En İyi 9 Yaşlanma Karşıtı Kremi İnceliyoruz

En İyi 9 Yaşlanma Karşıtı Kremi İnceliyoruz

hemen üye ol. herkesicinguzellik.com
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Üye Ol

Eğer aynaya baktığında gördüğün ince çizgiler ve kırışıklıklar için artık harekete geçmen gerektiğini hissediyorsan, 9 en iyi kırışıklık kremi önerimizle yardımına koşuyoruz!

İlk olarak göz çevresinde kendini gösteren ince çizgiler, kaz ayakları, gülme çizgileri, marionette çizgileri, kaş arası ve dudak üstündeki barkod kırışıklıkları… Eğer aynaya baktığında bu saydığımız kırışıklık çeşitlerinden en az birini görüyorsan, iyi bir yaşlanma karşıtı krem kullanmanın zamanı gelmiş demektir. İşte bu yazımızda en iyi 9 yaşlanma karşıtı kremi birlikte inceliyoruz.

Kırışıklık kremine ne zaman başlamalı?

Kırışıklık kremine ne zaman başlamalı?

En iyi kırışıklık kremlerini incelemeye başlamadan önce, en sık sorulan sorulardan birine cevap vermek yerinde olacak: “Yaşlanma karşıtı kremler kaç yaşından itibaren kullanılmalı?

Kırışıklık giderici kremler kullanmaya, aynada ilk kırışıklığını fark ettiğinde başlayabilirsin. 25 yaş ve üzerine denk gelen bu dönemden önce gördüğün ince çizgiler, cildin nemsiz kalmasından dolayı oluşabilir ve ileri yaşlardaki kırışıklıklara oranla, çok daha kolay tolare edilebilir. 25 yaş ile birlikte ciltteki kolajen üretimi ve elastikiyet azalmaya başladığında, ilk kırışıklıklar da ortaya çıkmaya başlıyor. Bir bakıma, 20’lerin başında cildini iyi bir şekilde nemlendirirsen, kırışıklık kremi kullanmaya o kadar geç ihtiyaç duyarsın.

Cilt Neden Erken Yaşta Kırışır?

Cildin erken yaşta kırışmaya başlamasının sebeplerini şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Korunmasız bir şekilde aşırı güneşe maruz kalmak.
  • Nemsizlik
  • Yetersiz ve yanlış cilt bakımı yapmak
  • Düzensiz beslenme
  • Yetersiz uyku
  • Sigara ve alkol tüketmek
  • Yoğun mimik kullanımı

gibi etkenler cildin daha erken yaşlanmasına neden olabilir. Dermatologların belirttiğine göre ciltteki kolajen üretimi 25 yaşından itibaren yavaşlamaya başlıyor. Yukarıda saydığımız erkenler de buna eklendiğinde ciltte ince çizgiler, kırışıklıklar ve diğer yaşlanma belirtileri ortaya çıkmaya başlıyor. Doğru cilt bakım rutini oluşturmak için makalemize göz atabilirsin.

Kırışıklıklara hangi krem iyi gelir?

Ciltteki kırışıklıklar her yaşta farklı sebeplere sayandığı ve giderek derinleşebildiği için, kırışıklıklar üzerinde etkili farklı içerikler de ön plana çıkıyor. Kırışıklıklar için en iyi kremi önermek yerine, kırışıklıkların neden olduğu ve yoğunluğunu da hesaba katarak kırışıklık kremi seçmek daha doğru olacaktır.

Hyaluronik asit içeren kırışıklık kremleri: Daha çok cildin nemsiz kalması ve dolgunuğunu kaybetmesi üzerine çıkan ince çizgiler üzerinde etkilidir.

Kolajen içeren kırışıklık kremleri: Ciltte oluşan kolajen kaybı sebebiyle beliren kırışıklıklar üzerinde etkilidir. Ciltteki kolajen üretimini destekler.

Peptitler içeren kırışıklık kremleri: Diğer isimiyle kolajen peptitler, yine ciltteki kolajen üretimini destekleyerek yaşlanma karşıtı bakım yaparlar.

Retinol içeren kırışıklık kremleri: A vitamini formu olan retinol içeren kırışıklık kremleri ise derin kırışıklıklar üzerinde etkilidir.

