Kuru Ciltler İçin En İyi İçerikler!

Kuru Ciltler İçin En İyi İçerikler!

Kuru bir cilde sahip olmak demek, cildin her an nemini kaybetmesi, gerilmesi, kuruması ve pul pul dökülmesi demek. Kuru ciltlerin, cilt bariyeri zayıf olduğu için nemi tutma görevini yapamaz, bu yüzden de ne kadar nemlendirici uygulanırsa uygulansın, cilt hep daha fazlasına ihtiyaç duyar. Bunun önüne geçmek ve cildini iyi bir şekilde nemlendirmek için, kuru ciltler için en iyi içerikleri bir araya getirdik.

1. Seramid

Seramid

Cildin kuru veya çok kuruysa, öncelik vermen gereken ilk nokta cilt bariyerini güçlendirmek olmalı. Güçlenen cilt bariyeri böylece kendini daha iyi koruyacak bir hale gelecek, cildinin nem kaybetmesine engel olacak ve sonuç olarak cildin daha sağlıklı görünecek. Bunun için cilt bakım ürünlerinde, seramid içeriklerine yer verebilirsin. Seramidler, aslında cildin kendisinde bulunan lipidlerdir, cildin onarılmasını ve nemlenmesini sağlarlar.

Seramidler azaldığında da cilt kurumaya başlar, tahriş olur, pul pul dökülür ve kızarır. Cildinin nemini uzun süre koruyabilmesi için seramid içeren nemlendirici kremleri tercih edebilirsin.

Seramid içeren nemlendirici önerisi: CeraVe Yüz Kremi

2. Hyaluronik Asit

Hyaluronik Asit

Gelelim son zamanların en popüler cilt bakım içeriklerinden birine: Hyaluronik asit. Vücutta kendiliğinden bulanan bu molekül, kendi ağırlığının 1000 katına kadar su molekülü taşıyor. Kısacası ciltte nemi tutmak için en işe yarar moleküllerden biri.

Hyaluronik asit, 30’lu yaşlara doğru vücutta azalmaya başlıyor ve yenisinin üretimi de eskiye oranla yavaşlıyor. Sonuç olarak hyaluronik asit azaldığında, cildin dolgunluğu da azalıyor. Cildine hem nem vermek hem de daha dolgun görünmesini sağlamak için hyaluronik asit içeren ürünler kullanabilirsin. Böylece cildin hem uzun süre nemlenmiş olacak hem de daha dolgun görünecek.

Hyaluronik asit içeren nemlendirici önerisi: L’Oréal Paris Hyaluron Uzmanı Nemlendirici Krem

3. B Vitamini

B Vitamini

Kuru ciltlilerin en büyük cilt problemlerinden biri de tahriş, pul pul dökülme ve solgun görünüm. B vitamini kompleksleri ise bu gibi cilt problemlerinde son derece etkili. Ciltteki rahatsızlık hissini yatıştırma, kolajen üretimini destekleme ve cilt tonunu eşitleme gibi etkileri olan B vitaminleri, daha sağlıklı ve canlı görünen bir cilt için ideal. Bu yüzden kullandığın yüz serumlarında B vitamini içeriğini de göz önünde bulundurabilirsin.

B5 Vitamini içeren yüz serumu önerisi: La Roche Posay Hyalu B5 Serum

4. Aloe Vera

Aloe Vera

Doğal bir içerik olan Aloe Vera, cilt bakımı konusunda en sık kullanılan içeriklerden biri. Özellikle cildi nemlendirme ve canlandırmada çok başarılı olan aloe vera içeren cilt bakımı ürünleri, kuru ciltler için vazgeçilmezlerden. Cilde nem verdiği gibi aynı zamanda kuru ciltlilerin tahriş ve kızarıklık gibi şikayetlerini de yatıştırmaya yardımcı oluyor.

Aloe Vera İçeren Nemlendirici Önerisi: Garnier Hyaluronik Aloe Jel

5. Skualan

Skualan

Zeytinden elde edilen ve nemlendirme konusunda çok başarılı olan bir diğer içerik ise skualan. Skualan içeren nemlendirici kremler, cilde ihtiyacı olan yoğun nemi verme özelliğine sahipler. Antioksidan özelliğe de sahip olduğu için, cildin daha pürüzsüz ve sağlıklı görünmesini de sağlıyor.

Skualan içeren nemlendirici önerisi: Kiehl’s Creme de Corps Vücut Kremi

6. Gliserin

Gliserin

Nemlendirme konusunda en iyi içeriklerin başında gelen gliserin, cildin dengesini sağlama ve neme doyurma konusunda çok başarılı bir içerik. Doğal yollarla üretilebildiği gibi, laboratuvar ortamında da üretilebiliyor ve cilt bakımı ürünlerinin çoğunda gliserin içeriği bulunuyor.

7. Argan Yağı

Argan Yağı

Bitkisel bir içerik olan ve kuru ciltler için bir hazine niteliği taşıyan argan yağı, antioksidan ve E vitamini bakımından da son derece zengin bir içerik. Kuru cilt ve saç derisinde nemlendirme konusunda çok güçlü olan bu yağ, aynı zamanda cildi besleme, onarma ve ışıltı verme özelliğine sahip.

Argan yağı içeren nemlendirici önerisi: L’Oréal Paris Muvcizevi Yağ Cilt Güzelleştirici Gece Kremi

Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?