Sivilce Kızarıklığı Nedir, Nasıl Geçer?

Sivilce Kızarıklığı Nedir, Nasıl Geçer?

hemen üye ol. herkesicinguzellik.com
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Üye Ol

Sivilce kızarıklığı, daha çok yağlı ve akneye eğilimli ciltlerde ortaya çıksa da zaman zaman hepimizin cildinde oluşabilen ve can sıkan bir cilt görünümü. Kırmızı lekeler halinde ciltte beliren bu görünümü geçirmek içinse evde pek çok yöntem uygulanabiliyor. Ancak biz “Sivilce kızarıklığı nasıl geçer?” ya da “Sivilce kızarıklığına ne iyi gelir?” gibi soruları cevaplamaktan ziyade, işin biraz daha derinine inmek istiyoruz. Yani sivilce ile başa çıkma yöntemlerine. Hem bu sayede “Sivilce şişliği ve kızarıklığı nasıl geçer?” sorusunun da yanıtını vermiş olacağız. Öyleyse ilk önce sivilce kızarıklığı tanımı ile başlayalım.

Sivilce Kızarıklığı Nedir?

Cildimizdeki ölü hücrelerin ve yağların ciltteki gözenekleri tıkaması sonucu, ortaya çıkan sivilce problemi, beraberinde kızarık görünümü de getirir. Sivilce oluşumuna neden olan faktörler arasında; hormonsal değişimler, yağ üretimi, bazı ilaçlar ve beslenme alışkanlıkları gibi etmenler gösterilebilir.

Sivilce Kızarıklıkları Nasıl Geçer?

Sivilce Kızarıklıkları Nasıl Geçer

Sivilce kızarıklığı için önerilen bazı yöntemler bulunuyor. Fakat biz, evde uygulanan bu yöntemlerden ziyade bakım ürünlerinden faydalanmanı öneriyoruz. Evde deneyeceğin bu gibi yöntemlerden hızlı ve etkili bir sonuç alamayacağın gibi cildinde istenmedik alerjik bir reaksiyonla da karşı karşıya kalabilirsin. Ancak ille de “Sivilce kızarıklığı en çabuk nasıl geçer bilmek istiyorum.” diyorsan da sana cildini yatıştırabilecek bazı etkili formüllerden bahsedelim:

  • Kil maskesi: Bu maske, ciltteki nemin çekilmesi ve iltihabın geçmesine yardımcı oluyor. Üstelik düzenli kil maskesi uyguladığında, cildindeki belirgin gözenek görünümünü ortadan kaldırırken, sivilcelerin oluşumunu da önleyebilirsin. Sivilce yoksa, kızarıklık da yok unutma!

  • A ve C vitamini: Bu vitaminler sivilcelere iyi geliyor! A vitamininin antibakteriyel etkisi sivilce oluşumunu önlerken, C vitamini ise topikal uygulama ile mevcut sivilceli görünümü ortadan kaldırmaya yardımcı oluyor. İçeriğinde A ve C vitamini bulunan sivilce kızarıklığı için bakım ürünleri ile sen de kızarık sivilce görünümünü ortadan kaldırabilirsin.

  • Aloe Vera: Bu harika bileşenin cilt bakımındaki ünü zaten dillerde. Sivilce kızarıklığı geçirme yöntemlerinde de sıkça başvurulan aloe vera, bakteri ve iltihap önleyici etkisi ile cildi yatıştırıyor ve sivilceleri onarmaya yardımcı oluyor. 

Sivilce Kızarıklığı İçin Ne Yapmalı?

Sivilce Kızarıklığı İçin Ne Yapmalı

Bunun için daha önce de bahsettiğimiz gibi sivilce oluşumunu önlemen gerekiyor. Yağlı ve akneye eğilimli cildin için uygulaman gereken bazı adımlardan da kısaca bahsedelim istiyoruz:

  • Öncelikle cildini sabah ve akşam olmak üzere günde 2 kere temizleme işlemi uygulaman gerektiğini belirtelim. Bu ürünlerin elbetteki cilt pH’ınla uyumlu olmasına dikkat etmelisin.

  • Ciltteki gözenekleri sıkılaştırmaya yardımcı olması için düzenli olarak toniklerden de faydalanmak, sivilce kızarıklığı görünümü için etkili bir önlem olacaktır.

  • “Cildim fazla yağlı zaten, nemlendirmeye gerek yok.” düşüncesine kesinlikle kapılma. Sivilceli bir cilde de sahip olsan mutlaka nemlendirici kullanmaya özen göstermelisin. Seçeceğin ürünler, hafif yapıda ve gözenek sıkılaştırıcı-siyah nokta giderici kremler olabilir.

  • Güneş koruyucu krem kullanımına ise ayrı bir özen göstermelisin. Unutma ki UV ışınları akneye eğilimli ciltler ve leke görünümü için oldukça zararlı.

  • Cildine uygulayacağın tüm ürünleri, komedojenik yani gözeneklerini tıkamayan ürünlerden seçmeye de ayrıca özen göstermelisin.

Cilt rengi nasıl eşitlenir?

Cilt rengini eşitlemek için matlaştırıcı etkisi olan cilt bakım ürünleri kullanmalısın. Cildi nemlendirirken aynı zamanda mat bir sonuç bırakan ve cilt yağlanmasını engelleyen bakım kremleri senin için uygun olacaktır. 

Özellikle yağlı ve sivilceli ciltlerde daha çok kızarıklık gibi cilt problemleri karşımıza çıkıyor. Yüzünü yağlandıran bakım ürünleri cilt kızarıklarının artmasına yol açabilir ve cilt rengindeki farklı tonları daha belirgin yapar. Kullandığın cilt bakım ürünlerinin yağlı ciltlere uygun olduğuna ve leke görünümü azaltıcı etkisi olduğuna emin olmalısın. 

Bu yazımızda sana “Yüzdeki sivilce kızarıklığı nasıl geçer?” ve “Sivilce kızarıklığını ne alır?” gibi en çok merak edilen soruları yanıtlamaya çalıştık. Sana özel hazırladığımız bu öneriler ışığında sen de cildindeki sivilce kızarıklığını önleyebilirsin.

Önce kendine, sonra da cildine iyi bak ve gülümse! 😊 

*Cilt kusurlarının görünümünde, Instrumental test, 43 kadın

Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?