1. L’Oréal Paris Revitalift Lazer X3 Gündüz Kremi

L’Oréal Paris Revitalift Lazer X3

Bu krem, yıllardır vazgeçilmez yaşlanma karşıtı kremlerimizden ve cilt bakım rutinlerimizin olmazsa olmazlarından! L’Oréal Paris Revitalift Lazer X3 serisinde Gündüz Kremi, 20 koruma faktörlü Gündüz Kremi ve Gece Kremi bulunuyor. Serinin içeriğinde bulunan Pro-Xylane, cildin destek liflerini güçlendirerek cilt dokusunu düzeltiyor, yüzün yeniden şekillenmesini sağlıyor.

L’Oréal Paris Revitalift Lazer X3 Gündüz Kremi Pro-Xylane yanı sıra Hyaluronik Asit de içeriyor. Böylece ciltteki kırışıklık görünümünün azalmasına destek oluyor. 20 koruma faktörlü Gündüz Kremi cilt lekelerinin görünümünü azaltırken cildi güneşin zararlı UV ışınlarına karşı koruyor. Gece Kremi ise içerdiği parçalanmış Hyaluronik Asit, LHA ve Centella Asiatica ile cilt dokusunu düzeltip cildi dış etkenlerden koruyan katmanını güçlendiriyor.

2. Kiehl’s Retinol Skin-Renewing Daily Micro-Dose Serum

Kiehl’s Retinol Skin-Renewing Daily Micro-Dose Serum

Yaşlanma karşıtı bakımda en etkili olan içeriklerden biri de retinol. Kırışıklık, ince çizgiler ve sıkılık kaybı gibi belirtilerin üzerinde gözle görülür etkiler yaratan retinol serumları bu yüzden son derece popülerler. Eğer kırışıklık karşıtı bakım rutinine retinol içeren bir ürün eklemek istersen, Kiehl’s Retinol Skin-Renewing Daily Micro-Dose Serum en iyi seçeneklerden biri.

%0.1 saf retinol içeren bu serum, kremsi ve hafif formülü ile cilt tarafından çok hızlı emiliyor. Kırışıklıklar, ince çizgiler, cilt tonu eşitsizliği, düzensiz doku ve sıkılık kaybı gibi yaşlanma belirtileri üzerinde fark edilir sonuçlar yaratıyor. Ayrıca peptitler ve seramdilerle zengileştirilen formülü sayesinde cilt bariyerini koruduğu için kaşıntı, kızarıklık ve kuruluk gibi retinolün sebep olabildiği raharsızlık hislerini en aza indiriyor. Bu sayede de hassas ciltler dahil tüm cilt tipleri tarafından rahatlıkla kullanılabiliyor.

Hem gündüz hem gece uygulanabilen Kiehl's Retinol Serum'u biz düzenli olarak kullandığımızda alın ve yanaklardaki kırışıklık görünümünün azaldığını fark ettik. Retinol serumları kullanırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ise gündüzleri SPF 50 içeren bir güneş kremi kullanmak. Düzenli olarak bu serumu 2 aydan daha uzun bir süre kullandığında cildindeki yaşlanma belirtilerinin azaldığını, cildinin daha genç ve sıkı göründüğünü fark edeceksin. Kiehl's retinol serum kullananların % 85'i kırışıklıklarının görünümünde azalma gözlemlediğini, %90'ı cildini daha sıkı hissettiğini belirtmiş.*

Kiehl's Retinol Serum hakkında daha detaylı bilgi almak ve denedikten sonraki yorumlarımızı okumak için bu makalemize göz atabilirsin.

*Kişisel değerlendirme, 12 hafta, 135 kişi

3. L’Oréal Paris Hyaluron Uzmanı Cilt Dolgunlaştıran Nemlendirici Krem

L’Oréal Paris Hyaluron Uzmanı Nemlendirici Krem

Söz konusu yaşlanma karşıtı kremler olduğunda hedefimiz, dolgun, nemlenmiş, pürüzsüz bir cilt görünümü. İşte bu nedenle elimiz son zamanlarda sık sık hyalüronik asit içeren kremlere gidiyor. Bu kremlerden biri de L’Oréal Paris Hyaluron Uzmanı Gündüz Kremi ve Gece Kremi.

Yüksek moleküler hyalüronik asit ve mikro hyalüronik asit olarak 2 çeşit hyalüronik asit içeren formülleri sayesinde kırışıklık görünümünün azalmasına,yeni kırışıklık oluşumunun engellenmesine ve cildin dolgunlaşmasına destek oluyorlar. Aynı zamanda Gündüz Kremi 20 faktörlü güneş korumasıyla cildi gün boyunca koruyor, nemlendiriyor.

