asit içeren cilt bakım ampulü önerisi: L’Oréal Paris Revitalift Lazer x7 Bakım Kürü

10. Seramid

Seramid

Seramidler, cilt bariyerini güçlendiren en önemli içeriklerden. Vücudun kendi ürettiği temel seramidler azaldığında, cilt bariyeri zayıflıyor ve kuruma, pul pul dökülme, tahriş ve hassasiyet ortaya çıkıyor. Seramid içeren cilt bakım ürünleri kullanarak cilt bariyerinin güçlenmesini, daha çok nem tutmasını ve sebum üretiminin dengelenmesini sağlayabilirsin.

Seramid içeren nemlendirici önerisi: CeraVe Nemlendirici Yüz Kremi

Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?