4. SkinCeauticals A.G.E. Interrupter

4. SkinCeauticals A.G.E. Interrupter

Olgun ciltlerde, glikasyon sebebiyle oluşan yaşlanma belirtilerini azaltma konusunda son derece başarılı olan SkinCeuticals A.G.E. Interrupter, en iyi kırışıklık kremlerinden. Glikasyon nedir? diye soracak olursan, derinin alt tabakasında serbest olan şeker moleküllerinin kolajen ve elastan liflerine yapışarak sertleşmesi ve kırışıklık oluşmasını sağlaması olarak açıklayabiliriz. Hormonal değişimler ve şeker tüketimine bağlı gerçekleşen bu yaşlanma türünde, cilt genelde esnekliğini kaybediyor ve sarkmaya başlıyor. SkinCeuticals A.G.E. Interrupter ise içeriğindeki Proxylan ve yaban mersini ile cildin sarkmasına engel oluyor, esnekliği artırıyor ve glikasyonun bozduğu molekül bağlarını yeniden yapılandırarak, derin kırışıklıkları belirgin şekilde azaltıyor.

5. L'Oréal Paris Yaş Uzmanı Serisi

L'Oréal Paris Yaş Uzmanı Serisi

Her yaşta, cildin ihtiyacı farklıdır. 30’lu, 40’lı, 50’li yaşlarda, cildin ihtiyaçlarına yönelik doğru bakımları uygulamak çok önemlidir. Bu konuda bizim favorilerimizden biri L’Oréal Paris Yaş Uzmanı serisi. Bu seride bulunan, 30+ Kırışıklık Karşıtı Nemlendirici Krem, 40+ Kırışıklık Karşıtı Sıkılaştırıcı Krem ve Kırışıklık Karşıtı Yenileyici Krem ile cildine bakım yapabilirsin.

Bu seride çok özel bir içerik olan Opuntia Çiçeği bulunuyor. Bu çiçek, çölde bile kendini yenileyebiliyor. Böylece cildimize bu serinin kremleriyle bakım yaptığımızda da cildimiz yenileniyor, canlanıyor!

6. La Roche-Posay Redermic R

6. La Roche-Posay Redermic R

Redermic R, retinol içeriği ile yaşlanma belirtilerine karşı günlük bir düzeltme sağlıyor. İnce çizgiler, kırışıklıklar, güneşin zararlı etkilerinden kaynaklanan yaşlanma belirtileri ve dengesiz cilt tonunu hedefleyen bu kırışıklık kremi, içeriğindeki saf retinol ile ciltteki yaşlanma belirtilerini azaltırken aynı zamanda hassasiyetini de koruyor. Eğer hassas bir cilde sahipsen ve hangi kırışıklık kremini kullanacağını bilmiyorsan, La Roche-Posay’in Redermic R kremi tam sana göre. Hem kırışıklıklarınla ilgilenirken aynı zamanda da hassas cildinde reaksiyon olmasına engel olan bu kırışıklık kremini kullanırken, mutlaka SPF içeren bir krem veya güneş kremi kullanmayı unutmamalısın.

7. Vichy Liftactiv Collagen Specialist Gündüz Bakım Kremi

7. Vichy Liftactiv Collagen Specialist Gündüz Bakım Kremi

Yaşlanma belirtileri ve kırışıklıkların meydana gelmesinin esas sebeplerinden biri de vücudun eskisine oranla daha az kolajen üretmesidir. Yaş ilerledikçe, vücuttaki kolajen miktarı da azalır ve ilk kırışıklıklar ortaya çıkar, cilt sıkılığını kaybeder. Vichy’nin Liftactiv Collagen Specialist kremi ise içerisindeki Biopeptitler ve vitamini ile kolajen üretimini artırarak kırışıklıkların azalmasını ve cildin sıkılaşmasını sağlıyor. Kırışıklıkların sadece yaşlanma ile değil, çevresel faktörlerle de oluştuğunu düşünürsek, kremin içerisindeki peptitler ve C vitamini bu etkileri azaltmak için en başarılı içerikler. Kullanan kadınların %52’sinin cildinde sıkılık görmesi boşuna değil! Daha pürüzsüz, sıkı ve eşit bir cilt tonu elde etmek istiyor, kırışıklıkla baş etmenin zamanı geldiğini düşünüyorsan, Vichy Liftactiv Collagen Specialist’i mutlaka denemelisin.

8. Lancome Renergie Multi-Lift Ultra Krem

Lancome Renergie Multi-Lift Ultra Krem

Kolajenin ciltte eskisi kadar üretilmemesi, ciltte yaşlanma belirtileri olarak karşımıza çıkıyor. Kolajen kaybı nedeniyle oluşan kırışıklık, ince çizgi, sıkılık kaybı ve cilt lekelerini gidermek için, kolajen kaybına karşı etkili olan bir kırışıklık kremi kullanmalısın.

Lancome Renergie Multi-Lift Ultra Krem, formülündeki keten tohumu özlerindeki gluko-peptitlerle, kolajen kaybının neden olduğu tüm bu yaşlanma belirtilerini hedefliyor. Bu kremi düzenli olarak cilt bakım rutinine dahil ettiğinde, cildindeki kırışıklık ve ince çizgi görünümünün azaldığını, eskiye oranla cildinin sıkılaştığını ve leke görünümünün azaldığını görebilirsin.

9. Kiehl's Super Multi-Corrective Cream

9. Kiehl's Super Multi-Corrective Cream

Sadece ince çizgi ve kırışıklıklar değil, sıkılık kaybı, ciltteki pürüzler, sarkma ve nemsizlik de yaşlanma belirtileri arasında yer alıyor. Tüm bu yaşlanma belirtilerine karşı tek bir kırışıklık kremi kullanarak cildinde belirgin bir etki elde edebilirsin.

Kiehl's Super Multi-Corrective Cream, formülündeki Chaga mantarı, phytomimetik A vitamini ve proxylaneGX ile ciltteki sarkma görünümünü azaltmaya, cilt dokusunun görünümünü iyileştirmeye, ince çizgi ve kırışıklık görünümünü azaltmaya ve pürüzlü görünümü gidermeye yardımcı oluyor. Hassas ciltler dahil olmak üzere tüm cilt tipleri için uygun olan bu kırışıklık kremi, tek seferde 5 yaşlanma belirtisiyle savaşarak cildin daha genç görünmesini sağlıyor.

Kiehl's Super Multi-Corrective Cream kullananların %94'ü ciltlerinin daha sıkı hissedildiğini, %96'sı ise daha gelişmiş cilt dokusu hissettiklerini belirtmişler.*

*Instrumental test, 53 kişi, 12 haftalık kullanım

Bonus: L'Oréal Paris Midnight Serum

L'Oréal Paris Midnight Serum

Önerdiğimiz tüm kırışıklık kremleriyle birlikte, geceleri uyumadan önce kullanabileceğin harika bir yüz serumu önerimiz var: L'Oréal Paris Midnight Serum! Antioksidan içerikleri sayesinde gece boyu da etkisini göstererek cildin daha sıkı, genç, canlı, parlak ve dinlenmiş görünmesini sağlıyor. Cilt bakım rutininde kırışıklık kremi öncesi bu serumu uygulayarak cildinin yenilenmesini hızlandırabilirsin. Loreal Midnight Serum'u daha yakından incelemek için makalemize göz atabilirsin.

Yaşlanma kremleri işe yarıyor mu?

Yaşlanma karşıtı kremlerin etkisini düzenli olarak kullandığında minimum 1 ay sonra görebilirsin. İçeriklerine göre kırışıklık kremleri, özellikle sıkılık ve dolgunluk kaybı, ince çizgi ve kırışıklıklar üzerinde klinik olarak kanıtlanmış etkilere sahiptirler.

Yaşlanma karşıtı kremler ne zaman kullanılmalı?

Yaşlanma karşıtı kremler 25 yaşından itibaren kullanılabilir. Önemli olan cildin ihtiyacına ve cilt tipine uygun olarak doğru bakımı seçmektir. Kırışıklık kremlerini ayrıca sabah ve akşam olmak üzere günde 2 kere temiz cildine uygulayabilirsin.

Anti-aging kremler kırışıkları azaltır mı?

Cevap: Evet. Kolajen üretimini destekleyen, antioksidan, hyaluronik asit ve retinol gibi içerikler kırışıklıkları gidermeye yardımcı olur.

Güneşten kaynaklı kırışıklığa anti-aging kremler iyi gelir mi?

Kırışıklık kremleri tüm kırışıklıklar ve ince çizgiler üzerinde etkilidir. Güneşin erken yaşlanmaya neden olan etkilerini gidermek ve kırışıklıklara engel olmak için mutlaka yaz-kış demeden SPF 50+ içeren bir güneş kremi de cilt bakım rutinine dahil edilmelidir.

Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?